Voiko siinä esim. nielussa ja nivusessa imusolmukkeet turvota yhtäkkiä ja sitten taas välillä eivät ole turvonneet lainkaan?
Miten imusolmukesyöpä oireilee?
jonspäli
469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikö ketään tietävää paikalla? :(
luulisin, että jos syöpää, niin ei katoaisi välillä. Vaan ne pysyis tai kasvais.. näin mie arvelisin.. onko siulla ollu mitään nuha tauteja tai muuta, mikä on voinu turvottaa niitä?
Mulla oli leuan alla ja nivustaipeissa patteja jotka välillä hävisivätkin ja kyllähän se sitä itseään oli, eli hidaskasvuista lymfoomaa. Ihan yhtäkkiä patit ei kyllä muotoaan muuttaneet vaan viikkojen kuluessa.
Muita oireita oli sitten voimattomuus ja huimaus jotka johtui anemiasta kun syöpä oli jo lamaannuttanut luuytimen toimintaa. Jos tällaisia oireita on niin kannattaa se perusverenkuva ainakin käydä otattamassa.
Isäni imusolmukesyöpä eteni siihen vaiheeseen, että isäni tuli niin väsyneeksi, ettei hän enää jaksanut olla ylhäällä.
Myös ruokahalu katosi ja isä nukkui lähes vuorokauden ympäri.
Isäni ei lääkäriin kovin helpolla mene ja siirsi lääkäriin menoa aina.
Isääni hoidettiin stytostaateilla, mutta isän vointi heikkeni, ettei stytostaattihoitoja enää voitu antaa.
Isä ei syövästä parantunut ja isäni nukkui pois n.4kk sitten syövän uuvuttamana :(