Mikä vei mustaviinimarjan raakileet

PunkitJaKirvat

Mustaviinimarjapensaiden raakileet hävisi parissa päivässä. Mikä voi olla syynä raakileiden varisemiseen näin varhaisessa raakilevaiheessa.

3

202

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis hävisi? Vai varisi maahan? Jos katosi kokonaan, niin syyttäisin pihamaalle pyrähtänyttä rastasparvea - niille kelpaa raakileetkin ja pensas on hetkessä tyhjä. Jos taas raakileet on pensaan juurella - voisiko syynä olla rankkasade.

      • PunkitJaKirvat

        Varisi maahan parin päin aikana ja sää oli hyvä. Samalla alueella on myös nuoria pensaita missä raakileet ovat pysyneet. Mitään pikkuelukoitakaan en ole havainnut, mutta epäilen kuitenkin punkkeja ja kirvoja mitkä olisivat iskeneet marjojen kantoihin. Nuorissa mustissa sekä punaisissa, valkoisissa, vihreissä ja karviaisissa en vastaavaa tuhoa ole havainnut.


    • marjatonna

      Meillä pakkanen puraisi kukinnan loppuvaiheessa. Jäädään sitten ilman marjoja. Joitakin raakileita jäi sentään alimmille oksille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1335
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1051
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      855
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      153
      690
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      680
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      659
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      185
      621
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      550
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      538
    Aihe