Nyt on Loordi nostanut vuokrani 1300€/kk.
Eikö tämmöisen vuokran maksaminen ole vieläkin järkevämpää kuin ostaa omaksi ? Tuntuu edelleen kuin laittaisi rahaa pankkiin aina vuokranmaksupäivänä.
Vuokralla asuminen turvallista ja halpaa?
9
<50
Vastaukset
- käytänerahas
pankkiirit on homoja!
- Köyhän_kohtalo
Ennen vanhaan torppari teki pari päivää viikossa töitä isännälle. Nykyajan torppari maksaa kolmasosan tai puolet nettotuloistaan asunnon omistajalle, joka lyhentää rahalla lainojaan ja ostelee lisää asuntoja.
- tottajokaikinensana
Se on paljon edullisempaa kun ostaa kuplahintainen asunto jonka arvo romahtaa järjettömästi. Asuminenhan aina maksaa oli asunto velaton, velallinen tai vuokra, jopa teltassa asuminen maksaa!
- oma-tupa-oma-lupa
Mä maksan omasta talosta kohtuullisen matkan päästä hesasta 550 euroa/kk kaikkinensa lyhennystä jotta aloittajan summa tuntuu lähinnä huonolta vitsiltä. Jos joku keksii sellaisen kuin yhtiövastike niin mulla ei sellasia ole, roskiksen tyhjäys maksaa pari euroa kuukaudessa.
Tuolla sun hinnalla lyhentäs aika tyylikästä taloa jotta viisaus on aika suhteellista :)- HilkkaRane
http://www.sato.fi/fi/loyda-koti/vuokra-asunnot/helsinki/vuosaari/iiluodontie-7/26029
No tän verran tää nyt vaan maksaa. Olen vapaa kuin taivaan lintu muuttamaan koska vain seuraavaan vuokrakoppiin kumminkin. - minimitaso
HilkkaRane kirjoitti:
http://www.sato.fi/fi/loyda-koti/vuokra-asunnot/helsinki/vuosaari/iiluodontie-7/26029
No tän verran tää nyt vaan maksaa. Olen vapaa kuin taivaan lintu muuttamaan koska vain seuraavaan vuokrakoppiin kumminkin.Tosin tässä on uusi talo kyseessä. Muutaman satasen voi kuluja tinkiä tyytymällä vanhaan lähiökerrostaloon. Mutta aika pieni on liukuma siihenkin suuntaan, tonni/kk näyttää isompien kaksioiden pyynnöt olevan Vantaankin puolella. Pienissä yksiöissäkin mennään jo 700 €/kk tasolla (kun skipataan pahimmat läävät ja syrjäisimmät sijainnit), mitä lienee tosi kivaa maksella tyypillisestä eläkeestä (verojen jälkeen käteen reilu tonni/kk)!
Onneksi asiaan on tulossa korjaus:
http://yle.fi/uutiset/vantaalle_kaavaillaan_15_nelion_minivuokra-asuntoja/7864719 - tiedetään_tiedetään
..kunnossapitohan on kanssa peltoelviksille tuntematon suure ;-D
- pihallatöitä
1036 euroa/kk 215m2 talosta etelä Espoosta. Sisältää lyhennykset ja korot. No lämmityskustannukset ja verot päälle. Mutta kohtuullisesti asutaan.
- kerro_lisää
Laina-aika siis yli 30 vuotta ja omaa (siis sukulaisilta saatua) rahaa 200000 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762217Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381786Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi131547Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371289Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631277Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191102Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621033- 61994
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja106708