Ei aina negatiivisiä uutisia vaan joskus jotain hyviä ja mieltä piristäviä. Merimetsot kuuluvat tänne yhtä vähän kuin somalikuukerit, pysyköön kummatkin lajit alkuperäisillä reviirialueillaan.
Merimetsoja tuhottu Luvialla
Väriseväleo
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No joo, vähän huonohko trollihan tuo avaus on, mutta silti pisti miettimään mikä mahtaa olla merimetson alkuperäinen reviiri. Suomessahan tämä pesi jo 1700-luvulla, mutta piti sitten pitkän tauon siitä...
Jos tuhottu, niin luonnonsuojelullista syistä.
Luonnonsuojelullisista? Miten rauhoitetun linnun pesiä voi tuhota luonnonsuojelullisista syistä? Onko päähän eksynyt kusta vai jotain ruskeampaa??
Eikö viherpiipertäjän mielestä luontoon kuulu mitään muuta kuin nuo haisevat ja paskantelevat merimetsot mitkä tuhoavat muun luonnon kilomtrien sääteellä pesimä paikoistaan tervetuloa vaikka telttailemaan viikoksi Lankoslahdelle saat veilä valita että mihinkä pesimä saaren menet telttasi kanssa järjestän meilelläni vene kuljetuksen ja tulen hakemaan viikon päästä niin pääset tutustumaan paremmin näihin ihailemiisi kalan syöjä paskantajiin.
Onko sun saari vai ? Vai ovatko paskoneet valtion saareen. Veikkaan, että niitä tupakan tumppeja ja muuta roskaa, on samanlukuinen määrä, joka saaressa ja niemelmässä. Pitäs varmaan mennä niiden pesät rikkomaan. Minunkin mielestäni ne töhrivät maisemaa, ja lukumääräisesti liikaa yhdessä paikassa, mutta. Olisivat pistäneet neulan kepin päähän ja törkänneet sillä osan munista. Oltais sitten talvella surtu, kun ei tullut poikasia. Lokit ja merikotkat olisivat hoitaneet loput
Merimetsoja tuhotaan Luvialla ja Merikarvialla vaikkeivat nuo linnut aiheuta yhtään mitään vaivaa Helsingissä ja Kauniaisissa asuville. Ihania pupujusseja eli citykaneja taas saa oikein luvalla murhata Helsingissä vaikkeivat ne aiheuta mitään haittaa paikallisille asukkaille sekä mökkiläisille Luvian ja Merikarvian saaristossa. Saaria maisemoivia merimetsoja onneksi puolustetaan ja niiden puolesta otetaan kantaa. Mutta kukaan ei välitä Helsingin puistojen ja viherpihojen ihanista pupuista, olenko ainoa joka niistä pitää, niitä puolustaa sekä niiden murhaamista vastustaa.
Olen kanssa ihmetellyt tuota lintujen ja citykanien vainoa. Asun nykyjään Ivalon Horopeskihaarassa ja täällä merimetsot eivät ole koskaan "paskoneet" yhtään saarta tai vähentäneet kalakantoja, eivätkä myöskään pääkaupunkiseudulla vainotut citykanit ole läsnäolollaan haitanneet Ivalon puistoja ja pihoja. Olen samaa mieltä Nanna-Liisan kanssa että merimetsojen ja citykanien tuhoaminen johtuu vain ihmisen himosta tappaa.
Mitä mieltä piristävää näet siinä ettet saanut sovitettua kirjoitustasi palstalle, LUVIA, jolle se olisi sisältönsä puolesta kuulunut. Kyllä se kertoo ja näyttää ainoastaan nehgatiiviselta Porilaisten näkökulmasta katsoen, luullaan että kaikki liittyy aina oman navan ympärille pyrimään, porilainen kun olet. Kuulut siis yhtä vähän Luvialle kuin tämä kirjoituksesi Porikeskusteluun porin asioista poripalstalle
Yks Luvialainen merimies sai pesää.