Hierojaksi vai urheiluhierojaksi? (koulutus)

Opiskelija111111

Turussa toimii hieronta-akatemia ja TYA ensimmäisen tarjotessa hierojakoulutusta (2000€) ja jälkimmäinen tarjoaa urheiluhierojan koulutusta hintaan 3500€. Onko kokemuksia kyseisistä kouluista? mitenköhän työllisyystilanteet eroavat tavallisen ja urheiluhierojan välillä?

1

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulutettuhieroja

      Hei, huomautan tähän väliin vain, että koulutettu hieroja on se tämän alan ainoa virallinen ja nimikesuojattu terveydenhoidon ammattihenkilö, jotka löytää Terhikki-tietokannasta. Urheiluhieroja, hierontaterapeutti ja hieroja voi olla kuka tahansa tässä maassa.

      Urheiluhieronta eroaa ns. klassisesta hieronnasta ehkä vain sen tiimoilta, että urheiluhierojat saattavat käyttää enemmän poikittaiskäsittelyä sekä muita erikoistekiniikoita. Optimitilanteessa siinä koulutuksen aikana käydään läpi myös lajityypillisiä ongelmia, tukiteippauksia, hierontaa eri treeni/kilpakauden aikana jne. jne

      Urheiluhieronta mielletään monesti myös tehokkaammaksi tai voimakkaammaksi käsittelyksi, jota se ei pelkän nimensä mukaisesti ole, koska se hieroja siinä on osaamisineen se eniten hoitoon vaikuttava tekijä. Toiset sanoo, että välillä vähän liiankin voimakasta käsittelyä on tullut urheiluhierojalta tai liian keyvttä käsittelyä "tavalliselta" hierojalta, mutta monesti kyse on vain siitä, että hierojan ja asiakkaan välinen kommunikointi ei ole toiminut tai se "tatsi" ei ole kehittynyt vielä.

      Urheiluhieronta termi ei myöskään ole mikään ammattitaidon tae, mutta onhan se hieman brändätympi ja markkinoinnillisesti tehokkaamman kuuloinen nimitys. Sitä en osaa sanoa, miten paljon vaikuttaa työllistymiseen, sillä erilaisten lisähoitomuotojen ja tekniikoiden opettelu kannattaa muutoinkin, joiden perusteella ne asiakkaat monesti valitsee sut tai tulee kokeilemaan hoitoa.

      Hierojan erikoisammattitutkinnossa on nykyään kyllä urheilijan hieronta vai olikos nyt urheilijan lihashuolto, johon liittyy tietyt osaamisvaatimukset, jotka näytössä sitten näytetään näytön vastaanottajille.

      Googlaile hierojan ammattitukinnon perusteet ja hierojan erikoisammattitutkinnon perusteet ja tutkaile niitä. Nykyään hierojan ammattitutkintoon kuuluu yksi osa tuosta erikoisammattitukinnosta.

      Se on myös paljolti opettajista ja koulusta kiinni, millaisen opintopaketin saatte. Meillä sattui aikanaan tuuri, kun opettajana oli yli 20 vuotta alalla toiminut koulutettu "urheiluhieroja", fysioterapeutti ja naprapaatti, siis sama henkilö. Lisäkouluttautumista kyllä vaatii, jos alalla meinaa jatkaa yrittäjänä.

      Tähän loppuun, että käytpä minkä koulutuksen tahansa, niin varmistu, että saat tuon Valviran hyväksymän ammattinimikkeen tai ainakin mahdollisuuden osallistua näyttöihin.

      Terveisin
      Toni Ilola
      Koulutettu hieroja, sosionomi AMK
      www.studioeudokia.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe