Vieläkö käydään testamentinhaussa

Onko vielä vl tapana käydä kuolevan luona sairaalassa, valmiiksi
kirjoitettu testamentti kourassa hakemassa kuolevalta nimikirjoitus.
Näin on tehty RY:n hyväksi rahat, avustettu nimikirjoituksen teossa.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eniten on kirjoitettu siitä että terveydenhoitohenkilökunta kodinhoitajat ovat perineet monen vanhuksen asuntoja. On mietitty pitäisikö olla laki joka kieltäisi työtehvissään vanhuksiin tutustuvia perimästä. Paljon on keskusteltu tästä:
http://yle.fi/uutiset/mot_pappi_otti_testamenttikartanon__professori_paheksuu/7957252

Maanantai-illan MOT-ohjelma kertoo tapauksesta, jossa itäsuomalainen vanha rouva testamenttasi koko omaisuutensa, kartanon ja noin 300 hehtaarin metsäomaisuuden paikkakunnan papille. Pappi otti perinnön vastaan.

– Kysymys on taivuttelulle otollisista olosuhteista, joihin pitäisi kiinnittää huomiota, kun arvioidaan testamentin pätevyyttä. Olisi pitänyt arvioida, onko saanto ollut moraalisesti ja juridisesti kestävällä pohjalla, Kangas sanoo.

Hän tuntee Suomesta myös tapauksia, joissa kodinhoitajat ovat saaneet testamenteilla asuntoja työssään avustamilta henkilöiltä.

Kankaan mielestä lakia pitäisi muuttaa niin, että työssään vanhuksiin tutustuneet eivät saisi vastaanottaa perintöjä. Ruotsissa pidetään lahjoman vastaanottamisena tilannetta, jossa virkamies tai hoitaja ottaa vastaan testamentin sellaiselta henkilöltä, johon on tutustunut työn yhteydessä.

Äänestä

Just allekirjoitin 3,5 miljoonan euron testamenttini.

Äänestä

Pitäähän sitä vl siionia auttaa, kun testamentin avulla saa helposti
synnitki anteeksi- tajutonkin, ymmärtämätön muutaman kädet
ojennettuina otsalle vahvistavat kuiskauksen............

Äänestä

Kyllä tuo on normaali rahankeräystapa Suomen siionissa edelleenkin.

Äänestä
  • Kiitos rehellisestä vastauksesta.

    Äänestä

Ei tarvi Raamatulla lyödä kuolevaa päähän, sairaalaan tullaan vl kädet ojossa
kylmää henkiäkään ei enää tingata, eikä muitakaan henkiä, kunhan saadaan
avustaa kylmää kättä avustamalla nimikirjoitusviivat sarakkeeseen ja kylmästi
syntien anteeksiantamusta-- kuulikohan tai ei- sillä ei ole väliä---

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhäinavustus kirjoitti:

Onko vielä vl tapana käydä kuolevan luona sairaalassa, valmiiksi
kirjoitettu testamentti kourassa hakemassa kuolevalta nimikirjoitus.
Näin on tehty RY:n hyväksi rahat, avustettu nimikirjoituksen teossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu