Mikäli päätyy tilaamaan ulkolaisesta EU:n sisällä olevasta nettikaupasta Lumia-puhelimen, niin miten mahdollisten teknisten ongelmien kohdalla hoituvat takuuasiat, kehen tulee ottaa yhteyttä ja kuka huoltaa laitteen takuuseen?
Ulkomailta tilatun takuu?
4
<50
Vastaukset
- sinneyleensä
Yleensä otetaan yhteyttä ostoliikkeeseen kuten jos tilaisi vaikkapa täältä suomesta. ( Kannattaa muuten tilata niin moni suomalainen säilyttää työpaikkansa)
- mikkiksen
Aina voi varmaan kysyä Microsoftin asiakaspalvelusta.
- EU_nettikauppa
Kommenteissa puhdasta mutuilua ja ohessa hieman lisää.
a) Mikäli henkilö tilaa puhelimen suomalaisesta nettikaupasta, niin olettaisin takuuhuoltojen tehtävän missä vain suomalaisessa toimipisteessä jotka Lumioiden takuita hoitavat, sillä he saavat siitä korvauksen MS:tä.
Tai jos Lumian ostaa kivijalkaliikkeestä Oumlussa asuva, joka sitten muuttaa etelä-Suomeen, niint uskimpa hänen tarvitsee puhelinta Ouluun lähettää takuuhuoltoon.
b) Tai ulkosuomalainen, joka muuttaa takaiisn Suomeen asuinmaastaan ostetun Lumian kanssa, niin tuskimpa hänen tarvitsee puhelinta entiseen asuinmaansa ostopaikkaan lähettää takuuhuollon puitteissa.
c) Miten sitten mahdollisesti ulkomaisesta nettikaupasta ostetun Lumian tapaus muutaisi tilannetta. Näkiisn, että ainoa poikkeus olisi tilanne jossa uusi puhelin olisi jo heti kättelyssä viallinen, niin se tulisi palauttaa saadakseen sen kuntoon tai uuden tilalle.
Ps. Mitä suomalsiiin työpaikkoihin vetomiseen tulee, niin riskeeraa siihen vetoaja itse rikkoa ylevää ajatustaan joka ikinen päivä eri muodoissaan. Nykymaailmassa emme elä kansallisessa pullossa oravannahokoja vaihtaen.
Samalla logiikalla tuli kieltää suomalaisten yritysten ulkolaiset alihankinnat ja ulkolaiset tytäryhtiöt kokonaan.
Toisaalta suomalainen ulkomailta ostetun Lumian takuuhuoltoja tekevä toimija saa korvauksen huolloista MS:n kassasta.
Ps. Suomen Valtion eläkerahasto, joka siis on osa valtiota, sijoittaa valtaisia summia veroparatiiseiksi kutsuttuihin maihin, vaikka valtio kertoo yhdeksi keskeiseksi tehtäväkseen taistella veroparatiiseja vastaan.
"Suomen hallitus on luvannut kitkeä kansainvälistä veronkiertoa, mutta hallituksen alaisuudessa toimivalla Valtion eläkerahastolla on miljardisijoitukset veroparatiiseinä pidetyissä maissa"
- http://uusi.voima.fi/artikkeli/2014/valtio-sijoittaa-veroparatiiseihin/
Suomalaisia työeläkevaroja on veroparatiiseiksi luokitelluissa maissa peräti 37 miljardia oheisen artikkelin mukaan.
Ps. Suomen Kreikka-vastuut ovat noin 7 miljardia, joista muistaakseni noin 30% takuutileillä, eli pahimmassa tapauksessa takaisin saatavissa (?).
- http://www.hs.fi/talous/a1399945938011 - sieltäaina
Sinun kommenttisi on mutuilua! Takuuasiat keskustellaan aina ostoliikkeen kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "904219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293203No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10939
- 134931
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770