Helposti irti kessusta

Alkuvuodesta tulee 7 vuotta kun kävin hypnoosissa röökin takia. Se loppu siihen paikkaan ja sen jälkeen en ole kessua kaivannut vaikka avomieheni polttaa ja tupakkaa on asunnossamme aina tarjolla. Olen ikuisesti kiitollinen terapeutille ja rahhoo jää säästöön. Terveys ja olo on paljon parempi! Suosittelen lämpimästi!
3635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vaivuit hypnoosin,olitko jonkinlaisessa tilasssa tai tietty olit,mut kerro lisää siitä,mua kiinnostais se kovasti ja kuinka kauan istunnot kestivät ja jäikö kessu heti poies?

Äänestä
  • Joo, siinä mennään sellaiseen rentoutustilaan, kokemusta mistään ns. terapioista ei tarvii olla. Eli keskustellaan asiasta, kuunnellaan terapeutin puhetta, minun terapeutillani oli kasetillakin monotonista puhetta ja sitten tehdään mielikuvaharjoituksia.
    Minä kävin yhteensä 3 kertaa ja eka kerralla oli pari tuntia ja sitten ne 2 muuta kertaa 1 1/2 tuntia. Aika menee kuin siivillä kun siellä jutellaan.
    Se oli aika jännä juttu että se mun terapeutti sanoi mulle että älä yritä lopettaa ennenkuin menen sinne ja että mun pitää tumpata viimeinen tupakka siinä ovenpielessä sinne mennessä.
    Ja näin siinä kävi eli sen ekan kerran jälkeen en röökejä oo tarvinnu.
    Mä en ollut koskaan aiemmin yrittänytkään lopettaa mutta olin mielessäni päättänyt että sitten kun lopetan niin lopetan kanssa enkä ala pelleilemään minkään purukumien ja laastarien kanssa.

    Minä poltin 15 vuotta noin askin päivässä. Nyt jälkikäteen sitä ihmetteleekin että miten ja miksi siihen niin koukussa olikin.

    Tsemppiä siihen lopetukseen ja kannattaa suhtautua asiaan lopullisena ratkaisuna eikä niin että kunhan vähän aikaa on ilman. Mutta päivä kerrallaan.
    PS. terapeutti antoi mulle pari nikotiinipurkkaa hätävaraksi jos joskus tulee heikko hetki, mutta en ole niitä tarvinnut!

    Äänestä

netistä myöskin löytyy englanninkielisiä stop smoking mp3 hypnooseja. Itse en ole kokeillut kun en poltakkaan mutta jos ongelma olisi niin ainakin kokeilisin kun mitään hävittävää ei ole.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mona kirjoitti:

Alkuvuodesta tulee 7 vuotta kun kävin hypnoosissa röökin takia. Se loppu siihen paikkaan ja sen jälkeen en ole kessua kaivannut vaikka avomieheni polttaa ja tupakkaa on asunnossamme aina tarjolla. Olen ikuisesti kiitollinen terapeutille ja rahhoo jää säästöön. Terveys ja olo on paljon parempi! Suosittelen lämpimästi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu