Koulutus johon pääsin on valinnut kahdesta eri jonosta opiskelijoita. Toinen on se, jossa myös edellinen koulumenestys painaa ja toinen se jono, jossa pelkkä pääsykoe. Mistä tiedän kummasta olen päässyt sisään?
Pääsykoetuloksen perusteella?
nakkiiin
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä kai täytetään ensin yhteispistekiintiö, joten jos pisteesi ovat alle sen rajan, olet tulllut valituksi pelkän pääsykokeen perusteella.
Minulla oli opintopolulta tulleessa kirjeessä saamani pisteet kummassakin jonossa verrattuna alimpiin mahdollisiin siinä jonossa sisäänpääsyyn oikeuttaneisiin pisteisiin. Minun koulutuksessa ensimmäinen jono oli ylioppilastodistuksesta pisteet pääsykoepisteet, toinen jono pelkästään pääsykoepisteet.
Minä pääsin hyvän ylioppilastodistuksen ansiosta sisään ensimmäisessä jonossa, mutta pääsykoepistejonossa pisteeni eivät olisi ihan riittäneet sisäänpääsyyn.
Eli olen päässyt pääsykokeen perusteella, koska minun pisteet koulumenestyksen kohdalla on alemmat, kun alimmilla pisteillä päässeet.