Onko joku ajanut tien vime aikoina. Olisi tarkoitus tulla takaisin Petroskoista Paatjärvelle Igorille ja jatkaa Essoilaan ja Suojärvelle, Kollaalle ja Koirinojalle. Kollaalla on vanhoja sodanaikaisia hautausmaita ja muistomerkkejä. Käyn katsomassa, missä isäni oli sodassa.
Koirinojalta Suojärvelle
5
144
Vastaukset
- Näätäoja
Tie Suojärveltä Koirinojalle (83 km) on henkilöautolla oikein hyvin ajokelpoinen. Syskyänjoen silta on kunnossa.
Tiehän on pääosin hiekkatie, mutta kylien kohdilla on kulunutta asvalttia. Ajonopeus on sovitettava tienpinnan kunnon mukaan isolla skaalalla: 10 km/h - 70 km/h.
Jos on jossain hyvää pätkää, ei pidä tuudittautua siihen, että seuraavan mutkan takana sellainen jatkuisi. Jos on jossain kuoppaista ja meno kiertelevää, ei pidä alakuloistua siihen jamaan, etteikö enää uskoisi tienpinnan paranevan seuraavan mutkan takana.
Kuljin henkilöautolla Suojärveltä Koirinojalle toukokuussa 2015 ja Koirinojalta Suojärvelle kesäkuussa 2015. - uimarit
Olisi mukava kuulla Essoilan, Säämäjärven hiekkarannoista. Vuosia sitten kuulin huhun että elokussa siellä olisi poruhkaa. Onko kukaan käynyt?
- Säämäjärvi
Taisin kirjoitella. No, Säämäjärvi on pirun iso järvi lähellä Essoilaa. Hellesäillä laajat hiekkarannat ovat ihmisiä täynnä. Uidaan, pelataan lentopalloa hiekalla, grillataan. Luulisin, että viikonloppuisin ihmisiä on satoja. Ihmisiä tulee aina Petroskoista saakka viettämään viikonloppua. Ranta on matala, voi kymmeniä metrejä hiekkaa pitkin kävellä, ennenkuin pääsee uimaan. Tai ehkä sata metriä ainakin. Vertaisin sitä Suomessa Kalajoen hiekkarantoihin. Olen käynyt venäläisten ystävieni kanssa Säämäjärvellä kaksi kertaa. Lapsia on silloin ollut mukana. Paikka sopii myös pikkulapsille uimarannaksi.
Kun siellä viimeksi kävin, ei siellä ollut yleisölle palveluja. Ehkä nyt on siellä jo joku kioski ja wc. Sapsan kylä on lähellä idempänä, siellä on majoitusta tarjolla. Sekin on vielä Säämäjärven rannalla. Käyn Säämäjärvellä muutaman viikon päästä. Otan paljon kuvia.
- Järvitalo
Keväällä 2015 Koirinojalta Suojärvelle päässyt vain trakrorilla tiettyjen kohtien läpi ja myös Suojärvi-Petroskoi tie on kuoppainen kuin pommituksen jäljiltä.
- Sotamies
Joo, kiitos! Pysähdyitkö Kollaalla? Pitäisi siellä käydä katselemassa isäni sotateitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477745
- 334293
- 573775
- 503220
- 172916
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons692656- 682550
- 582479
- 402349
- 162306