Missä säilötte valokuvatiedostot?

Margggg33

Uuden kameran oston jälkeen, myös resoluutio kasvoi ja kuvakoot samalla.
Esim. yhden viikonlopun reissukuvat 6gigaa tähän vielä RAW tiedostot päälle.
(kuvaan maisemia ym usein jpg raw).

Missä siis säilytätte kuvianne? jokin pilvipalvelu? Ulkoinen kiintolevy? vai mikä?....

Vinkkejä!

8

210

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onhan_noita

      Polttava blu-ray, 32-64 GB usb tikku, ulkoinen kiintolevy (usb pocket hd).

    • 920

      Kuvat päätyy lopulta 2 erilliselle kiintolevylle. Koko ajan kuvat ovat tallessa vähintään 2 eri paikassa.

    • Canonisti_minäkin

      Koneen kiintolevy on tähän asti riittänyt. Se on kasvanut koneen vaihtojen yhteydessä aina vähän nopeammin kuin tarve. Sen lisäksi kuvat ovat erillisellä backuplevyllä, joka on kiinni WLAN-purkissa. Mac'n Timecapsule ajaa jatkuvasti varmuuskopioita sinne. Erikseen otan varmuuskopion pari kertaa vuodessa kovalevylle, jota säilytän muualla.

    • karsi_turhat_pois

      "yhden viikonlopun reissukuvat 6gigaa tähän vielä RAW tiedostot päälle"

      Pyri karsimaan kuvista epäonnistuneet, useampi samanlainen ja muuten vaan turhat pois. Se voi olla työlästä, mutta niin säästyy tehokkaimmin kovalevytilaa. Tai oikeastaan vielä fiksumpaa on käyttää aktiivisesti poistonäppäintä heti kuvaamisen yhteydessä. Muuten kovalevyihin kuluu tarpeettomasti ylimääräistä rahaa ja niiden määrän kasvaessa hallinta monimutkaistuu.

      Kuvat säilötään ensisijaisesti tietokoneen sisäiselle kovalevylle. Jos/kun tila ei riitä, niin jatketaan toiselle. Se voi pyötäkoneessa on sisäinen. Kaikki kovalevyt pitää sisällyttää varmuuskopiointiin. Jos kuvien ei tarvitse olla tietokoneella aina käytettävissä, niin silti kahteen ei paikkaan, mielellään myös fyysisesti. Pilvipalvelu ei saa koskaan olla ensisijainen säilö, vaikka onkin hyvä paikka kakkossijainnille. Kuvat voi jakaa tärkeyden mukaan eri luokkiin. Osan voi merkitä tilan loppuessa poistettaviksi ja jättää varmuuskopioinnin ulkopuolelle.

      Optisia levyjä (CD, DVD tai Blu-ray) ei noin isoilla datamäärillä oikein kannata käyttää. Korkeintaan niin, että poltat niille vain jpegit ja viet levyt jonnekin toiseen osoitteeseen jemmaan. Katastrofin sattuessa olisi sitten edes alkuperäiset jpegit olemassa. Blu-raylle mahtuu parhaimmillaan 50 Gt, johon mahtuisi RAW-kuviakin paljon, mutta ne ovat melko kalliita ja käyttäminen monta vuotta myöhemmin voi muodostua ongelmaksi, koska Blu-ray ei ehtinyt syrjäyttää DVD:tä. Tällä hetkellä tietokoneisiin myydään vielä paljon DVD-asemia 20-30 eurolla, mutta Blu-ray-asemat maksavat 2-4 kertaa enemmän eikä myynnin kasvusta tai hintojen laskusta ole merkkejä.

      Jos tilanne on se, että tietokoneesi on kannettava ja sen kovalevylle ei enää kuvia mahdu, niin osta esim. http://www.verkkokauppa.com/fi/product/39440/dqgcc/WD-My-Passport-Ultra-2-TB-ulkoinen-kovalevy Saatat tarvita varmuuskopiointiin toisenkin.

    • ercq3r

      6 gigaa? Taidat räpsiä jatkuvasti ympäriinsä, vaikka mitään kuvattavaa ei olisikaan? Minun viikon Turkin reissulta tuli 120 kuvaa kun samankaltaiset ja turhat oli poistettu. Ei kannata säilyttää kuvia joita ei jaksa edes yhtä kertaa katsoa.

      • Canonisti_minäkin

        Olen vähän eri mieltä ercq3rn kanssa. Tallennustila on melko halpaa nykyään. Itse poistan vain teknisesti epäonnistuneet otokset.

        Siinä mielessä olen kuitenkin samaa mieltä, että teen myös itse noin sadan kuvan esityksen lomista. Sellaisella voi vielä kiusata vieraita.

        Parhaat otokset taas löytävät tiensä A4 tai A3 tulosteina seinälle.


    • Summipummi

      Ensin deletoit tietenkin jokaikisen epäonnistuneen ta muuten vain heikon tai tyhjänpäiväisen kuvan. Noin 90% otetuista kuvistahan lukeutuu tähän ryhmään.
      Jäljelle jääneet tallennat sitten kahdelle eri pendrivelle.

    • kuvatiedostot

      DNG-muodossa LR:sta ulkoiselle kiintolevylle ja joitakin aiheita CD:lle. Käsittelemättömien välivarastona on SSD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5543
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      300
      5365
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      72
      4587
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2465
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      1
      2058
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      49
      1905
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1858
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1822
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      81
      1735
    Aihe