eläinlääkäri koulutus

joku...tyttö

Mulle tuli mieleen, että kummassa maassa opetus on tehokkaampaa ja parempaa? Suomessa vai Ruotsissa? Vai kannattaako lähteä kauemmaksi? Tarttoa en laske vaihtoehdoksi. Vielä olen ala-koulussa XD. Isompana (silleen 20 vuotiaana vanhuksena) haluaisin tosi hyvän ammatin missä olisi palkka yli neljätuhatta. (kyllä se kolme ja puoli tuhatta menettelee) ja työllisyysaste korkea. Et en haluaisi jonottaa montaa vuotta töitä, koska olisin kokematon. Hammaslääkärikin on vaihtoehto, mutta aika tylsä sellainen. Ekana tavoitteena olisi mulla päästä siskoni tavoin matikka-, tai latinaluokalle. Kumpi olisi parempi? Ja sitten sieltä hyvään lukioon jossa valitsisin vaikeat aineet. Tarkoituksena olis isona erikoistua väitellä tohtoriksi ja pari lisäkoulutusta. Irtoaisiko hyvä palkka?

3

222

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku...tyttö...taas

      Nii ja kauan tollaiset koulutukset kestää? 10vuotta??

    • nynulkumaa

      Jos aiot opiskelemaan Ruotsiin, panosta lujasti ruotsin kieleen. Opetus on yhtä hyvää Suomessa, mutta eläinlääketiede on vaikeimpia aloja päästä opiskelemaan.

      Eläinlääketieteestä väittelet tohtoriksi todennäköisesti yli 30 vuotiaana. Tällä ei ole palkonkaan tekemistä sitten palkan kanssa.

    • jogiin

      Opettele eka kirjottaa yhdys sanat oikein. Alakoulu kirjotetaan yhteen, siihen ei tuu mitään vitun yhdysmerkkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe