Koirinojalta Suojärvelle

Isäni_jäljillä

Onko joku ajanut tien vime aikoina. Olisi tarkoitus tulla takaisin Petroskoista Paatjärvelle Igorille ja jatkaa Essoilaan ja Suojärvelle, Kollaalle ja Koirinojalle. Kollaalla on vanhoja sodanaikaisia hautausmaita ja muistomerkkejä. Käyn katsomassa, missä isäni oli sodassa.

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näätäoja

      Tie Suojärveltä Koirinojalle (83 km) on henkilöautolla oikein hyvin ajokelpoinen. Syskyänjoen silta on kunnossa.

      Tiehän on pääosin hiekkatie, mutta kylien kohdilla on kulunutta asvalttia. Ajonopeus on sovitettava tienpinnan kunnon mukaan isolla skaalalla: 10 km/h - 70 km/h.

      Jos on jossain hyvää pätkää, ei pidä tuudittautua siihen, että seuraavan mutkan takana sellainen jatkuisi. Jos on jossain kuoppaista ja meno kiertelevää, ei pidä alakuloistua siihen jamaan, etteikö enää uskoisi tienpinnan paranevan seuraavan mutkan takana.

      Kuljin henkilöautolla Suojärveltä Koirinojalle toukokuussa 2015 ja Koirinojalta Suojärvelle kesäkuussa 2015.

    • uimarit

      Olisi mukava kuulla Essoilan, Säämäjärven hiekkarannoista. Vuosia sitten kuulin huhun että elokussa siellä olisi poruhkaa. Onko kukaan käynyt?

      • Säämäjärvi

        Taisin kirjoitella. No, Säämäjärvi on pirun iso järvi lähellä Essoilaa. Hellesäillä laajat hiekkarannat ovat ihmisiä täynnä. Uidaan, pelataan lentopalloa hiekalla, grillataan. Luulisin, että viikonloppuisin ihmisiä on satoja. Ihmisiä tulee aina Petroskoista saakka viettämään viikonloppua. Ranta on matala, voi kymmeniä metrejä hiekkaa pitkin kävellä, ennenkuin pääsee uimaan. Tai ehkä sata metriä ainakin. Vertaisin sitä Suomessa Kalajoen hiekkarantoihin. Olen käynyt venäläisten ystävieni kanssa Säämäjärvellä kaksi kertaa. Lapsia on silloin ollut mukana. Paikka sopii myös pikkulapsille uimarannaksi.
        Kun siellä viimeksi kävin, ei siellä ollut yleisölle palveluja. Ehkä nyt on siellä jo joku kioski ja wc. Sapsan kylä on lähellä idempänä, siellä on majoitusta tarjolla. Sekin on vielä Säämäjärven rannalla. Käyn Säämäjärvellä muutaman viikon päästä. Otan paljon kuvia.


    • Järvitalo

      Keväällä 2015 Koirinojalta Suojärvelle päässyt vain trakrorilla tiettyjen kohtien läpi ja myös Suojärvi-Petroskoi tie on kuoppainen kuin pommituksen jäljiltä.

      • Sotamies

        Joo, kiitos! Pysähdyitkö Kollaalla? Pitäisi siellä käydä katselemassa isäni sotateitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7745
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4293
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3775
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3220
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2916
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      69
      2656
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2550
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      58
      2479
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2306
    Aihe