Tarkka-ampujakoulutus sodankylän Jpr

Pällitestiongelma

Aiheesta löytyi jonkin verran tietoa mutta se oli vanhaa ja käsitteli yleensä muita prikaateja. Tähän viestiketjuun voi vastata kyllä muidenkin prikaatien tarkka-ampujat tai muuten vaan asiasta tietävät.
Elikkä sodankylässä ollaan 2/15 1.jk. Tarkka-ampujan hommat kiinnostaa, tiedän mitä suurin osa sanoo, joudut kantamaan asetta joka painaa ynnämuuta, minua ei haittaa. Haluan palvella puolivuotta elämäntilanteestani johtuen eli ta-auk no thanks. Muusta olen ottanut selvää, heitelkää toki vinkkejä silti! mutta kannattaako pällitesti tehdä hyvin vai hyvin huonosti, tarkka-ampujan hommissahan tarvii ainakin matematiikkaa yms. Mutta joudunko aukkiin jos teen sen hyvin, neuvoja??
Ja joku kuitenkin kysyy niin metsästysharrastus yli 10v ja aseharrastus toki siinä samalla myös yli 10v.
Niin ja kouluttaja vannotti ettei pakota ketään, ei ole kuulema 6v aikana pakottanut ketään!

1

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄlkääKysykäSuomi

      Älä ikinä tule kysymään vakavia Suomi24:ssa. Täällä löytyy vaan trolleja ja isänmaan pettureita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe