Vituttaa kun kaikki rahat menneet ja kamala olo...joo
Meni koko kesän rahat viikossa kun oli juomakööri matkassa.
Viimeisillä viiskymppisillä lähen Alkoon
Alkoholista krapula
3
<50
Vastaukset
- hömö.hyvinkäältä
Montako viimeistä viiskymppistä sulla on? Mitä aiot ostaa?
- EXTISSUTHeTWO
Hyvin usein alkosta saattaa tulla krapula.
- paskaonpaskaa
Muistui tässä mieleeni tarina korsolaisesta loispummialkoholistista nimeltä Raimo, josta ajattelin nyt kertoa täällä. Kyseessä on tosin hieman vanha juttu, tarina sijoittuu vuoteen 2009.
Raimo oli 28-vuotias, valmistunut aikaisemmin tradenomiksi 24-vuotiaana, mutta ei ollut saanut koskaan koulutusta vastaavia töitä. Raimo oli tehnyt muutaman lyhyen työpätkän raksalla, kaupan kassalla, ja sitten apupoikana karamellitehtaalla. Taas tuli pitkä työttömyysjakso ja jostakin syystä mitään työtä ei oikein tahtonut löytyä. Pian huomattiin Raimon olevan ns. "vaikeasti työllistettävä tapaus" ja Raimo siirrettiinkin terveyskeskuksen palvelukeskukseen, jossa hänellä oli mahdollisuus saada pitkäaikaisalkoholistien ongelmiin perehtyneiden erikoisasiantuntijoiden apua.
Raimo tapasi alkoholiterapeutteja, joiden kanssa päätettiin, että Raimo ohjattaisiin ensin katkolle ja sitten kuntouttavaan työtoimintaan. Se olisi ollut työkoneiden pesua painepesurilla ynnä muuta työtä, jossa Raimo olisi oppinut ahkeruutta ja työelämän perusteita.
Mutta Raimolla oli kiero loispummikuivahuikkalaisen luonne. Hän halusi mielummin pelata kotona nettipelejä tietsikalla ja runkata sen sijaan, että olisi mennyt kuntouttavaan työtoimintaan ja tehnyt töitä. Kun tuli aika pistää nimikirjoitus työnhakusuunnitelmaan, Raimo sähähti työvoimaneuvojalle: "minähän en mihinkään orjatyöhön mene". Raimo lähti virastolta ovet paukkuen huoltoaseman paariin kaljottelemaan.
Päättäväinen virkailija näki, että kyseessä oli ns. "työtön rappioalkoholisti", ja hän pistikin e-mailin KELA:an, jotta nämä lähestyisivät Raimoa omilla kirjeillään. KELA lähetti Raimolle kirjeen, jossa ilmoitettiin, että työttömyyskorvauksen ja sosiaalietuuksien maksu loppuu.
Vasta nyt Raimo tajusi, että tuli tehtyä virhe. Raimo meni paniikkiin. Raimolla oli velkoja. Asunto menisi. Lisäksi maksa oli huonossa kunnossa ja polttimo aivan sekaisin. Hän soitti hätääntyneenä Terveyskeskukseen ja pyysi saada tavata alkoholiterapeuttia. Virkailija ilmoitti, että yleensä hän ei tällaisiin pyyntöihin suostu, mutta jos Raimo osoittaa nöyryyttä, niin ehkäpä tämän kerran.
Sovittuna ajankohtana Raimo meni taas terveyskeskukseen, ja sanoi terapeutille: "antakaa anteeksi, haluan sittenkin mennä katkolle ja alkaa toipumaan alkoholismistani" Virkailija mietti pitkään ja sanoi sitten vakaasti: "olen päättänyt antaa sinulle muutaman muun mahdollisuuden."
"Minkä mahdollisuuden?", kysyi Raimo
Terapeutti asetti verkkaisesti pöydälle kolme esinettä:
1) saunakauha (jossa puinen kahva),
2) puinen hillosurvin, ja
3) puinen viestikapula.
Hän sanoi "Voit valita näistä kolmesta pöydällä olevasta esineestä yhden. Tai sitten valitse ikuinen kadotus, jos mikään näistä vaihtoehdoista ei miellytä."
Virkailija käski myös Raimon vetää housut kinttuihin ja mennä polvilleen lattialle ja kumartua eteenpäin. Tällä kertaa Raimon ei parannut kiukutella. Hän teki työtä käskettyä, sillä nyt ei ollut varaa ottaa olla nöyrtymättä. Terapeutti kysyi: "Minkä esineen valitset?"
Raimo oli housut kintuissa kontallaan lattialla. Hän alkoi miettimään, minkä esineen valitsisi.Hän valitsi puisen saunakauhan. Terapeuttti kuvasi videolle, kun Raimo työnsi saunakauhan persereikäänsä. Myöhemmin terapeutti lähetti videon kaikille työkavereilleen sähköpostin liitteenä.
PS.
Samassa terveyskeskuksessa on töissä erittäin hyvä tuttavani, Sirpa. Hänkin on alkoholiterapeutti. Hän kertoi minulle, että oli kuullut Raimon vierailun aikana viereisestä huoneesta litinää, rutinaa, huutoja ja parahduksia. Parahduksista ilmeni sekä tuskaa että nautintoa. Hän oli myös kuullut, kuinka kollega komensi asiakasta: "ponnista!, ponnista!". Hän oli silloin vaan ajatellut, jotain hörhöä siellä opastetaan ja että outoa meininkiä, mutta ei ollut mennyt katsomaan, eikä ollut reagoinut sen enempää.
Vasta kun kaksi viikkoa myöhemmin muut terveyskeskuksen työntekijät saivat videon, jossa Raimo työnsi saunakauhan persereikäänsä, kaikki tajusivat, mitä oli tapahtunut. Terapeutit saivat todella makeat naurut kahvipöydässä, kun alkoivat puhua Raimon tapauksesta. Kun Sirpa näytti minulle ja yhteisille ystävillemme tuon Raimosta kuvatun videon, saimme kaikki todella makeat naurut.
Raimo on nykyään raitis, hän käy nöyrästi palavereissa, aina löylykauha perseessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696