Olisiko kenelläkään tietoa moisesta asiasta eli miten vanhenee SAE 30 käyttämätön öljy.
Minulla on viime syksynä (2014) seisontaan laitettu vuoden vanha ruohonleikkuri, jossa uudet öljyt ja tankissa 4-T bensiini. Nyt näyttää siltä, että sitä ei tarvitse ottaa tänä vuonna käyttöön.
Kone seisoo kylmässä pihavarastossa.
Pitkäänkö leikkuri voi seisoa siten, että sen voi ottaa käyttöön?
4-T bensa säilyy tiettävästi vuosia vaan miten tuon öljyn kanssa?
Ruohonleikkurin käyttöönotto?
2
1454
Vastaukset
- Stiigaa-
Ruohonleikkureihin ja pienkoneisiin tarkoitetut öljyt maksavat halpa-kaupoissa litran pöniköissä luokkaa 5-10 euroa, joten jos kone seisoo pitkään niin eihän se pahitteeksi ole vaihtaa sitä ölppää ennenkuin aikanaan sitten koneen ottaa käyttöön. Ei ole kustannuskysymys, eikä vaihtokaan ole kuin 10-15 minuutin sessio. Öljy kyllä huononee koneen sisässä pitkään seistessä, etenkin ulkona lämpötilavaihteluissa. Käytetyissä koneissa öljy liuottaa koneesta sekaansa epäpuhtauksia ja likaa mutta myös kondenssi heikentää öljyn laatua.
Tuskin se matalakierroksinen ja viritteinen ruohonleikkuukone nyt räjähtää, vaikka niillä ensiasennusöljyila seisonnan jälkeen alkaa hommiin, mutta kun kerran upouusi kone, vaihda ne toistavuotta seisseet öljyt uusiin, kun alat konetta lopulta käyttelemään.
Tästä öljyn säilymisestä on paljon keskustelua moottoripyöräilijöiden keskuudessa, koska pyörät luonnollisesti seisovat kuukausia, joillakin kylmässä. Tällä saralla on havaittu, että seisseen pyörän öljyt on aina hyvä vaihtaa ennen käyttöönottoa. Tosin tällöin puhutaan jo ajetuista vehkeistä, ei käyttämättömistä.
Jos löpö on sitä kallista erikseen myytävää pienkonebensaa, voi olla huoletta vuosikaudet tankissa. Jos mittaritavaraa, niin olisi hyvä lirauttaa sekaan seisonnan ajaksi stabilisaattoria (maksaa tarvikeliikkeissä noin kympin puteli ja riittää vuosiksi) ja käyttää sen verrann että seos menee kaasuttimiin. Ei tule mitään sakkaumia eikä tukoksia. Tosin tuosta stabilisaattorin hyödyllisyydestäkin on monia näkemyksiä. Joillakin bensa säilyy hyvin, jotkut valittavat etenkin kaasarivehkeissä jo talvenkin jälkeen käynnistys ja bensan hartsiutumisen takia tapahtuvista tukkeutumis-ongelmista.
Kun on kerran uudet vehkeet, kannattaa säilöä vimosen päälle niin on mukava ottaa aikanaan uusi kone "palmun alta" käyttöön: :) - Heräämisiin
Jaa , tyhjennä bensatankki ja kaasutin ,tyhjennä vanhat öljyt pois ja laita uudet 10w-30 öljyt laita pienkonebensaa tankkiin ja käytä pari minuuttia. Irroita tulppa laita muutama pisara Uutta moottoriöljyä sylinteriin ,vedä käynnistys narusta parikertaa verkkaisesti ilman tulppaa ( hiukan öljykalvoa edes johonkin osaan sylinteriä,mäntää,venttililautasia) ja laita tulppa takaisin ja vie kone sinne viileää odottamaan seuraavaa käynnístystä. Eipä siinä muuta oikein voi tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1064542Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013890Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363539- 513250
- 432952
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222442- 232166
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171819Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351735