Noviisi tiedustelee:
otsikon moottorista alkoi kuulua vaimea sivuääni, enkä silmämääräisesti löytänyt muuta huomioitavaa, kuin mahdollisesti jäähdytinneste. Vene on ollut minulla vasta lyhyen aikaa. Edellinen omistaja oli käyttänyt pelkkää vettä, ei(?) siis käyttänyt seassa ruosteenestoa. Mitäs tapahtuu nyt, jos alan lisätä sitä? Vai onko parempi jatkaa samalla linjalla, pelkkää vettä, ei ruosteenestoa? Moottori on 80-luvun alkupuolelta ja siis makeavesijäähdytteinen.
Entäs mitähän tarkoitusta ajaa kylmävesitankista letkulla johdettu ylimääräinen muovikanisteri? Kanisteri on lirua vaille tyhjä, ja tästä päättelin, että kumma ääni voisi johtua jäähdytysnesteen loppumisesta. Miksi se muuten loppuu? Onko jossain joku isompi vika vai kuuluuko sitä normaalisti lisätä useinkin?
Lisä-ääni on sellainen suht korkea, hiljainen, räpättävä. Voimistuu kierrosten kasvaessa ja "soi samaa tahtia" moottorin normaalin äänen kanssa. Kuuluu jostain alhaalta. Ääni on niin hiljainen, ettei siihen moni varmaan olisi kiinnittänyt mitään huomiota, eli en oikeastaan ole varma, onko edes mitään syytä huoleen.
Ensisijaisesti siis toivoisin, että joku osaisi vastata kysymykseeni koskien ruosteenestoainetta / vai ilman, kuten ennenkin.
Yanmar 4JHBE
3
135
Vastaukset
En löytänyt tietoja 4jhbe mallista mutta joissakin vastaavissa turbomalleissa on pahasti alimitoitettu lämmönvaihdin. Kone ylilämpenee kovemmilla kierroksilla. Muuta lääkettä ei maahantuojalla ole kun lisälämmönvaihdin hintaan n. 4000 asennettuna. Ainoa halpa helpotus pulmaan on käyttää nykyisessä jäähdyttimessä puhdasta vettä joka jäähdyttää selvästi paremmin kun vesi/pakkasnesteseos. Ei tällä pulma poistu mutta voi ajaa selvästi korkeammilla kierroksilla. Hankaluutena on tietenkin että keväisin ja syksyisin on vaihdettava jäähdytysneste ettei kone jäädy talvisäilytyksessä.
- Yanmar4JHBE
Kiitos vastauksesta. Konetta ei ole (meidän käytössä) käytetty täysillä, eikä ilmeisesti edes ihan optimitasolla astikaan, vaan vähän alle (kun ei sillä kuitenkaan juuri nopeammin pääse / ole tarvis päästä, mutta meteli kasvaa liikaa). Ilmeisesti siis kannattaa jatkaa ihan puhtaalla vedellä, kuten tähänkin asti. Syksyisin nesteet on vaihdettu säilytyspaikan toimesta ns. pakettihintaan.
Neljän tonnin hintaan ei remonttia missään tapauksessa tämän hintaluokan veneeseen kannata tehdä, mutta uskaltaako tällä lähteä ulkosaaristoon lasten kanssa? Kosahtaa vielä ja jäädään sinne.
Mukava harrastus, pakko oppia koko ajan jotain uutta.
Ylimääräisen moottorin kierrosten mukaan muuttuvan äänen etsintä aloitetaan poistamalla laturin hihna ja käyttämällä konetta, se ilmaisee ensimmäisenä yleisimmät äänilähteet, laturin laakeri ja vesipumppu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä242232Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281606- 891392
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231375Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 117984
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234856kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!12690- 10680