Onko joku ajanut tien vime aikoina. Olisi tarkoitus tulla takaisin Petroskoista Paatjärvelle Igorille ja jatkaa Essoilaan ja Suojärvelle, Kollaalle ja Koirinojalle. Kollaalla on vanhoja sodanaikaisia hautausmaita ja muistomerkkejä. Käyn katsomassa, missä isäni oli sodassa.
Koirinojalta Suojärvelle
5
53
Vastaukset
- Näätäoja
Tie Suojärveltä Koirinojalle (83 km) on henkilöautolla oikein hyvin ajokelpoinen. Syskyänjoen silta on kunnossa.
Tiehän on pääosin hiekkatie, mutta kylien kohdilla on kulunutta asvalttia. Ajonopeus on sovitettava tienpinnan kunnon mukaan isolla skaalalla: 10 km/h - 70 km/h.
Jos on jossain hyvää pätkää, ei pidä tuudittautua siihen, että seuraavan mutkan takana sellainen jatkuisi. Jos on jossain kuoppaista ja meno kiertelevää, ei pidä alakuloistua siihen jamaan, etteikö enää uskoisi tienpinnan paranevan seuraavan mutkan takana.
Kuljin henkilöautolla Suojärveltä Koirinojalle toukokuussa 2015 ja Koirinojalta Suojärvelle kesäkuussa 2015. - uimarit
Olisi mukava kuulla Essoilan, Säämäjärven hiekkarannoista. Vuosia sitten kuulin huhun että elokussa siellä olisi poruhkaa. Onko kukaan käynyt?
- Säämäjärvi
Taisin kirjoitella. No, Säämäjärvi on pirun iso järvi lähellä Essoilaa. Hellesäillä laajat hiekkarannat ovat ihmisiä täynnä. Uidaan, pelataan lentopalloa hiekalla, grillataan. Luulisin, että viikonloppuisin ihmisiä on satoja. Ihmisiä tulee aina Petroskoista saakka viettämään viikonloppua. Ranta on matala, voi kymmeniä metrejä hiekkaa pitkin kävellä, ennenkuin pääsee uimaan. Tai ehkä sata metriä ainakin. Vertaisin sitä Suomessa Kalajoen hiekkarantoihin. Olen käynyt venäläisten ystävieni kanssa Säämäjärvellä kaksi kertaa. Lapsia on silloin ollut mukana. Paikka sopii myös pikkulapsille uimarannaksi.
Kun siellä viimeksi kävin, ei siellä ollut yleisölle palveluja. Ehkä nyt on siellä jo joku kioski ja wc. Sapsan kylä on lähellä idempänä, siellä on majoitusta tarjolla. Sekin on vielä Säämäjärven rannalla. Käyn Säämäjärvellä muutaman viikon päästä. Otan paljon kuvia.
- Järvitalo
Keväällä 2015 Koirinojalta Suojärvelle päässyt vain trakrorilla tiettyjen kohtien läpi ja myös Suojärvi-Petroskoi tie on kuoppainen kuin pommituksen jäljiltä.
- Sotamies
Joo, kiitos! Pysähdyitkö Kollaalla? Pitäisi siellä käydä katselemassa isäni sotateitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1772321Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe401817Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141632Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661334Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391321Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191121Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641068- 621027
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110757Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45703