Tyttärelläni, 13v alkoi menkat. Ajattelin viedä hänet lääkäriin jossa lääkäri keskustelee menkoista ja niiden haittavaikutuksista. Mitä mieltä olette, oletteko te tehneet tätä teidän tytöillenne? Olisiko se viisasta. Sen jälkeen ajattelin viedä hänet hampparille tämän kunniaksi. Ostaisin hänelle sitten myös kuukupin :) Haittaako roskaruoka menkkoihin ollenkaan?
Tyttärelläni alkoi menkat
MamiAP
675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä provo
Tämä on varmasti se sama, joka teki sen kessan johonkin että kannattaako yksitoista vuotiaalle tyttärelleni kertoa menkoista ja BLAA BLAA BLAA samallaista tekstiä kuin tässäkin mutta vain liittyen siihen toiseen aiheeseen :)
En ole. Nyt jotain järkeviä kommentteja kehiin!! Tarkoitus olisi ensiviikon maanantaina käydä tällä hamppari-kuukuppi reissulla, joten kertokaas äkkiä mielipiteitänne!! Lääkärissä käytiin jo.
Kuukuppi ei välttämättä ole mitenkään helppo juttu tuon ikäisellä kun se ei ole sitä vanhempanakaan eli suosittelisin kyllä, että tyttö aloittaa ihan siteillä olisin ainakin itse ollut paniikissa menkkojen alettua jos olisi pitänyt opetella tunkemaan se sisälle. Helpompaa on aloittaa siteiden jälkeen tamponeilla. Voittehan ostaa kaikkia ja tytär rauhassa etenee omaan tahtiinsa ja opettelee käytön rauhassa. Eikä sitten myöhemmin tarvitse miettiä miten pyytää ostamaan kuukupin jos haluaa opetella sen käytön.
Mutta nuoren tytön paikat on sen verran ahtaat, että siteet on se tuskattomin alku, kunhan selviää niiden alun järkytyksestäkin.
Ota yhteyttä tyttäresi kouluterveydenhoitajaan, uskon että häneltä saat apua, lisäksi terkkari voi seurata tyttäresi kolunkäyntiin mahdollisesti liittyviä ongelmia.
Kiitos avusta!