Kyselempä nyt vähäsen:D

moikkelikuuu

Moikka! Mä oisin tässä hankkimassa marsua ja mulla on muutama kysymystä:) en sit oo mikään ihan avuton mut muutama juttua pitää vielä varmistaa. Tuumin näitä jo itsekseni mut haluun muitten mielipiteetXDXD

1. Olen tosi paljon kotona ja mulla ois paljon paljon paljon aikaa lemmikille mut oonko muka sitten joku "eläinrääkkääjä" jos hankin vain yhden marsun? Minun mielestä en sillä aikaa kyllä riittää jopa aamusta iltaan ja joskus sit on tietty jotain kyläilyjä jne. Mut aika harvoin mikä ois teiän mielipide?:D

2. Onko oikeesti naaras marsut kalliimpia yleensä kun urokset? Oon meinaa lukenu nii monesta jutusta ja musta se on outoa mut olen kyllä maksamassa minkä vaan verran kunhan naaraan saan et ei sillä. (ja onko ne jotenki vaikee hoitosempia)?:))

3. Tarviiko marsuille antaa jotain D-vitamiinia jos antaa ympäri vuoden kasviksia(tuoreita)?:)

4. Saako marsulle antaa jäävuori salaattia/onko kannattavaa sillä kaneille ei ainakaan kannata?

Juu ei mul sit muuta ollukkaan häkistä tulisi ainakin jokunen 4x4metriä mut luultavasti kyl isompikin :) Ainii ja tota hankkisin marsun sen takia että kaipaan jotakin pientä karvapalloa ja jotakin jota voisi hoitaa sillä rakastan huolehtia eläimiä <3<3<3<3<3<3KIITOS PALJON "JOS" VASTAAT<3<3

10

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotta.näin

      1) Et voi hankkia marsua sillä ajatuksella, että otat vain yhden. Ne ovat laumaeläimiä, mikä pitää mennä heti jakeluun tai vaihtaa lajia. Sinä et voi korvata lajitoveria, vaikka viettäisit marsun kanssa aikaa 24/7.

      2) Naaraat ovat esim. eläinkaupoissa yleensä kalliimpia, mutta harvemmin kasvattajilla. Naaraat meinaavat useammin perustaa nimenomaan marsuseurasta, kun taas urokset usein kiintyvät enemmän ihmisiin.

      3) D-vitamiinilisää marsu ei tarvitse, mutta C-vitamiinia tarvitsee.

      4) Kyllähän salaatteja voi antaa mille hyvänsä eläimelle, joka sen kelpuuttaa, eihän se myrkyllistä ole. Ei sillä tosin mitään järkeä ole marsunkaan mahaa täyttää, kun se on niin ravinneköyhää. Korkeintaan siis herkkuna silloin tällöin, mutta pääasiallisesti kannattaa suosia ravintorikkaampaa tuoreruokaa.

    • gitte124

      Juu, ei marsua lähtökohtaisesti yksin! Laumaeläintä jos yksin pidät ilman pätevää syytä, niin kyllä se on rääkkäystä. Ota tosiaan ihan muu laji lemmikiksi, jos ehdottomasti yhden vain haluat.

    • 10102

      Hei! Oon kans hankkimas marsuja. Montako teillä on(jos siis on)? Mietin eka ottaa kaks, mut si ku toinen kuolee, nii toinen jää yksin. Ni oisko kolme hyvä??

      • ei.auta

        Kun kolmesta marsusta yksi kuolee, niin jäljelle jää kaksi. Kun tästä kaksikosta toinen kuolee, niin jäljelle jää taas yksi. Kolme ei siis ole sen kummempi tuossa mielessä kuin kaksikaan.

        Porukka joko ottaa jäljelle jääneelle uuden kaverin tai jos se on jo todella vanha, niin saattavat jättää sen yksin viimeisiksi elinpäivikseen/kuukausikseen.


      • Sedä

        Kun kolmesta eläimestä yksi kuolee, omistaja ostaa yhden tai kaksi uutta ennen kuin kukaan jää yksin.

        Kun kahdesta eläimestä toinen kuolee, joku jää yksin :P


    • moikkelikuuu

      Juu 2marsua tuleekin <3

    • marsutttt

      Hanki kaksi marsua jos oot hankkimassa marsun. Mulla on kaksi marsua. Mutta voiko marsuille laittaa valjaat? Siis semmoset marsujen omat

    • 10102

      Aivann joo. No saan luvan vaan kahteen nii ehkä se on parempi.
      :) Mun mielestä voi

    • 6marsunomistaja

      Kokemuksesta tiedän että ei kannata ottaa vain yhtä. Joissain eläinkaupoissa kysytään jos aikoo ottaa yhden marsun että onko kotona jo kaveri

    • Valjaaaaaat

      Marsulle EI suositella valaiden laittamista. Marsujen rakenne ei ole sellainen kuin koirilla,kissoilla tai kaneilla joille valjaista saa suht turvalliset. Marsu on tasapaksu pötkylä joka saattaa päästä vapaaksi niistä ja muutenkin hätääntyä, sotkeentua valjaisiin jaloistaan ja vaikka murtaa jalkansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe