Windows-koneessa (joka on epäkunnossa) minulla on ohjelma PDF Creator, ja kun haluan tallentaa Wordista pdf:ksi, valitsen Tulosta/PdfCreator.
Millä saan tehdyksi vastaavan Lubuntulla AbiWordista?
Onko kone pakko olla yhteydessä tulostimeen, jotta voi AbiWord-tiedoston muuntaa pdf:ksi?
Tiedosto pdf:ksi - miten?
15
181
Vastaukset
- valitse-aseesi
- Turhia_ohjelmia
Miksi turhaan erillisiä ohjelmia kun lähes kaikki linux-jakelut osaavat vakiona "tulostaa" PDF-tiedostoksi (ja monet osaavat tulostaa PS-tiedostoksiki). Toiminto löytyy yleensä suoraa tulostinlistasta.
Ainakin Ubuntussa voi tulostaa PDF tiedostoksi ja löytyi myös export toimintoa. En sitten tiedä onko Lubuntua ja AbiWordia jotenkin säädetty eri tavalla mutta minä tykkäänkin käyttää vakiosovelluksia.
Jos Abiwordissä ole PDF:ksi vientiä (tarkista nyt vielä), ja ominaisuutta tarvitset, kannattaa harkita LibreOfficen latausta ja asennusta. Siinä on PDF-vienti suoraan.
- Abiword
Kyllä Abiwordissa on PDF-tallennusmahdollisuus eli ns. vienti PDF:ksi.
- Tulosta_tiedostoon
En ole Lubuntua kokeillut mutta katso onko tulostussivulla valittavissa "tulosta tiedostoon" siinä tulostimien listassa, jos löytyy niin sen kautta tulostat. Katsot vaan että tulostat PDF-tiedostoksi etkä PS-tiedostoksi.
Ubuntussa on tulostinlistassa tuo "tulosta tiedostoon" vaikka mitään fyysisiä tulostimia ei olisi asennettu, luulisin että Lubuntussa on samoin. - Libre
Abiword on kevyt tekstinkäsittelyohjelma. Asenna paljon monipuolisempi toimisto-ohjelmisto LibreOffice (tai vain sen writer-osa tarvittavine lisäpalikoineen).
- Abiword
Abiword on kyllä kevyt niinkuin sanoit mutta siltikin ihan käyttökelpoinen tekstinkäsittelyohjelma jossa löytyy kyllä myös vienti eli tallennus PDF:ksi.
- Monia_tapoja
On monia tapoja muuttaa tiedosto(t) PDF:ksi. Voit vaikka kokeilla näitä maksuttomia tapoja:
1) Bullzip PDF Printer
2) PrimoPDF
3) ImageMagick Windows Binary Release
Kaksi ekaa toimii siten, että avaat tiedoston ja sitten tulostat sen PDF:ksi. Viimeinen eli ImageMagick luo convert.exe -nimisen tiedoston Windowsin PATH-ympäristömuuttujaan. Voit sitten mennä siihen kansioon, jossa on kuvat (vaikkapa PNG-tiedostot), jotka pitäisi muuttaa PDF:ksi. Sitten tällä komennolla saat niistä PDF-tiedoston: convert *.png Output.pdf- Monia_tapoja
Oops, en lukenutkaan, että käytössä vain Lubuntu... Ja kysymys näyttää koskeneen AbiWordia.
En tiedä noista muuta kuin että ImageMagickin saa kyllä noille "Ubuntu-derivativeille". Ehkä löytyy GUI, mutta CLI:ltä saa jos ei pode CLI-kammoa eli yksinkertaisuudessaan saattoi olla: convert [MUUNNETTAVAT TIEDOSTOT] [PDF-TIEDOSTO]. Löytynee man paget. - Helpoin_tapa
Monia_tapoja kirjoitti:
Oops, en lukenutkaan, että käytössä vain Lubuntu... Ja kysymys näyttää koskeneen AbiWordia.
En tiedä noista muuta kuin että ImageMagickin saa kyllä noille "Ubuntu-derivativeille". Ehkä löytyy GUI, mutta CLI:ltä saa jos ei pode CLI-kammoa eli yksinkertaisuudessaan saattoi olla: convert [MUUNNETTAVAT TIEDOSTOT] [PDF-TIEDOSTO]. Löytynee man paget.Linuxeissa vaan ei yleensä tarvita mitään erillisiä ohjelmia koska lähes kaikista löytyy suoraan PDF-tiedostoon tulostus, eli tulosta -> valitaan tulostinlistalta "tulosta tiedostoon" ja tarkistetaan että tiedostomuotona on PDF (usein vaihtoehtona on myös PS-tiedosto eli PostScript), senjälkeen valitaan mihin hakemistoon tiedosto tehdään ja annetaan haluttu tiedostonimi.
- Libre
Monia_tapoja kirjoitti:
Oops, en lukenutkaan, että käytössä vain Lubuntu... Ja kysymys näyttää koskeneen AbiWordia.
En tiedä noista muuta kuin että ImageMagickin saa kyllä noille "Ubuntu-derivativeille". Ehkä löytyy GUI, mutta CLI:ltä saa jos ei pode CLI-kammoa eli yksinkertaisuudessaan saattoi olla: convert [MUUNNETTAVAT TIEDOSTOT] [PDF-TIEDOSTO]. Löytynee man paget.ImageMagick on niin monipuolinen kuvankäsittely kokonaisuus, että se kannattaa jokatapauksessa asentaa - ja opetella käyttämään.
man imagemagick
- Linux-aloittelija_
Kiitos vastauksista! Asensin Libre Office Writerin ja sillä onnistuin.
- pdfpdfpdfpdfpdpfpf
Create a single pdf from multiple text, images or pdf files
http://askubuntu.com/questions/303849/create-a-single-pdf-from-multiple-text-images-or-pdf-files
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096696Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884331L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453649TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133050Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6261650- 661068
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551043Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?1991024- 91019
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47989