mikäköhän on yleisimmin vialla kun jotain nestettä valuu etupyörien viereen auton alle? saab 900 1991
vika
vvv
3376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kasta rohkeasti sormi nesteeseen ja tunnustele sitä.
Yleensä se on joko öljyä, jäähdytysnestettä tai pissapojan nestettä.
- Öljy on ruskeaa, tuntuu liukkaalta ja haisee miedosti. OK? Vuoto moottorissa tai vaihdelaatikossa. Tarkkaile öljyn tasoja, jos suuria muutoksia -> korjaamolle
-jäähdytysvesi on hieman vihertävää, tuoksuu makealle, kielen kärjellä voi maistaa pikkasen. Makeaa? No sitten se ainakin on jäähdytysnestettä. Tarkkaile nesteen tasoa paisuntasäiliössä. Jos nestettä joutuu lisäilemään useamin kuin kerta viikosssa on syytä hoita homma kondikseen. Yleensä on syynä syylärin tai letkun vuoto. Jos auto on alkanut huurtua normaalia enemmän ja sisällä tuoksuu makealle kun puhallin puhaltaa, voi syynä olla myös lämppärin kenno.
-pissapojan nesteen tunnistat kun haistat ja maistat sitä mitä laitat pissapoikaan ja vertaat sitä maassa olevaan.
-Voi myös olla, että naapuripuussa asuvat oravat ovat käyneet pissalla lämpiman koneen alla.
jos sulla on ilmastointi autossa niin silloin kaikki kunnossa
jos pissapojan nestesäiliö vuotaa tyhjäksi niin syynä voi olla sen pohjassa oleva takiskuventtiili joka on jumittunut. en tiedä onko 900:ssa sellaista mutta ainakin 9000:ssa on.