Kuvien hallinta ja käsittely, välineinä Mac&Nikon?

Kuvakaaos

Hei vaan kaikille!

Aloittelijana joudun kysymymään tyhmän kysymyksen, josko joku osaisi vastata suoriltaan. Itse kun asiaa yritin tutkiskella sain itseni vain "syvemmälle suohon".

Eli, olen käyttänyt Macillä iPhotoa kuvien hallitsemiseen, aikaisemmat kuvat ovat olleet lähinnä pokkarilla/kännykällä napattuja joten jälkikäsittelyä en suuremmin ole tehnyt, iPhoton säädöt ovat riittäneet.
Nyt tarkoitus aloittaa ns. puhtaalta pöydältä uuden kameran myötä. Eli ostin elämäni ensimmäisen järjestelmäkameran, Nikon D7100 jolla tarkoitus alkaa kuvailemaan.
Kuvaan RAW:ta (NEF), ja haluaisinkin jälkikäsitellä kuvia/parantaa hieman kun RAW antaa siihen hyvät mahdollisuudet.

Latasin Nikonin oman ViewNX:n ja Capture NX-D:n, joilla kokeilin kuvia muokata, toimii mielestäni ihan ok ainakin alkuun. Suurin ongelma mulla tulee kuvien hallinnassa.

Eli mikä on järkevä työnkulku ja helpoin tapa saada kuvat organisoitua koneelle niin että myöhemminkin niitä on vielä helppo selata? Kannattaako alkuperäiset RAW kuvat säilyttää myöhempää käyttöä varten vai poistaa kun kuvat on käsitelty ja konvertattu esim. JPEG muotoon.

Kyllä mä kuvat saan siirrettyä koneelle ja käsiteltyä, mutta se, mikä on järkevin ja helpoin tapa ilman että lopputuloksena on kaaos ja kuvia miljoonassa eri paikassa on eri asia.

APUA?!

1

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Aikaisemmin olisin suositellut softana Applen omia tuotteita, mutta kun iPhoto uudistui Kuvat ohjelmaksi ja Apperturen kehittäminen lopetettiin, niin kaiketi Adobe on järkevin vaihtoehto.

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/17965/fkdkn/Adobe-Photoshop-Lightroom-6-Win-Mac

      Varmuuskopioinnissa Applen oma Time Capsule on toimiva ratkaisu. Sen lisäksi ajan kuvat pari kertaa vuodessa ulkoiselle kovalevylle, jota säilytän muualla kuin kotona.

      Makuasia, käyttääkö kuvien siirrossa kaapelia vai lukijalaitetta. Itselläni on käytössä pääsääntöisesti kaapeli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe