Viope tehtävä luku 9

eivaanosaa

Tälläistä tehtävää nyt olen yrittänyt miettiä mutta ei millää meinaan onnistua. Viope antaa vain virheeksi:

Tarkista vakiosyöttövirtaa (cin) käyttävistä lauseista tietojen lukemisen kohde (cin >> kohde). Esimerkiksi kohteena olevaan muuttujaan, ei saa kohdistaa samalla muita operaatioita.

Onko ideoita mikä on pielessä?


alla on luokka "Koira", josta puuttuu olioden muodostamiseen tarvittava alustusmetodi, sekä metodit TulostaTiedot() ja Hauku(). Täydennä luokkaa niin, että luokasta voidaan muodostaa olioita. Ja tee puuttuvat metodit. Olion muodostamisen yhteydessä olio saa arvot: ikä, nimi, rotu ja ääni.

// Minun koodi alla
class Koira
{
public:
string rotu;
string nimi;
string aani;
int ika;

Koira();
Koira(int ika, string uusi_nimi, string uusi_rotu, string uusi_aani);
void Hauku();
void AsetaNimi(string uusi_nimi);
void AsetaRotu(string uusi_rotu);
void AsetaIka(int uusi_ika);
void TulostaTiedot();
void AsetaAani(string uusi_aani);

};

Koira::Koira()
{
nimi = "Nimetön";
rotu = "Roduton";
ika = 0;
aani = "Äänetön";
}

Koira::Koira(int uusi_ika, string uusi_nimi, string uusi_rotu, string uusi_aani)
{
nimi = uusi_nimi;
rotu = uusi_rotu;
ika = uusi_ika;
aani = uusi_aani;
}

void Koira::Hauku()
{
cout << aani << endl;
}
void Koira::AsetaAani(string uusi_aani)
{
aani = uusi_aani;
}
void Koira::AsetaNimi(string uusi_nimi)
{
nimi = uusi_nimi;
}

void Koira::AsetaRotu(string uusi_rotu)
{
rotu = uusi_rotu;
}

void Koira::AsetaIka(int uusi_ika)
{
ika = uusi_ika;
}

void Koira::TulostaTiedot()
{
cout << "Nimi:" << nimi << endl;
cout << "Ikä:" << ika << endl;
cout << "Rotu:" << rotu << endl;
}


Seuraava C -ohjelma hyödyntää Koira-luokkaa tulostaen näytölle esimerkkitulosteen näköisen tulosteen. Allaolevaa koodia ei tarvitse kopioida.



#include
#include
using namespace std;

// Koira-luokan toteutus kokonaisuudessaan

int main()
{
Koira rekku(2, "Rekku", "Dalmatialainen", "Hau!!!");
cout << "Koiran tiedot:" << endl;
rekku.TulostaTiedot();
cout << "Koira sanoo: " << rekku.Hauku();
}

Esimerkkitulostus

Koiran tiedot:
Nimi: Rekku
Ikä: 2
Rotu: Dalmatialainen
Koira sanoo: Hau!!!

4

1080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JaaEi

      Metodi 'Hauku' itsessään tulostaa, vaan ei palauta mitään, jonka voisi tulostaa.

    • HaLp

      Samassa tehtävässä pahasti jumissa, enkä ymmärrä tuota vastausta, osaisko joku vähän tarkentaa mikä tässä tehtävässä vikana :)?

    • plshelp

      Itse painin myös tällä hetkellä tämän samaisen tehtävän parissa, teoriamateriaalissa on jotenkin köyhästi aiheeseen liittyvää perehdytystä.

      Tiesin entuudestaan että pitää tuossa ongelmakohdassa jotain palauttaa, mutta en nyt näe millään että miten se menisi. Kaikki ratkaisut mitä olen yrittänyt on johtanut siihen tulokseen että tuolla rekku.Hauku() sulkeiden sisällä pitäisi olla joku lähtöarvo mutta se haukahdus tulee noiden muiden tietojen kanssa yhdessä.

      Miten siis palauttaisin tuon haukahduksen tuonne rekku.Hauku() metodiin. Joku yksinkertainen ratkaisu tähän on varmasti ja sen jälkeen tulee pölö olo kun ei itse sitä nähnyt :D

      Tämä on kurssin ainut tehtävä joka on jäljellä.

      • plshelp

        Itseasiassa myt kun kirjoitin ton ongelman tänne ja katsoin asiaa kahvin herättämänä niin huomasin missä oli virhe. Ohjelma toimii niinkuin pitääkin ja kurssi tehty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3823
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3455
    3. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      79
      3085
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      99
      3065
    5. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      62
      2733
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2531
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      23
      2234
    8. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      46
      2022
    9. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      19
      1939
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1564
    Aihe