Välillä aivan yhtäkkiä häviävät kaikki voimat. Tuntuu ettei kättä jaksa nostaa ja jaloissa heikottaa. Hetken kun odottaa niin lamaannus menee ohi ja homma jatkuu ihan normaalisti.
Mitään perussairauksia ei minulla ole todettu, enkä syö mitään lääkkeitä tai lisäravinteita lukuunottamatta d-vitamiinia ja magnesiumia.
Mikä ihme on syynä tähän vaivaan?
20
<50
Vastaukset
Viittaat varmaan vanhaan vaivaan, josta on kirjoitettu jo vuosia.
Älykkäät kommentit, riimit riipaisevat.
Itkuisista illoista johtuva H-Vitamiinin puutos-tila.
H.- fletkooksis
Vähän saman tyyppisiä vaivoja on ollut, menee jaloista voima kävellessä, palautuu jonkin ajan päästä eikä tule joka kerta kävellessä. Välillä on muutenkin väsyneempi, tuntuu että en jaksa kissaa sanoa, ei mene kovin nopeasti ohi.
"fletkooksis"
Liittynee samaan, vanhaan diagnosiin.
Sinä kaipaat kaveria käsi-kynkkääsi.
Et pysty ottamaan itseesi luonnon runoutta.
Kun ei kukaan ole korvaasi suoraan riimitellyt.
Voi se tietysti johtua ohi-lentäneestä UFO:stakin
H.
- ent.siivoojaparka
Hunksz on aika lähellä sitä, mikä minulle tuli ensimmäisenä mieleen (ei kuitenkaan nimenomaan juuri hän tai miehet yleensäkään).
Kyllä, se on minulle ihan tuttua.
Kirjoita kellonajat muistiin ja vertaa siihen, mitä sinulle kaikkein läheisimmät ihmiset ovat tehneet siihen aikaan.
Taitaa mennä kummitusjuttujen puolelle taas, mutta voit rauhoittua sillä, että et ole ainut sitä sorttia maailmassa. Jos olet fyysisestikin terve, niin ei mitään syytä mennä kallonkutistajallekaan. - tökerö
Tuttu vaiva. Onneksi on aikaa ottaa parit päikkärit päivässä. Hommat jatkuu
- Onko-tuttu-vaiva
En nyt tullut hullua hurskaammaksi näistä tähän astisista vastauksista.
Siis voimat voivat hävitä vaikka kauppareissulla, pakko päästä nojaamaan johonkin tai istumaan, vaikka sitten rotvallin reunalle ellei muuta sopivampaa paikkaa muutaman askeleen säteellä ole. "Kohtaus" menee ohitse minuutissa parissa.
Kyseinen "kohtaus on nyt tullut 6 kertaa kesän aikana, ei koskaan ennen. Kuumuudesta tai juomattomuudesta ei ole kysymys.- mitääneihäviä
Reuman ensioireita?
Kannattaa käydä tutkituttamassa ajoissa. - neuvonvaan
Kannattaa käydä lääkärissä ja nimenomaan neurologilla. Ei millään tk-lääkärillä. Niin itse tekisin jos olisi tuon tyypin ongelmia ja oireita. Monia syitä varmaan on oireiluun.
- eppu2
neuvonvaan kirjoitti:
Kannattaa käydä lääkärissä ja nimenomaan neurologilla. Ei millään tk-lääkärillä. Niin itse tekisin jos olisi tuon tyypin ongelmia ja oireita. Monia syitä varmaan on oireiluun.
Noin sanoisin minäkin ja lisäksi olisi hyvä miettiä, onko ennen oireilun alkua sairastanut mitään infektiosairauksia. Saattavat laukaista jotakin muutakin.
- Viatonsivullinen
Voi olla että rasitat itseäsi liikaa, et lepää tarpeeksi, levontarpeesi on lisääntynyt. Se että hetken istuttuasi jaksat taas, kertoo että energiasi on vähissä. Iän lisääntyessä levontarpeesi myös lisääntyy.
Väsymystä pitää kunnioittaa, sanoi lääkäri äidilleni, siis levätä.
- Arvauksiavain
Ettei vaan sydän oirehdi.Minkä ikäinen olet ja onko suvussa paljonkin sepelvaltimotautia.Se voi oirehtia todella monell tapaa.
- laiska-lasse
Liian lyhyet palautukset. Seuraa sykettä ja tauota sen mukaan. Tavallisesti n.2 minuuttia riittää.
- ent.siivoojaparka
Vähän vaikuttaa niinkuin aloittaja olisi saanut kimmokkeen bessien tuolla toisessa ketjussa kirjoittamasta kommentista, mihin oireisiin hunkszkin tuolla ketjun alussa viittasi vaikkakin aina niin omahyväisenä liitti sen itseensä.
bessie:
""""Viimeksi kun rakastuin, taisi mennä pari kolme viikkoa ennen kuin tajusin että minähän olen rakastunut! Ihan tosissani olin jo suunnittelemassa ajan tilaamista lääkärille, kun oli jotenkin hutera olo ja tuntui kuin sydänkin olisi reistaillut. Työpaikalla mittautin verenpaineen ja aivan vakavissani kyselin diabeetikko työkaverilta josko hän muistaa miten hän oli oireillut."""" - kesivä
Jos ei nestehukkaa ja sokeritasapainossa, niin kyllä taitaa olla viisainta mennä lääkärille.
Heh, onko tosiaan niin kuten siivoojaparka kirjoitti bessien kirjottaneen, että vanhemmiten ei tajua jos on rakastunut vaan oireilee fyysisesti?
Möllerin kalanmaksaöljy auttaa :)- ent.siivoojaparka
??? Häh? Vanhemmiten?
- kesivä
ent.siivoojaparka kirjoitti:
??? Häh? Vanhemmiten?
Ai jaa etteks te tajunneet nuorempanakaan?
- Pumppujuttu
Eikö aloittaja todellakaan käsitä mennä kysymään lääkäriltä? Oikealta ja hyvältä.
- hankalaoire
Suosittelen samaa. Lääkärille kokeisiin ja kilpirauhaskoe myös. Läheiseni saa tuollaisia "kohtauksia" kilpirauhas vajaatoiminnan seurauksena, että voimat vain menee. Hänellä on jo lääkitys.
- Onko-tuttu-vaiva
Käyn työni vuoksi säännöllisesti ½ vuoden välein työterveyslääkärin tarkastuksessa, viimeksi toukokuussa. Läjä verikokeita ja ekg, kaikki ovat olleet ok. Olen varannut ajan lääkärille, mutta pääsen sinne valitettavasti vasta elokuun toisella viikolla.
Tänään taas kädet tuntuivat hetken usean kilon painoisilta, niin että niitä pystyi ainoastaan roikottamaan. - Nittaminax
Sulla voi olla alkava sepelvaltimo tauti. Mene ihmeessä lekuriin, ei me tääl voida sulle diagnoosia antaa kun ei olla lekureita. Joku muukin jo ehdotti sulle lääkäriin menoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709