Samsung Xcover3: Sports Tracker ei toimi

H00p0

Uusi Samsung Xcover3, Android 4.4.4 toimii muuten hienosti, mutta Sports Tracker -sovellus ei toimi ( toimii ok vanhassa puhelimessa, Samsung Galaxy S4 mini, Android 4.2.2).

Osaako joku sanoa (tai onko vastaavia kokemuksia), onko vika ko. puhelimessa vai käyttöjärjestelmässä (vai Sports Trackerissä)? Muut GPS -sovellukset vaikuttaisivat toimivan, esim. navigointi karttaohjelmalla. Sijaintipalvelut sallittu ja käytössä.

Sports Tracker lähtee yleensä käyntiin, aika juoksee jne., mutta ei näytä reittiä. Välillä ei oikein lähde käyntiinkään, eikä tahdo sammuakaan. Kun saa sammutettua, tulee ilmoitus 'Sports Tracker tallentaa' (vaikkei mitään tallennu). GPS-kuvake vilkkuu (pitäisi ilmeisesti palaa yhtäjaksoisesti, eikä vilkkua?). Mobiiliverkko ok, vieressä toinen Android-laite toimii moitteetta Sports Trackerin kanssa.

Joissakin Androideissa on ilmeisesti ollut ongelmaa GPS-ohjelmien toiminnan kanssa? Tai oli pari vuotta sitten, mutta kai nämä ongelmat ovat jo poistuneet?

Olisiko jollakin viisaalla vinkkejä? Sports Tracker olisi se tärkein sovellus. Jos sitä ei saa toimimaan, koko uuden puhelimen hankinta oli turha.

15

1538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytätätä12
      • H00p0

        Kiitos vinkistä, mutta haluaisin todellakin Sports Trackerin toimintaan.


      • kyllämuttamutta
        H00p0 kirjoitti:

        Kiitos vinkistä, mutta haluaisin todellakin Sports Trackerin toimintaan.

        Mutta jos se ei kerran toimi ei ongelmaa kannata yrittää pohtia montaa päivää jos siihen ei ole selkeätä ratkaisua vaan vaihtaa toimivaan ohjelmaan.


      • H00p0
        kyllämuttamutta kirjoitti:

        Mutta jos se ei kerran toimi ei ongelmaa kannata yrittää pohtia montaa päivää jos siihen ei ole selkeätä ratkaisua vaan vaihtaa toimivaan ohjelmaan.

        Sports Tracker ollut käytössä aiemmilla puhelimilla jo useamman vuoden, historiatiedot liikuntsuorituksista siellä. En haluaisi vaihtaa toiseen palveluun - etenkään kun en tiedä onko vika puhelimessa, käyttöjärjestelmässä vai softassa.


      • sitännoudattamalla
        H00p0 kirjoitti:

        Sports Tracker ollut käytössä aiemmilla puhelimilla jo useamman vuoden, historiatiedot liikuntsuorituksista siellä. En haluaisi vaihtaa toiseen palveluun - etenkään kun en tiedä onko vika puhelimessa, käyttöjärjestelmässä vai softassa.

        Vaihtamalla paranee kuuluu eräs DNA painos.


      • mobu

        Ei muute toimi endomodokaan xcover 3:ssa.


      • kannattaavaihtaa
        mobu kirjoitti:

        Ei muute toimi endomodokaan xcover 3:ssa.

        Silloin tuo malli ei ole hyvä tällaisten sovellusten käyttöön.


      • H00p0
        mobu kirjoitti:

        Ei muute toimi endomodokaan xcover 3:ssa.

        Onkohan vika siis puhelimen GPS:ssä? Vai missä? Tietääkö kukaan? Ja täähän on selkeästi VIKA eikä ominaisuus, eikö niin? Auttaako GPS Test & Fix -appsin asennus? Jos auttaa, niin voisiko joku neuvoa mitä tarkalleen ottaen tulee tehdä?

        Ja, mobu, mistä tiedät? Onko itselläsi/jollakin tuttavallasi sama puhelin?


      • mobu

        Itselläni on xcover3. Eilen ihan yllättäen, mitään lisäsäätöjä tekemättä, lähti Endomondo pelamaan. Tämän jälkeen alkoi matkaa mittaamaan myös ST, mutta lopetti matkan mittaamisen vartin kuluttua. Eikä sitten mitannut myös Endomondokaan.


    • H00p0

      Sen verran lisäystä alkuperäiseen kysymykseen, että nyt kun Sports Tracker kerran poistettu laitteesta ja ladattu & asennettu uudestaan, niin sellainen parannus tuli, että nyt sijaintipallukka ei enää vilku vaan palaa koko ajan ja liikkuu Sports Trackerin näytön kartalla ihan oikein siellä, missä liikutaan (näyttää siis sijainnin oikein - ainakin tässä lähistöllä kävellen tehdyissä testeissä), mutta Sports Tracker ei piirrä viivaa. Eli reitti/tiedot eivät tallennu. Jäisiköhän vika siis Sports Trackeriin (eikä laitteeseen/käyttöjärjestelmään, kuten alunperin ehkä eniten epäilin)? Vai onko vika Android 4.4.4. - Sports Tracker -yhdistelmäss?

    • Rampe123456789

      Samat ongelmat myös minulla xcover3:n kanssa...

    • Galaxy18

      Sama ongelma Samsung Galaxy S6:n kanssa ja kaikki mahdollinen on tehty ja käytin jopa liikkeessä jossa on parempi tietotaito kuin itselläni, mutta ei pelitä? Siksi aionkin kokeilla tulla ylempän mainistettua versiota!

      • Galaxy18

        Vielä tuohon Galaxy S6 kommenttiin Trackeri toimi hyvin jopa vanhassa Lumiassa (Windows)? Tuon Galaxy S6 Android-versio on 7.0?


      • runtastikki

        Runtastic Road Bike toimii vanhemmissakinnja tietysti uudemmissakin aina, miksi edes muuta käyttämään.
        Tuon saa jopa useinnilmaiseksi ihan täysi versiona mutta ilmaisellakin versiolla pärjää.


      • Oh7mk

        Sama ongelma myös Galaxy J6. Ottaa pattiin !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1727
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1662
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1228
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1031
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      994
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe