Ahvenan maan verosubventio

Riv_om_det

Ahvenanmaalaiset eivät maksa veroa.
Mannersuomalaiset maksavat Åålantilaisten verot.
Jokaista Åålantilaista korti me mannersuomalaiset maksamme verosubventiota 8000 €.

Onko Sipilän hallitus laskenut tätä turhaa tukea joka on täysin tarpeeton.

Puhumattakaan siitä että Åålantilaiset tekeytyvät ummikoiksi ja sen vuoksi yli 5 miljoonaa suomalaista maksaa Pakkoruotsin opiskelusta summan jonka suuruutta ei kukaan uskalla laskea.
Eikä siitä että syrjäisimmässäkin kunnassa jossa ei vuosikausiin liku yhtään ummikkoa ruotsinkielistä on oltava ruotsikielen taitoinen henkilöstö.

5

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joppejuu110

      Tyypillinen netti fennon avaus, täynnä valheita.
      Yhdellekkään väitteelle ei ole antaa minkäänlaista faktaa tai edes linkkiä, mistä väite on peräisin.
      Tiedoksi sinulle pölö:
      -Ahvenanmaalla asuvat maksavat veroja.
      - Ahvenanmaalaiset eivät tekeydy ummikoiksi, ahvananmaa on yksikielinen maakunta.
      - Ahvenanmaalaiset sekä RKP eivät päätä suomen pakollisesta ruotsinkielen opetuksesta, vaan suomen eduskunta jossa on enemmistö suomalaisia edustajia.
      - RKP ei toimi Ahvrenanmaalla.

    • Revi_siitä

      Yksikielinen Ahvenanmaalainen = ummikko.
      Aivan, yksikielisellä Ahvenanmaalla ei siis tarvitse tarjota palveluja Suomeksi?

      RKP on tehnyt monet lehmäkaupat ruotsinkielen puolesta, on hyvä jos Ahvenanmaalaiset eivät ole RKP:n jäseniä.

      Verosubventioasia löytyy joka vuosi budjettikirjasta. Veron maksu on yksisuuntaista. Mantereelta Ahvenanmaalle, Ahvenanmaalaiset eivät maksa veroja Suomeen.
      ÅFS 119/2011

      Ahvenanmaa on keinotekoisesti verovapaa esim laivamatkustajille.
      Ahvenanmaalta toimivat postimyyntiliikkeet eivät maksa arvonlisäveroa, eikä sitä peritä sieltä lähetettävistä tuotteista kaikilta osin.

      Kyllä, Ahvenanmaalla on poikkeusasema Suomen verotuksessa.

      • Kyllä, Ahvenanmaa on yksikielinen maakunta ja palvelut ovat ruotsiksi. Valtion virastoissa voi käyttää myös suomea.
        Ahvenanmaalaisia ei ole RKP: jäseninä, koska RKP ei toimi Ahvenamaalla. Ahvenanmaalla on oma puoluejärjestelmä
        Ahvenanmaalaiset maksavat veronsa Suomen valtiolle aivan samoin kuin kaikki muutkin. Verotus ei kuulu Ahvenamaan lainsäädäntövaltaan, joten Suomen lakeja noudatetaan verotuksessa.
        Tax-free jäi laivoille EU:hun liityttäessä, koska muuten pelättiin lauttaliikenteen loppuvan. Se toi Ahvenanmaan ja EU:n välille tullirajan.
        Ahvenanmaalla maksetaan arvonlisävero aivan kuin muuallakin, ainostaan erittäin vähäarvoisista (summaa alennettiin, on nyt jotain kahdenkympin luokkaa?) tänne tulevista tai täältä lähetettävistä tavaroista ei sitä makseta. Kyse ei siis ole verolainsäädännöstä vaan tullirajasta.
        Tuo summa, jonka valtion budjetista löysit, on se summa jonka valtio maksaa takaisin ahvenanmaalaisten maksamia veroja.


    • Revi_siitä

      Puhumalla ne asiat selviää ja ennakkoluulot katoaa.
      Tavaran myynti muualta Suomesta Ahvenanmaalle on verotonta.

      Ymmärsinkö nyt oikein että itseasiassa Ahvenanmaa subventoi mannerta?
      Vain se 8000€ / nokka palautuu takaisin.

      Ainakin minun uloistani meni veroja ja maksuja 24 800€ viimevuonna.
      Vaimo vielä maksoi 17 000€.
      Eikä me olla suurituloisia.

      Miten se on niin kipeä asia etteivät Ahvenamaalailiset kuulu RKP:hen?
      Ahvenanmaallakin on separatisteja. Varmaankaan separatistitkaan eivät haluaisi jäädä lillumaan Ahvenanmerelle vaan ajautua kiinni Tukholman saaristoon.

      Kun me olemme EUssa toistaiseksi, EUssa on menossa hanke jossa Ahvenanmaalaisten mannersuomalaisiiin kohdistuva syrjintä saataisiin loppumaan.
      Samoin verovapaus tulee poistumaan.

      • Tavaran myynti muualta Suomesta Ahvenanmaalle ei ole verotonta. Se vain toimii niin, että yritys laskuttaa hinnan ilman arvonlisäveroa ja arvonveron maksaa ostaja tullatessaan tavaran. Eli jos ei maksa, jää tavara tullliin. Ei se silloin ole verotonta. Joillakin firmoilla on sopimus tullin kanssa, jolloin alv:n voi maksaa myyvälle yritykselle eikä tavaraa tarvitse täällä tullata (Hobby Hall, Anttila jne)
        Jonakin vuonna ahvenamaalaiset voivat maksaa veroja enemmän kuin niitä palautetaan, joskus tilanne voi olla päinvastoin.
        Mitä sinun ja vaimosi maksavat verot tähän kuuluu?
        Ei se mitenkään kipeä asia ole, että ahvenanmaalaiset eivät kuulu RKP:hen, tuntuu vain hölmöltä toistaa sitä kerta toisensa jälkeen. Asian pitäisi olla itsestään selvyys.
        Ei meillä separatisteja ole, ei ainakaan sellaisia ole julkisuudessa näkynyt.
        EU:ssa ei tuollaista hanketta ole menossa, eikä tarvita, koska ei täällä mitään syrjintää ketään kohtaan harjoiteta.
        Verovapaus ei poistua, kun sellaista ei koskaan ole ollutkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2224
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      170
      1946
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1904
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      126
      1596
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1469
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      187
      1452
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1211
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1043
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      69
      1007
    Aihe