Olen kierrellyt pitkin poikin Etelä-Suomessa ja nokkosperhonen, tuo ihan ikoninen alkukesän ja loppukesän perhonen on kokonaan kadoksissa. varhaiskevään jälkeen ei yhtään yksilöä eikä ainuttakaan toukkaa missään nokkoskasvustossa. Päijät-Häme, Etelä-Savo ym. eikö noita voisi siirtoistuttaa ulkomailta, jos vain alan harrastajat noutaisivat muutaman sadan toukan satseja kasvatukseen ja vapauteen loppukesällä? Alkukesän kylmyys on satavarmasti tuhonnut munimista aikovat naaraat ja jatkuva kylmyys ja sade pikkutoukat. eikös näille voi tehdä jotain?
Nokkosperhoset sukupuutossa?
5
123
Vastaukset
- ettäsemmostataas
Ei niitä täällä oulunläänin eteläosassakaan ole näkynyt. Ei suruvaippoja, eikä oikeastaan mitään päiväperhosia. Surullista. Yökkösiä ja mittareita on jokunen vipeltänyt yöllä ilmassa. Pihani on luonnontilassa ja täynnä luonnonkukkia ihan hyönteisiä ajatellen. Vaan loistavat poissaolollaan. Sen ikävyyden nyt sain että kimalainen meni vanhasta johdon reiästä seinään ja tekivät pesän. Nyt on hajua ja rapinaa ja pininää. Eristeet ja muut luultavasti pilalla. No, saavatpahan tehdä jälkeläisiä. Pitää syksyllä avata seinä.
- lironaa
Itsekin olin kysyä perhosista, että mihin ovat kadonneet. Melko harvinainen näky olleet, vaikka olen tarkoituksella käynyt ihan niittyjen äärellä tarkastelemassa. Ei edes nokkosperhosia. Voisin varmaan ynnätä parin kuukauden satunnaisperhosnäkymän olleen kahden käden sormilla laskettavissa.
Ehkä elokuussa lämpenee ja perhosetkin ilmestyy.- VähänonÖtököitäjuu
Samaa kummastellut itsekin. Myös hyttyset, nuo jokakesäiset rikolliset ihmiskuntaa kohtaan kadonneet. Vain muutamia havaintoja koko kesässä olen hyttysiistäkin tehnyt. No, eipä tarvitse palsamoida itseään hyttysmyrkkyihin.
Niityillä ja pihoilla, vaikka kukkia millä ja mitoin, ei näy kuin muutamia kuluneita tesmaperhosia.
Yhden, kaksi mehiläistäkin olen vain nähnyt. Nekin taitavat olla katoamassa. Myrkyt vai luonnonsaasteet, vai kelit? Mene, tiedä...
Sama täällä, Länsi-Helsinki ja Itä-Vantaa. Valkoisia mitä-lienee perhosia on lennellyt aika runsaastikin, Vantaalla oli muutama haapaperhonen, yhden nokkosperhosen ja suruvaipan näin alkukesällä, neitoperhoja ei ole ollut koko kesänä. Vantaan paikkamme isot nokkospöheiköt ovat yleensä olleet toukkia täynnä ja syöty ruodoiksi - tänä vuonna ne voivat erittäinkin hyvin. Muutenkin kesä on aika outo; ampiaisia ei ole juuri lainkaan, ei myöskään kirvoja, vain pari paarmaa pörräili ympärillä, kimalaisia sentään on jonkin verran. Kallionauhuksemme alkaa juuri kukinnan, saa nähdä tuleeko amiraalit kuten aiemmin - mutta nehän tulevat vähän kauempaa.
- kadonneeton
Eräässä asuinpaikassa meille tuli niitä jatkuvasti sisään ikkunoista, tulivat varmaankin läheiseltä niityltä, kunnes niityn päälle rakennettiin kauppakeskus. Citymarketin jälkeen ei perhosia näkynyt enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432947Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602839- 422323
- 261788
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251689Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701576- 481566
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050