Herkut ja karkit

Vinkkei

Oon yrittänyt kokeilun kautta löytää sopivia tuotteita, mutta kovin hankalaa. Tosi monessa käytetty vehnätärkkelystä tai muita tärkkelys juttuja ja se kun ei sovi. Olen kokeillut mm.gluteenittomia aakkosia svengi eikä sovi. Maha menee sekaisin. Jäätelöt harva niitäkään sopii. Eli luontaisesti pitäs olla gluteenittomia, ei just mitään viljaa...vinkkejä mitä vois ostaa?

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etiite

      Luomujäätelöä.

      Lidlin jäätelöä.

      Ainakin Fazer ei käytä vehnää.

    • Aloittaj.a

      Lidlin jäätelöitä tullut syötyä ja se pähkinä suklaa puikko ei ainakaan sopinut. En tiedä mikä siinä sitten on...

    • keliaakikkokertoo

      Monelle keliaakikolle se vehnätärkkelys sopii. Sen takia valmistajat eivät jätä sitä tuotteistaan pois. Oletko lähetelly viestejä yritysten suuntaan? Siinähän sattuu olemaan uusi markkinarako, jolla ei kilpailjoita ole. Melko mahdotontahan se on saada asiaansa perille isompiin yrityksiin, mutta välillä onnistaa. Muistaakseni jotkut gluteenittomat tuotannosta poisvedetyt herkut on näin saatu takaisinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10432
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2843
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2578
    4. 86
      2412
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1988
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe