Terve.
Olen aikeissa hankkia uuden kärrin, ihan vaan pikkuajoon sopivan. Näin tuollaisen yhden auton koukussa ja oli ihan nätin näköinen. Millainen mahtaa olla teknisiltä ominaisuuksiltaan? Ei tainnut olla lehtijousia kun en nähnyt vaikka yritin tihrustaa.. Kannattaako niitä muita ostaakaan kuin lehtijousillisia? Mikä lie tuon Muulin hinta?
Voisitteko suositella jotain muuta halpaa ja hyvää?
Vetelen yleensä hieman pidempiä matkoja mutta en raskasta kuormaa kuitenkaan.
Valistakaa.. kiitos.
Ps. Mitä on ne kumijouset ja teräsjousiakselistot? Lehtijouset tiedän.
Muuli 1250 Xi
7
20206
Vastaukset 7
- vailla
olen itsekin.
Tietoa löydät farmi.com sta.
Vaihtoehtoja vaikka huuto.net stä.
KÄrriä on hölmöä ostaa K-raudasta. - itsellänikin
Muuli on kaunis katsella, mutta ei sovellu rankkaan käyttöön. Sitä varten ovat hitsatut ja kastamalla sinkityt kärryt.
Kumijouset ovat huoltovapaita, mutta epämukavia kuormalle (pompottavat kevyellä kuormalla). Vaadi akselisto, jossa on iskunvaimentimet.- Jaa-hans?!
Vai on hölmöä ostaa kärrit K-raudasta! Miksi? Onko K-raudan Muuli kärryissä jotakin vikaa, mitä? Hinta vai? Ne oli mun mielestä aika edulliset, jopa kuomun kanssa! 1250 € niin saat kohtuu hyvät kärrit lehtijousilla ja kipillä! Farmi kärrit oli aika kalliit, että hint-laatusuhde ei mielestäni kohdannut!
- mitä puhut
Tuossa muulissa on iskunvaimentimet. Eikä ole mitään kumijousia, ei myöskään lehtijousia.
- oli muuten
mitä puhut kirjoitti:
Tuossa muulissa on iskunvaimentimet. Eikä ole mitään kumijousia, ei myöskään lehtijousia.
Muulissa lehtijouset sekä iskunvaimentimet, juuri tänään kävin kaikki mallit katsomassa K-Raudassa. Kippi oli sitten lisävaruste, eli sai joko kipillä tai ilman, kuten kuomunkin kanssa.
- Anonyymi
oli muuten kirjoitti:
Muulissa lehtijouset sekä iskunvaimentimet, juuri tänään kävin kaikki mallit katsomassa K-Raudassa. Kippi oli sitten lisävaruste, eli sai joko kipillä tai ilman, kuten kuomunkin kanssa.
Aloittajan kysymys koski kärryä Muuli 1250 Xi, siinä EI ole lehtijousia vaan teräsjousiakselisto ja iskunvaimentimet. Kärryn massa on vain 140 kg ja kantavuus siten mahtavat 610 kg (140 610 = 750 kg).
Nykyisin myynnissä olevassa Muuli 1250 XL -mallissa on, isompien mallien tapaan, lehtijouset ja iskunvaimentimet. Kantavuus on hieman pienempi, 587 kg. Lisäksi voidaan laskea aisapainon 75 kg, mutta tuon Xi:n aikaan tätä ei taidettu ilmoittaa.
- Anonyymi
kua tietää mistä sais Muuli 1400 TS ,eli telikärry, niin siiheen pitäs saada v-aisa, onko jollain tietoa, kärry on vm 2001.
t.tane
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 168966
- 86780
- 57751
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72717- 46633
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko68560Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537- 26531