Kun menen Chrome:Plugins niin siellä ei ole silverlight laajennusta. Minulla on uusin silverlight asennettuna, miten saisin sen myös chromeen kun firefoxissa se mulla on.
Miten saan silverlightin chromeen?
w3rty
12121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei saa. Google esti sen toiminnan.
Microsoft ilmoitti että se ei tule toimimaan Windows 10:n uudessa Edge selaimessakaan, joten Silverlightin tuki saatetaan katkaista ennenaikaisesti mutta viimeistään 2021 lokakuussa.
Eli hankkiudu vaan eroon siitä, Microsoftin kehoituksen mukaisesti: http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/microsoftilta_kehotus_nama_kaksi_teknologiaa_kuuluvat_menneisyyteen_alkaa_enaa_kayttako
Miten sitten katson tulevaisuudessa videoita jotka vaativat silverlightia? ja mitä järkeä ylipäätään on sellaisilla sivustoilla jotka tuota vaativat jos se on poistumassa/poistunut?
Toisella selaimella.
Et millään. Ja sellaisissa sivustoissa ei ole mitään järkeä, niiden hommia on päivittää tekniikka standardinmukaiseksi kun Microsoftia, Googlea ja Applea ei kiinnosta mikään selainlisäosa. Mozilla on suunnilleen ainoa kun Firefox ESR on varsin suopea kaikille selainlaajennoksille kunhan ne on päivitettyjä. Tarvittaessa saa säädettyä asetuksista niin että pysyy myös vanhat palikat myös mutta se on turvariski.
Niillä vaan ei ole siinäkään väliä kun niitä hävitetään kaiken aikaa.
Kyllä se microsoftin Silverlight toimii oikein mainiosti Microsoftin Internet Explorerilla. tietysti jostain win 8 ja 10 tiilisontaexplorerista en tiedä mutta seiskassa pelaa hyvin joten työpöytäversiossa pitäisi toimia ihan normaalisti myös uudemmissa.
Internet Explorerin tilalle tulee uusi Edge selain.
Internet Explorer 11 jää Windows 10:n joksikin aikaa kakkosselaimeksi siirtymäkauden ajaksi. Todennäköisesti se poistetaan viimeistään 2021 mutta voi poistua paljon aiemmin koti- ja pienyritysten käyttäjiltä. Se varmaan pysyy vuoteen 2025 saakka Enterprise käyttäjillä jotka maksaa jatketusta tuesta ekstrahintaa.
Internet Explorer 11 on jo niin vanha, että se jää helposti sen takia kelvottomaksi parissa vuodessa kun WWW-kehittäjiä ei enää kiinnosta säätää vanhentuneen selaimen kanssa. Mitäs sellaisella selaimella tekee millä ei toimi uudet ohjelmat ja muut sivut kunnolla?
Sama juttuhan se oli Internet Explorer 8:n kanssa joka oli käytännössä kelvoton viimeiset 3v siinä Windows XP:ssä. Aika hölmöä olettaa, että vanha IE11 olisi mitenkään selvästi järjellinen selain enää vuonna 2017.
Sinä olet aiemmin sanonut että Acid3 testin läpäisevä selain on riittävä taso ja se tavoitettiin jo Internet Explorer 9 versiossa, joka on vistan selain.
Sekin pelaa ihan hyvin vaikka viimeinen kolme vuotta on jo menossa. Internet explorer 8 ei mene acid3:sta läpi. sekin tosin suurimmaksi osaksi toimii ja päivityksiä tulee myös xp:llä kun vähän rekisteriä editoi.
IE11 luulisi samoin pelaavan niin pitkään kun päivityksiä tulee.
"Sinä olet aiemmin sanonut että Acid3 testin läpäisevä selain on riittävä taso ja se tavoitettiin jo Internet Explorer 9 versiossa, joka on vistan selain. "
Kyllä, se on riittävä perustasoon tällä hetkellä. Ja varmasti riittää IE11 perustasoon niin pitkään kuin se on.
Sitä vaan selaimella ajetaan sovelluksia myös eikä näytetä pelkkiä staattisia yhteystietoja tai sisältösivua kuten Wikipediaa. Esim. audio/videotoisto vaatii jo IE10:n ja grafiikkakiihdytykset mitä tarvitsee peleihin tarvitsee IE11. Ja kokoajan tulee uutta tekniikkaa mitä uudet sovellukset käyttää. Samat sovellukset saa sitten Windows 7:n asentamalla esim. Chromen tai Firefoxin.
Katsos Windowsilla kun käytetään uusia HTML5 ja WinRT sovelluksia, ja selain on se alusta niiden HTML5 sovellusten käyttöliittymälle.
Ei toimi. Käytin joskus vuosia sitten ja alkoi kaatuilemaan muutaman viikon jälkeen. Tilanne koko ajan paheni. Täysin hyödytön lisäosa josta on enemmän harmia kuin hyötyä.
Eli mielestäai pitäiai jättää palvelut kuten sinäkin olet linuxin kanssa jättänyt oikeat kunnon ohjelmat.
En minä ole jättänyt mitään. Käytän Ubuntua enkä mitään linuxia ja ei minun ole tarvinnut jättää mitään palveluja.
Unohtakaa tämä lisäosa..