Saksalaislehti: Valtiovarainministeriö kielteinen Kreikan ehdotuksiin – ehdottaa väliaikaista eroa eurosta
Wolfgang Schäuble
Saksan valtiovarainministeriön mielestä Kreikan pitää joko parantaa uudistusehdotuksiaan tai erota eurosta ainakin viideksi vuodeksi.
klo 19:57
Saksa ehdottaa Kreikalle väliaikaista eroa eurosta
5
<50
Vastaukset
- rikollisille-vastuu
Suomelta ehdoton EI kreikan rahottamiselle,
humanitääristä avustusta voidaan järjestää aluksi kreikalle, etteivät kuole nälkään,
painakoon oman valuutan grakman
siitä omatoiminen selviytyminen alkaa,
kreikka EI VOI ENÄÄ nojautua muun euroopan hyväntekeväisyyteen
se on loppu nyt
oppikoon pitämään talouden aivan itse kunnossa,
EU:n huijaukselle tuli nyt loppu !
on rikos huijata jatkuvasti muita eu maita. - Makriina.ek
Suomalaiset ovat joutuneet ärhäkän terrierin osaan EU:ssa. Kiivaasti on mielipide tuotava esiin, vaikka oltaisiin ainoat!
Onneksi ei olla. Saksa on aina ollut tarkka varoistaan ja noussut kaaoksesta. Saksa ei ymmärrä siipeilijöitä.
Suomalaiset ovat myös tehneet niska limassa hommia sotakorvaustensa kanssa aikanaan, ja yhä vielä sanotaan, että Suomi oli ainoa maa, joka maksoi sotien jälkeen velkansa myös Amerikalle.
Soinilla on ollut vahva mielipide kaiken aikaa Kreikan lainoista, ja koska persut valittiin hallitukseen, niin oli tiedossa, että meiltä ei helposti heru apuja enää Kreikalle. Soini sanoikin, ettei ole olemassa yhtäkään syytä, jonka vuoksi hän ja puolue vaihtaisi mielipidettään.
Kun heidät nyt sitten kelpuutettiin hallitukseen, niin nyt on elettävä sen mukaan. Stubbin saamilla ohjeilla ei ole valinnan varaa neuvotteluissa. Hyvä niin, koska joutuu varmasti aikamoiseen mankeliin. Hänellä on hallituksensa tuki.
Mutta on muistettava, että kukaan Suomessa ei yksin mitään päätä. Voi olla, että Soinin porukat joutuvat joustamaan ja silloin hallitus hajoaa.
Siihen asti on oltava terrierinä. Katsotaan seuraukset. - Katajainen.kanto
Nyt ollaan kuulemma kantona kaskessa.
Ollaan oltu esimerkillisiä ja noudatettu kaikkia sopimuksia tunnollisesti, ja nyt havaitaan, että ollaankin oltu vähän tyhmiä. Olisi pitänyt vähän rikkoa sääntöjä.
Esim. siinä maahantulokiellossa. Pidettiin kiinni päätöksestä, että kiellon alla olevia ei päästetä maahan, ja nyt muut EU-maat pikkuisen moitiskelevat ja sanovat, että ei nyt olisi pitänyt olla noin jyrkkänä, pojat.
Säännöt on tehty rikottavaksi.
Nyt sitten tämä rahajuttu Kreikan kanssa. Voi sentään, ne eivät vieläkään ole saaneet asioitaan järjestykseen. Nyt pitäisi jo panna kova kovaa vastaan, hetipaikalla.
Mutta annetaan niille nyt kerta vielä joku 78 miljardia, että rauhoittuvat. Eläkeläisiä riittää joka maassa, kyllä niiltä saadaan leikatuksi tämä summa. Kyllä jokaisen on oltava siinä mukana. Suomenkin nyt vaan kannattaa olla osallisena tässä, pitää muistaa, että sopimukset koskevat kaikkia.
Sääntöjä ei ole tehty rikottavaksi. - peliä
Ehkä olisi hyvä tuo Saksan malli, että pois ainakin viideksi vuodeksi eurosta.
Oma raha heille parempi, saisivat sitten pelata mielensä mukaan. - Kannettu-raha
ei Kreikan pankeissa pysy,
olisi ensin ainakin tukittava ne valmiit käytävät,
joilta myöten automaattisesti rahat pankeista viedään rikkaitten
laivanvarustajien yms
ulkomaisille verottomille tileille,
koska sitten taas Kreikan pankit ovat tyhjinä rahasta
ja Kreikan kansa huutaa apua EU:lta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942