Omien luottotietojen tarkastaminen

Omattiedot

Mikä tässä oikein on idea esim Suomen Asiakastieto Oy myy luottotietoja onko toisten luottotietojen kaupittelu laillista ja voiko sen jotenkin kieltää omalta kohdalta?

Onko joku valtion virasto josta asian voitarkistaa?Tuntuu oudolta että yritykset voivat tehdä bisnestä tälläisillä asioilla ,tietosuoja valtuutetun kanta on ilmeisesti salliva koska tälläisiä firmoja löytyy vai onko tämä taas sellainen asia joka pitää tietää ja erikseen kieltää?

Itselläni ei ole mitään rötöksiä mutta suhtaudun hyvin epäilevästi näihin rekistereihin kokemusteni perusteella.

Esim kun sain haasteen vuokran maksamatta jättämisestä, oikeustalolla huomautin että minunhan olisi kuulunut saada ensin huomautuskirje että vuokra on maksamatta, oikeustalon nais ja mies virkailijat painostivat minut allekirjoittamaan paperin vartijoilla uhkailemalla ,yritin reklamoida asiasta jälkikäteen Helsingin kaupungin Hekan toimistossa mutta he vain väistivät vastuunsa ja puhuivat niitä näitä.

Elikkäs olen 47 v, ja ns puhdas kansalainen mutta Helsin kaupungin-oikeuslaitoksen-poliisin tekemät rikokset saavat minut kyllä suhtautumaan todella epäilevästi näihin rekistereihin kun mm. teleoperaattorien puhelin myyjät näyttävät pääsevän käsiksi mihin tahansa tietoihin ja käyttävät tietoja myynnin edistämiseen puhelin myyntityön yhteydessä, vaikka eivät saisi lain mukaan niin tehdä.


Elikkäs olen kiitollinen tiedosta voiko jotenkin rajoittaa omien tietojeni luovuttamista kaiken maailman rekistereihin.

Kiitos

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytgdfh

      Mikä ihme ja kumma mahtaa olla Helsin kaupungin-oikeuslaitos-poliisi? Ja mitä rikoksia ne mielestäsi ovat tehneet? Mikä paperi sinua painostettiin allekirjoittamaan?

      Ja ei, et voi estää luottotietojesi tallentamista ja niiden luovuttamista eteenpäin niin kauan kuin se tapahtuu luottotietolain (527/2007) mukaan.

    • anusaukkosuomiuo

      Tämä on sitä demokratiaa.
      Tämä demokratia on rakennettu rahan vallalle.
      Kuninkaamme ja keisarimme on Euro ja rahan valta.
      Itse asiassa mitään demokratiaa ei ole.
      Vapaamuurarit täällä huseeraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe