2-kanavaiset päätevahvistimet hävinneet?

Hiffelihiiri

Yamaha, Denon, Pioneer yms japanilaisten isojen merkkien stereopäätevahvarit ovat kadonneet valikoimista. Marginaalimerkeiltä löytyy high end-hintaan, ne ei vaan kiinnosta. Mitä on tapahtunut?

7

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • audiofiilis

      Eipä kai siinä sen kummempaa, kuin se kuuluisa kysynnän ja tarjonnan laki, kun ei ole enää ostajia, niin ei enää tarjontaakaan.

    • Hifisti

      Eivät ne 2-kanavaiset täysin ole hävinneet, mutta tarjonta on varsin suppeaa. Kysynnän ja tarjonnan laki ja tekniikan kehittyminen. Yhteen pakettiin saadaan niputettua HDMI-liittimiä, digitaalinen kuva, monikanavaääni, mediatoistin yms. sälää = yksi laatikko usean asemesta. Kaksikanavaiset vahvistimet ovat hyvä vaihtoehto vain musiikista kiinnostuneille puristeille. Eipä minullakaan ole kuin viritinvahvistin, mutta jossain vaiheessa on pakko päivittää.

      Sitä paitsi AV-vahvistimet sopivat mainiosti 2-kanavakuunteluun, suuri osa ominaisuuksista vain jää käyttämättä. Peruskäyttöön ne ovat myös melkein yhtä hyviä kuin pelkät vahvistimet.

      • PLogos

        BUAAAAAAHHHH, hah, hah, hehhe, he, heeh. Sirkuspelle siellä mutuuksiensa kanssa.


    • 8765

      Totta tuo, isot valmistajat keskittyvät asioihin, jotka myyvät paljon.
      Pelkästään musiikin kuunteluun tarkoitettuja vahvistimia tekevät vain pikkuvalmistajat, mutta on siinä hyväkin puolensa. Nuo high-end vahvistimet ovat vaikeita myydä eteenpäin, loistavasta äänenlaadustaan huolimatta, eli käytettynä niitä saa "halvalla".
      Nimim. Cambridge ;)

      • MartinLogan

        Kattos poju vaikka jenkkien ja Aasian markkinoiden tarjontaa. Kyllä löytyy laatikkoa ja tötteröä joka lähtöön. Ei niin kovin kannatta arvioida suurien laitevalmistajien tilannetta Suomen hitutötterömarkkinoiden perusteella. Euroopastakin löytyy kosolti tarjontaa.

        Eli mate in japan -markettisetit kelpaa vaan tänne Suomen perähikiän lähiöbetonikolosseihin.


      • miettijä.-
        MartinLogan kirjoitti:

        Kattos poju vaikka jenkkien ja Aasian markkinoiden tarjontaa. Kyllä löytyy laatikkoa ja tötteröä joka lähtöön. Ei niin kovin kannatta arvioida suurien laitevalmistajien tilannetta Suomen hitutötterömarkkinoiden perusteella. Euroopastakin löytyy kosolti tarjontaa.

        Eli mate in japan -markettisetit kelpaa vaan tänne Suomen perähikiän lähiöbetonikolosseihin.

        kiristääkö vanne päätäsi?


      • Sniederlöss
        miettijä.- kirjoitti:

        kiristääkö vanne päätäsi?

        Ei, vaan oioin tietämättömän julkisia mutu-höpötyksiä. KampridGe tosiaan saa suun virneeseen kontekstissa musiikin kuuntelu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe