Ahvenan maan verosubventio

Riv_om_det

Ahvenanmaalaiset eivät maksa veroa.
Mannersuomalaiset maksavat Åålantilaisten verot.
Jokaista Åålantilaista korti me mannersuomalaiset maksamme verosubventiota 8000 €.

Onko Sipilän hallitus laskenut tätä turhaa tukea joka on täysin tarpeeton.

Puhumattakaan siitä että Åålantilaiset tekeytyvät ummikoiksi ja sen vuoksi yli 5 miljoonaa suomalaista maksaa Pakkoruotsin opiskelusta summan jonka suuruutta ei kukaan uskalla laskea.
Eikä siitä että syrjäisimmässäkin kunnassa jossa ei vuosikausiin liku yhtään ummikkoa ruotsinkielistä on oltava ruotsikielen taitoinen henkilöstö.

5

213

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joppejuu110

      Tyypillinen netti fennon avaus, täynnä valheita.
      Yhdellekkään väitteelle ei ole antaa minkäänlaista faktaa tai edes linkkiä, mistä väite on peräisin.
      Tiedoksi sinulle pölö:
      -Ahvenanmaalla asuvat maksavat veroja.
      - Ahvenanmaalaiset eivät tekeydy ummikoiksi, ahvananmaa on yksikielinen maakunta.
      - Ahvenanmaalaiset sekä RKP eivät päätä suomen pakollisesta ruotsinkielen opetuksesta, vaan suomen eduskunta jossa on enemmistö suomalaisia edustajia.
      - RKP ei toimi Ahvrenanmaalla.

    • Revi_siitä

      Yksikielinen Ahvenanmaalainen = ummikko.
      Aivan, yksikielisellä Ahvenanmaalla ei siis tarvitse tarjota palveluja Suomeksi?

      RKP on tehnyt monet lehmäkaupat ruotsinkielen puolesta, on hyvä jos Ahvenanmaalaiset eivät ole RKP:n jäseniä.

      Verosubventioasia löytyy joka vuosi budjettikirjasta. Veron maksu on yksisuuntaista. Mantereelta Ahvenanmaalle, Ahvenanmaalaiset eivät maksa veroja Suomeen.
      ÅFS 119/2011

      Ahvenanmaa on keinotekoisesti verovapaa esim laivamatkustajille.
      Ahvenanmaalta toimivat postimyyntiliikkeet eivät maksa arvonlisäveroa, eikä sitä peritä sieltä lähetettävistä tuotteista kaikilta osin.

      Kyllä, Ahvenanmaalla on poikkeusasema Suomen verotuksessa.

      • Kyllä, Ahvenanmaa on yksikielinen maakunta ja palvelut ovat ruotsiksi. Valtion virastoissa voi käyttää myös suomea.
        Ahvenanmaalaisia ei ole RKP: jäseninä, koska RKP ei toimi Ahvenamaalla. Ahvenanmaalla on oma puoluejärjestelmä
        Ahvenanmaalaiset maksavat veronsa Suomen valtiolle aivan samoin kuin kaikki muutkin. Verotus ei kuulu Ahvenamaan lainsäädäntövaltaan, joten Suomen lakeja noudatetaan verotuksessa.
        Tax-free jäi laivoille EU:hun liityttäessä, koska muuten pelättiin lauttaliikenteen loppuvan. Se toi Ahvenanmaan ja EU:n välille tullirajan.
        Ahvenanmaalla maksetaan arvonlisävero aivan kuin muuallakin, ainostaan erittäin vähäarvoisista (summaa alennettiin, on nyt jotain kahdenkympin luokkaa?) tänne tulevista tai täältä lähetettävistä tavaroista ei sitä makseta. Kyse ei siis ole verolainsäädännöstä vaan tullirajasta.
        Tuo summa, jonka valtion budjetista löysit, on se summa jonka valtio maksaa takaisin ahvenanmaalaisten maksamia veroja.


    • Revi_siitä

      Puhumalla ne asiat selviää ja ennakkoluulot katoaa.
      Tavaran myynti muualta Suomesta Ahvenanmaalle on verotonta.

      Ymmärsinkö nyt oikein että itseasiassa Ahvenanmaa subventoi mannerta?
      Vain se 8000€ / nokka palautuu takaisin.

      Ainakin minun uloistani meni veroja ja maksuja 24 800€ viimevuonna.
      Vaimo vielä maksoi 17 000€.
      Eikä me olla suurituloisia.

      Miten se on niin kipeä asia etteivät Ahvenamaalailiset kuulu RKP:hen?
      Ahvenanmaallakin on separatisteja. Varmaankaan separatistitkaan eivät haluaisi jäädä lillumaan Ahvenanmerelle vaan ajautua kiinni Tukholman saaristoon.

      Kun me olemme EUssa toistaiseksi, EUssa on menossa hanke jossa Ahvenanmaalaisten mannersuomalaisiiin kohdistuva syrjintä saataisiin loppumaan.
      Samoin verovapaus tulee poistumaan.

      • Tavaran myynti muualta Suomesta Ahvenanmaalle ei ole verotonta. Se vain toimii niin, että yritys laskuttaa hinnan ilman arvonlisäveroa ja arvonveron maksaa ostaja tullatessaan tavaran. Eli jos ei maksa, jää tavara tullliin. Ei se silloin ole verotonta. Joillakin firmoilla on sopimus tullin kanssa, jolloin alv:n voi maksaa myyvälle yritykselle eikä tavaraa tarvitse täällä tullata (Hobby Hall, Anttila jne)
        Jonakin vuonna ahvenamaalaiset voivat maksaa veroja enemmän kuin niitä palautetaan, joskus tilanne voi olla päinvastoin.
        Mitä sinun ja vaimosi maksavat verot tähän kuuluu?
        Ei se mitenkään kipeä asia ole, että ahvenanmaalaiset eivät kuulu RKP:hen, tuntuu vain hölmöltä toistaa sitä kerta toisensa jälkeen. Asian pitäisi olla itsestään selvyys.
        Ei meillä separatisteja ole, ei ainakaan sellaisia ole julkisuudessa näkynyt.
        EU:ssa ei tuollaista hanketta ole menossa, eikä tarvita, koska ei täällä mitään syrjintää ketään kohtaan harjoiteta.
        Verovapaus ei poistua, kun sellaista ei koskaan ole ollutkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7652
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      132
      5244
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      53
      2767
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      276
      2376
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      128
      2298
    6. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      571
      2124
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      72
      2099
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      0
      1740
    9. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1146
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      69
      1130
    Aihe