Zara

seurakuntatalo juhlapaikkana?

Tarkoitus olisi mennä naimisiin ensi kesänä, ja pitää pienet (max 50 henkilöä) häät. Paikaksi olen suunnitellut seurakuntataloa. Onko kellään kokemuksia seurakuntatalosta juhlapaikkana? Miten siitä saisi loihdittua miellyttävän ympäristön?

Plussia, miinuksia? Tanssitteko myös häävalssin seurakuntatalolla? Miten musiikki järjestyi? Saako siellä nauttia yhtään alkoholia, tarjota esim. shamppanjaa tervetuliasmaljana, vai kieltääkö jokin sääntö sen?

Lähdittekö vielä siellä pidetyn tilaisuuden jälkeen jonnekin jatkoille?

Haluaisin myös kommetteja niiltä, jotka ovat mahd. sitä mieltä että se ei juhlapaikaksi sovi? Perusteluja mielellään...

6

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monna

      Siskoni häitä varten kyseltiin seurakunnan leirikotia hääpaikaksi. Sen olisi toki saanut vuokralle, mutta mitään alkoholitarjoilua ei olisi saanut olla, eikä myöskään siellä olisi saanut tanssia. Luulenpa, että seurakuntataloon pätee samat säännöt, tietysti seurakunnilla voi olla säännöissä eroja.
      Siskon häät siis pidettiin muuualla.

    • joopa

      Itselleni ei tulisi edes mieleen kysyä, saisimmeko pitää tanssihäät seurakuntatalolla. Olemme ajatelleet kyllä pitää häämme paikkakuntamme seurakunnan tiloissa, asiaankuuluvalla tavalla. Tuo alkoholin tarjoamis- kielto oli minulle uutta. Siis en kuvitellutkaan, että kukaan pitäisikään häitä seurakuntatalolla, jos tahtoo viinan kanssa läträtä, mutta uutta oli se ettei alkoholipitoisia alkumaljojakaan saa tarjota. Pitää vielä kysästä, mutta jos ei niin sitten tarjotaan alkoholittomat :)

    • Liina

      Omat hääni ovat ensi kesänä srk-salissa. On sovittu kirkkoherranviraston kanssa tarkoin säännöistä. Tanssiminen rajoittuu häävalssiin. Alkoholista sovimme, että alkumaljat juodaan ja ruoan kanssa viiniä. Poppivehkeitä sinne ei voi viedä, mutta kaunista livemusaa voi soittaa. Bilepaikka se ei toki ole. Parasta sopia säännöt selkeästi niin ei kellekään tule ikäviä yllätyksiä. Viime vuonna olin alkoholittomissa ja tanssittomissa srk-sali-häissä. Mukavat olivat ja sieltä lähdettiin sitten jatkoille toisenlaiseen paikkaan.

    • Järjenhäivä

      Naurettavaa ettei saa edes tanssia!! Hyi mitä syntiä sellainen tanssiminen, HAHHAH. Ja on tuo alkoholittomuuskin täysin älytöntä. Joku tylsä pikkusielu joskus sellaisenkin säännön mennyt keksimään, ja sitä noudatetaan orjallisesti vuosisatojenkin päästä. Huhhuh. Joihan se Jeesuskin viiniä.
      Menee samaan kategoriaan, kuin joku hullu tuhat vuotta sitten kelsi, että tyttövauvat ympärileikataan. Alkoholittomuus ei vaan tietenkään ole brutaali sääntö, mutta hiven samaa järjettömyyttä... kuten näissä muissakin siveyden sipulien säännöissä.

      • Järjenhäivä

        *keksi ei kelsi


    • Juhlatlinnassa

      jos kiinnostaa,vuokraan Italiassa linnaa... castellodimaranoticino.it

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4308
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      137
      3021
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2342
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      45
      2254
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1832
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1539
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1384
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe