Jos reittisuunnitelmasi on sellainen, että jossakin Äänisenrannan kylässä olisi paikallaan majoittua, niin Soutjärvellä on tarjolla kotimajoitusta.
Soutjärvi on 85 kilometrin päässä Petroskoista etelä-kaakkoon oleva rantakylä
Kyläläiset vuokraavat huoneita matkailijoille ja tarjoavat ateriapalveluja; lounaat, välipalat ja illalliset järjestyvät isoillekin ryhmille. Kaikki matkailun järjestelyt ja koordinaatio hoituvat Soutjärven Vepsäläismuseon kautta.
Sähköposti: [email protected]
Museon sivut: http://vepsmuzei.narod.ru/index/0-3
Olen tehnyt sähköpostilla majoituskyselyt suomeksi, ja museon väki on vastannut suomeksi. Kaikki on toiminut oikein hyvin.
Soutjärven kylässä on asukkaita tuhatkunta henkeä, kesäaikaan ehkä satoja enemmänkin. Valtatie P19 kulkee kylän halki. Kylän aukeilla kunnaat ja muutamat puro-uomat antavat kumpuilevan ilmeen maisemalle.
Kotimajoitusta Soutjärvellä Äänisenrannassa
Vuorensola
3
135
Vastaukset
- Puh.nro
Suora puhelinnumero hyvää suomea puhuvalle museonjohtaja Natalialle:
7911 4315 017 - Soutjärven-taistelu
Soutjärvellä käytiin 26.6.44 kiivas taistelu, kun venäläinen maihinnousupataljoona katkaisi Soutjärven kylän pohjoisreunassa asemissa olleen suomalaisen noin 360 sotilaan viivytysosaston vetäytymistien. Kuitenkin osaston onnistui taitavien ja rohkeutta vaativien toimiensa ansiosta murtautua pois saarrostuksesta.
- ABDURAHMAN
TUKSIN KELLARI , JOSSA SÄTEILI ON OSOITE, SOPIVA PAIKKA PROPAGANDA-SUOMALAISELLE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512