Noviisi tiedustelee:
otsikon moottorista alkoi kuulua vaimea sivuääni, enkä silmämääräisesti löytänyt muuta huomioitavaa, kuin mahdollisesti jäähdytinneste. Vene on ollut minulla vasta lyhyen aikaa. Edellinen omistaja oli käyttänyt pelkkää vettä, ei(?) siis käyttänyt seassa ruosteenestoa. Mitäs tapahtuu nyt, jos alan lisätä sitä? Vai onko parempi jatkaa samalla linjalla, pelkkää vettä, ei ruosteenestoa? Moottori on 80-luvun alkupuolelta ja siis makeavesijäähdytteinen.
Entäs mitähän tarkoitusta ajaa kylmävesitankista letkulla johdettu ylimääräinen muovikanisteri? Kanisteri on lirua vaille tyhjä, ja tästä päättelin, että kumma ääni voisi johtua jäähdytysnesteen loppumisesta. Miksi se muuten loppuu? Onko jossain joku isompi vika vai kuuluuko sitä normaalisti lisätä useinkin?
Lisä-ääni on sellainen suht korkea, hiljainen, räpättävä. Voimistuu kierrosten kasvaessa ja "soi samaa tahtia" moottorin normaalin äänen kanssa. Kuuluu jostain alhaalta. Ääni on niin hiljainen, ettei siihen moni varmaan olisi kiinnittänyt mitään huomiota, eli en oikeastaan ole varma, onko edes mitään syytä huoleen.
Ensisijaisesti siis toivoisin, että joku osaisi vastata kysymykseeni koskien ruosteenestoainetta / vai ilman, kuten ennenkin.
Yanmar 4JHBE
3
102
Vastaukset
En löytänyt tietoja 4jhbe mallista mutta joissakin vastaavissa turbomalleissa on pahasti alimitoitettu lämmönvaihdin. Kone ylilämpenee kovemmilla kierroksilla. Muuta lääkettä ei maahantuojalla ole kun lisälämmönvaihdin hintaan n. 4000 asennettuna. Ainoa halpa helpotus pulmaan on käyttää nykyisessä jäähdyttimessä puhdasta vettä joka jäähdyttää selvästi paremmin kun vesi/pakkasnesteseos. Ei tällä pulma poistu mutta voi ajaa selvästi korkeammilla kierroksilla. Hankaluutena on tietenkin että keväisin ja syksyisin on vaihdettava jäähdytysneste ettei kone jäädy talvisäilytyksessä.
- Yanmar4JHBE
Kiitos vastauksesta. Konetta ei ole (meidän käytössä) käytetty täysillä, eikä ilmeisesti edes ihan optimitasolla astikaan, vaan vähän alle (kun ei sillä kuitenkaan juuri nopeammin pääse / ole tarvis päästä, mutta meteli kasvaa liikaa). Ilmeisesti siis kannattaa jatkaa ihan puhtaalla vedellä, kuten tähänkin asti. Syksyisin nesteet on vaihdettu säilytyspaikan toimesta ns. pakettihintaan.
Neljän tonnin hintaan ei remonttia missään tapauksessa tämän hintaluokan veneeseen kannata tehdä, mutta uskaltaako tällä lähteä ulkosaaristoon lasten kanssa? Kosahtaa vielä ja jäädään sinne.
Mukava harrastus, pakko oppia koko ajan jotain uutta.
Ylimääräisen moottorin kierrosten mukaan muuttuvan äänen etsintä aloitetaan poistamalla laturin hihna ja käyttämällä konetta, se ilmaisee ensimmäisenä yleisimmät äänilähteet, laturin laakeri ja vesipumppu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192512
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau331702Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221582- 1291478
- 681273
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3481174Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?661094- 891025
- 87889
- 122861