Ulkomailta tilatun takuu?

EU_nettikauppa

Mikäli päätyy tilaamaan ulkolaisesta EU:n sisällä olevasta nettikaupasta Lumia-puhelimen, niin miten mahdollisten teknisten ongelmien kohdalla hoituvat takuuasiat, kehen tulee ottaa yhteyttä ja kuka huoltaa laitteen takuuseen?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinneyleensä

      Yleensä otetaan yhteyttä ostoliikkeeseen kuten jos tilaisi vaikkapa täältä suomesta. ( Kannattaa muuten tilata niin moni suomalainen säilyttää työpaikkansa)

    • mikkiksen

      Aina voi varmaan kysyä Microsoftin asiakaspalvelusta.

    • EU_nettikauppa

      Kommenteissa puhdasta mutuilua ja ohessa hieman lisää.

      a) Mikäli henkilö tilaa puhelimen suomalaisesta nettikaupasta, niin olettaisin takuuhuoltojen tehtävän missä vain suomalaisessa toimipisteessä jotka Lumioiden takuita hoitavat, sillä he saavat siitä korvauksen MS:tä.

      Tai jos Lumian ostaa kivijalkaliikkeestä Oumlussa asuva, joka sitten muuttaa etelä-Suomeen, niint uskimpa hänen tarvitsee puhelinta Ouluun lähettää takuuhuoltoon.

      b) Tai ulkosuomalainen, joka muuttaa takaiisn Suomeen asuinmaastaan ostetun Lumian kanssa, niin tuskimpa hänen tarvitsee puhelinta entiseen asuinmaansa ostopaikkaan lähettää takuuhuollon puitteissa.

      c) Miten sitten mahdollisesti ulkomaisesta nettikaupasta ostetun Lumian tapaus muutaisi tilannetta. Näkiisn, että ainoa poikkeus olisi tilanne jossa uusi puhelin olisi jo heti kättelyssä viallinen, niin se tulisi palauttaa saadakseen sen kuntoon tai uuden tilalle.

      Ps. Mitä suomalsiiin työpaikkoihin vetomiseen tulee, niin riskeeraa siihen vetoaja itse rikkoa ylevää ajatustaan joka ikinen päivä eri muodoissaan. Nykymaailmassa emme elä kansallisessa pullossa oravannahokoja vaihtaen.

      Samalla logiikalla tuli kieltää suomalaisten yritysten ulkolaiset alihankinnat ja ulkolaiset tytäryhtiöt kokonaan.

      Toisaalta suomalainen ulkomailta ostetun Lumian takuuhuoltoja tekevä toimija saa korvauksen huolloista MS:n kassasta.

      Ps. Suomen Valtion eläkerahasto, joka siis on osa valtiota, sijoittaa valtaisia summia veroparatiiseiksi kutsuttuihin maihin, vaikka valtio kertoo yhdeksi keskeiseksi tehtäväkseen taistella veroparatiiseja vastaan.

      "Suomen hallitus on luvannut kitkeä kansainvälistä veronkiertoa, mutta hallituksen alaisuudessa toimivalla Valtion eläkerahastolla on miljardisijoitukset veroparatiiseinä pidetyissä maissa"

      - http://uusi.voima.fi/artikkeli/2014/valtio-sijoittaa-veroparatiiseihin/

      Suomalaisia työeläkevaroja on veroparatiiseiksi luokitelluissa maissa peräti 37 miljardia oheisen artikkelin mukaan.

      Ps. Suomen Kreikka-vastuut ovat noin 7 miljardia, joista muistaakseni noin 30% takuutileillä, eli pahimmassa tapauksessa takaisin saatavissa (?).

      - http://www.hs.fi/talous/a1399945938011

    • sieltäaina

      Sinun kommenttisi on mutuilua! Takuuasiat keskustellaan aina ostoliikkeen kanssa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe