outo polvikipu

kyllästynyt1

Helmikuussa liukkaiden kelien ansiosta kaaduin ja satutin polveni. Oikean polven ulkosyrjä sai mojovan tällin - turposi kivasti ja hienon mustelmankin sain aikaiseksi. Polvi oli tuolloin h*lvetin kipeä, joka askeleella vihlaisi ja tuli kipuja. Menin lääkäriin, jolloin otettiin röngten, jossa ei näkynyt yhtään mitään. Saikkua sain 1,5vk mutta se ei riittänyt mihinkään. Polvi turposi rasituksesta ja kipu olikin sen mukainen. Saikkua vaan lisää kunnes työterveyslääkäri pisti lähetteen ortopedille ja sieltä lähetteen magneettiin. Magneetissa ei näkynyt muuta kuin luumustelma, eli toisin sanoen ruhjevamma, mikäli oikein ymmärsin.
Noin viikko magneetin jälkeen polvi alkoi paranemaan ja pääsin takaisin töihin. Takapakkia sitten tulikin, kun kännipäissäni menin kaatumaan suoraan oikean polveni päälle ja sain hienot mustelmat patin polven alapuolelle mikä on vieläkin olemassa, enkä pysty olemaan polvieni päällä kovalla lattialla kun sattuu..
Tämän kaatumisen jälkeen en pysty istumaan pitkiä aikoja paikoillani, koska kipu on niin helvetillistä, esim. autossa istuminen parikin tuntia putkeen on täyttä tuskaa.

Teen fyysistä työtä, eli jalkojen päällä pitäisi olla koko päivä. Välillä kun on rankka päivä, niin polvea alkaa särkemään. Lisättynä oireisiin vielä, että välillä suoristaessa polvea kuuluu vain *naks naks*. Kun pidän kättä polven päällä suoristaessa niin tuntuu kuin muljahtaisi siellä. Tämä ei kuitenkaan ole jokapäivästä, mutta viikottaista kuitenkin.

Ikä 24, peruskunto on, joten mihinkään nivelrikkoon en jaksaisi uskoa..

Ei kellään olisi samanlaisia kokemuksia tai jakaa vinkkejä mikä auttaisi? :)

0

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        9
        2781
      2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        106
        2621
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        18
        2317
      4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        49
        1894
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        14
        1473
      6. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        32
        1463
      7. Kun et vain tajua että

        sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
        Ikävä
        177
        1173
      8. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        101
        1154
      9. En vain unohda

        Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
        Ikävä
        71
        1005
      10. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        81
        958
      Aihe