Millaista

???

Haen erittäin fyysistä lajia, missä KOKO kroppa saa kyytiä. Onko potkunyrkkeily sellainen? Olisi kiva myös kuulla lajin harrastajilta omia mielipiteitä lajista :)

6

1536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaakko

      Potkunyrkkeily on rauhallista ja hidasta. Pääosin treeneissä keskustellaan rauhallisella äänensävyllä ja syödään eväitä eli ei ole ollenkaan fyysinen laji =)

      • one of the best

        Saat kuvan lajin kuntovaatimuksesta, kun otat sekunttikellon ja nyrkkeilysäkin apuvälineeksi. Hakkaa ja potki säkkiä 2min. ja katso nousiko pulssi.

        Toinen tapa: laittakaa kaverin kanssa otteluvarusteet päälle ja sparratkaa kevyesti sama 2min. (kiva katsoa aloittelijoiden sparraavan "kevyesti" ilman ohjaajaa).

        Laji on fyysinen.


      • Fellu
        one of the best kirjoitti:

        Saat kuvan lajin kuntovaatimuksesta, kun otat sekunttikellon ja nyrkkeilysäkin apuvälineeksi. Hakkaa ja potki säkkiä 2min. ja katso nousiko pulssi.

        Toinen tapa: laittakaa kaverin kanssa otteluvarusteet päälle ja sparratkaa kevyesti sama 2min. (kiva katsoa aloittelijoiden sparraavan "kevyesti" ilman ohjaajaa).

        Laji on fyysinen.

        Joo, potkunyrkkeily taikka thai-boxing. Niissä ainakin pulssi kohoaa. Muista ei olekaan kauheasti tietoa. No karate, mutta en tiedä onko se loppujen lopuksi niin kovin fyysisesti rankkaa useimmissa seuroissa. Ja älkää vetäkö herneitä nenään. Sanoin että EN TIEDÄ! mutta veikkaisin että ei ole. Korjatkaa jos olen väärässä.


      • Varjo
        Fellu kirjoitti:

        Joo, potkunyrkkeily taikka thai-boxing. Niissä ainakin pulssi kohoaa. Muista ei olekaan kauheasti tietoa. No karate, mutta en tiedä onko se loppujen lopuksi niin kovin fyysisesti rankkaa useimmissa seuroissa. Ja älkää vetäkö herneitä nenään. Sanoin että EN TIEDÄ! mutta veikkaisin että ei ole. Korjatkaa jos olen väärässä.

        Sen karaten "rankkuus" vaihtelee todella seurakohtaisesti, jopa siten että tyylisuunnan sisällä on kaksi aivan äärilaitaa; eli ei lainkaan kontaktia aina sinne täysvapaaseen otteluun asti.

        Karatekilpailuissa kun ei päähän saa tulla sellaista kontaktia että tulee vammoja/jälkiä, niin tämä vaikuttaa harjoittelutapaan. Eli mitä varten harjoittelet, niin siihen sitten panostat. Jos kerran kovaa kontaktia ei saa päähän tulla, tulee harjoittelunkin keskittyä sitten tähän asiaan. Eli tekniikat muuttavat muotoaan tarkoitustaan vastaavaksi, laji sinälläänkin muuttuu siis tekniikoiden mukana paremmin nykytilannetta vastaavaksi.

        Toisaalta jos ajatellaan tilannetta jossa karatessa sallittaisiin täyskontakti, tekniikat alkaisivat muuttaa muotoaan täyskontaktin tarpeita vastaaviksi kilpailuissa. Eli kehitys ei tapahdu vain tiettyyn suuntaan ja jämähdä siihen.

        Harjoittelijat antavat sisällön lajille, karatessa kata ja kilpakarate antavat suunnan mihin kuljetaan - jos sääntöjä muutetaan, suunta muuttuu vastaavasti.


    • ad-hd

      Tervetuloa mukaan vain, kovaa urheilua potkunyrkkeily on ja siinä saa kyllä kroppa kyytiä!

    • tosin itestäsikin riippuu paljon, kuinka kovaa painat. Oli treenit millaset vaan niin itse olen aina täysiä painanut ja kyllä se kropassa sit tuntuukin. Muutamalla kerralla en ole jaksanut nousta rappuja asuntooni ja asun vain kolmosessa.

      Omassa seurassani treeni on monipuolista, jalat ja kädet totta kai päätreenin kohteena, mutta myös selkä-, vatsa- ym. lihakset otetaan huomioon.

      Tervetuloa vaan kokeilemaan, voihan sen lopettaa jos ei tunnu omalta lajilta. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      145
      4023
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      55
      3444
    3. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      213
      2795
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      38
      2702
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      28
      2552
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      48
      2104
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      126
      1648
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      37
      1646
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1589
    10. Mikä vimma on Suomeen saada datakeskuksia?

      Eihän se tuo suomalaisille montaa työpaikkaa, tuskin edes rakennusvaiheessa rakentajat kaikki suomalaisia. Miksi tänne e
      Maailman menoa
      105
      1280
    Aihe