Televisiosta suomen VL:ille

Kysymys: "Miksi, ruotsalaisilla, venäläisillä ja amerikkalaisilla vanhoillislestadiolaisilla saa olla televisio, mutta suomen vanhoillislestadiolaisilla ei saa olla televisiota?"
1075
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

televisio, jos on varaa hankkia sellainen. SRK:N toimistollakin on kolehtivaroilla hankittu televisio. Kai tiedät, että televisio on kallis: kirpputorilla se maksaa 30 euroa, ja jostakin pitäisi saada vielä digiboxikin. Eihän tuollaiseen ole varaa muilla kuin isopalkkaisilla Pentikäisillä:

Tuossa noiden yleishyödyllisten ja kehitysapujärjestöjen johtajien palkat:

*Unicef Suomi*, Pääsihteeri Pentti Kotoaro /€ 99 651,-/

*Syöpäjärjestöt*,Harri Vertio /€ 98 735,-/

*Suomen Punainen Risti*, Pääsihteeri Kristiina Kumpula /€ 98 228,-/

*Invalidiliitto*, Toimitusjohtaja Raimo Lindberg /€ 97 282,-/

*Mannerheimin Lastensuojeluliitto*, Pääsihteeri Mirjam Kalland /€ 84 414,-/

*Suomen Sotaveteraaniliitto*, Toiminnanjohtaja Markku Seppä/€ 76 698,-/

*Pelastakaa Lapset*, Pääsihteeri Hanna Markkula-Kivisilta /€ 74 625,-/

*Kirkon Ulkomaanapu*, Toiminnanjohtaja Antti Pentikäinen /€ 74 326,-/

*Suomen Lähetysseura*, Johtaja Seppo Rissanen/€ 72 079,-/

*Plan Suomi Säätiö*, Pääsihteeri Riitta Weiste /€ 61 548,-/

*Suomen World Vision*, Toiminnanjohtaja Aki Temisevä /€ 57 508,-/

*Suomen Luonnonsuojeluliitto*, Toiminnanjohtaja Eero Yrjö-Koskinen/€ 56 917,-/

*Amnesty International*, Toiminnanjohtaja Frank Johansson/€ 50 337,-/

*Suomen Pakolaisapu*, Toiminnanjohtaja Kim Remitz /€ 45 452,-/

jne.

Äänestä
  • - millasesta palkasta mahtaa nautiskella jalkapalloliiton päävalmentaja ,jahka hänet valitaan siihen piirikunnalliseen joukkueeseen

    Äänestä

  • - siis ku lahjoitamme lapsille ,varmaa on että nämä huippupalkkaiset järjestö pohatat eivät jää palkkakuoppaan - kiitoksia.

    Äänestä

Koska niissä maissa tulee parempaa ja siivompaa ohjelmaa kuin Suomessa ja siksi tv Suomessa on sontaluukku eikä ole uskovaisen kodin huonekalu.

Miksi venäläisillä saa olla korvakorut mutta Suomessa heti rajan toisella puolella se on kadottava synti ja uskonsa kieltäneen merkki ? ,Nokun....

Äänestä

-- TV stä voi tulla Karpon asia ohjelmia ,tai josko sieltä tulee pillun pyöritystä ja remua -- insesti ohjelmat on kielletty ja kotopirtin ulkopuoliset suhteet pannaan julistettu

Äänestä

Nostan ylös, jos joku vastaa. Television takia on erotettu rauhanyhdistyksestä, eikä sanota Jumalan tervettä.

Äänestä

SRK:n lähetystyöntekijöillä kova homma kiertää ympäri palloa kertomassa, että TV on syntiä. Mitä jos ihmiset eivät uskokaan heitä. Kannattaisi niissä nettisaarnoissa tuoda esille myös tämä TV -kielto, ettei tule yllätyksenä.
Nytkin Ranualta saarnoja käännetään eri kielille, enää ei puhujat varoita ehkäisyn synnistä, eikä TV -kiellosta. Minusta se on harhaanjohtamista!

Äänestä
  • Näyttää siltä, että puhujat eivät enää sano mitään synniksi, kun puheet käännetään eri kielille. Suviseuroissakaan ei edes Valde Palola sanonut mitään muuta, kuin toivoi siunausta seuroihin ja toivotti ihmiset tervetulleiksi.

    Äänestä

Televisiokielto on rauennut ja tämä on SRKlle tosi nolo juttu. Pitäisi tehdä televisiokiellolle rauettava päätöskin. Ei kannata pidättää hengitystä sitä odotellessa.

Äänestä
  • TV kielto on rauennut, mutta SRK ei pysty sitä sanomaan julkisesti, koska se on erehtymätön ja on tehnyt v.1963 julkilausuman, jossa kielsi vl-ihmisiltä TV:n.

    Sen takia Suomessa vl- ihmiset elävät epätietoisuudessa, ulkomailla vl-ihmisillä on televisiot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedonhalunen kirjoitti:

Kysymys: "Miksi, ruotsalaisilla, venäläisillä ja amerikkalaisilla vanhoillislestadiolaisilla saa olla televisio, mutta suomen vanhoillislestadiolaisilla ei saa olla televisiota?"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu