Yleensä varoitetaan tekemästä sähkörasiassa liitäntää liian löysänä ja myös liian kireänä. Liian löysä ymmärretään, mutta mikä tuossa liian kireässä on se juttu? Sekö että kiristetään hampaat irvessä johto lähes poikki vai voiko liitos olla liian kireä silloinkin kun johto on puoliksi litistetty? Johdon pinta-ala ei kai muutu jos johto litistyy vaikkapa puoleen väliin.
Liian kireä tai löysä liitos
9
2941
Vastaukset
- remppamies1
Jaaha, et keksinyt järkevämpää kysymystä, jos olisit tehnyt jotain remppaa tietäsit miksi EI kannata JENKOJA VÄÄNTÄÄ hajalle, siinä raja sulle ;)
- asdasg
Ohuet johtimet saattaa ainakin litistyä lähes poikki, jos liitinruuvi on sellainen, että johdin puristuu suoraan ruuvin alle, eikä välissä ole mitään laattaa. Ja kyllähän ne kierteet saattaa mennä myös, jos liikaa kiristää.
- UteliasAatu
Tukesin ohje
"Huonossa liitoksessa johdin tai johtimet on kiinnitetty joko liian löysästi tai liian kireälle. Kummassakaan tapauksessa virta ei kulje suunnitellusti."
antaa vaikutelman että virta ei kulje jos liitäntä on liian kireä. Pitäisi kirjoittaa esimerkiksi, että "liiallisen kiristämisen vuoksi rikottu liitin tai johto ei johda virtaa suunnitellusti". Kireys sinänsä ei ole huono asia jos ei rikota mitään. - kireyskin.on.huono
UteliasAatu kirjoitti:
Tukesin ohje
"Huonossa liitoksessa johdin tai johtimet on kiinnitetty joko liian löysästi tai liian kireälle. Kummassakaan tapauksessa virta ei kulje suunnitellusti."
antaa vaikutelman että virta ei kulje jos liitäntä on liian kireä. Pitäisi kirjoittaa esimerkiksi, että "liiallisen kiristämisen vuoksi rikottu liitin tai johto ei johda virtaa suunnitellusti". Kireys sinänsä ei ole huono asia jos ei rikota mitään."Kireys sinänsä ei ole huono asia jos ei rikota mitään."
Jaa nytkö sä sitten muka tiedätkin miten asia on, vaikka ensin kysyit.
- tutkijat
Liikaa kiristetyssä liitoksessa johtimen poikkipinta-ala pienentyy metallin pursutessa ulos liitoksesta. Tämä saattaa aiheuttaa kuormitusvirran vaikutuksesta liitokseen liiallista lämpenemistä. Lämpenemisen seurauksena johdineristykset haurastuvat ja saattavat murentua pois, tai liiallinen lämpeneminen voi aiheuttaa myös suoranaisen tulipalon.
Rakennustulipalojen hälytystehtäviä on n. 2600 kappaletta vuosittain, jotka aiheutuvat joko virheellisistä sähköasennuksista, viallisista sähkölaitteista tai sähkölaitteen virheellisen käytön seurauksena.
Huonot liitokset jakorasiassa, sähkökeskuksessa tai vika kaapeloinnissa aiheuttaa n. 220 hälytystehtävää vuosittain.- UteliasAatu
Onko siis niin että metalli menee jotenkin tiiviimmäksi? Maallikosta kuitenkin näyttää siltä että kun ylhäältä painetaan metallijohtoa ruuvilla, se pullistuu sivuille saman verran mitä menee lyttyyn, niin että poikkipinta-ala pysyy samana. Johto ei ole enää pyöreä vaan soikea.
- 15217
Ylikireässä liitoksessa ei ole muuta vaaraa kuin liittimen tai johdon rikkoontuminen. Jos liitos ruuvataan hampaat irvessä kiinni, murtuu johdin. Murroskohdan resistanssi saattaa kasvaa ja johdin kuumentua paikallisesti.
Suurempi ongelma on liitoksen ylimenoresistanssi löysässä tai hapettuneessa liitoksessa. Huonot liitokset tahtovat lämmetä suurilla kuormilla. - sähvö
UteliasAatu kirjoitti:
Onko siis niin että metalli menee jotenkin tiiviimmäksi? Maallikosta kuitenkin näyttää siltä että kun ylhäältä painetaan metallijohtoa ruuvilla, se pullistuu sivuille saman verran mitä menee lyttyyn, niin että poikkipinta-ala pysyy samana. Johto ei ole enää pyöreä vaan soikea.
Kyllä se johdin ylikiristettäessä menee lyttyyn myös pituussuunnassakin, eli poikkipinta pienenee. Sähkön kulkuun tällä ei kuitenkaan ole suurta vaikutusta koska virta pystyy kulkemaan myös liittimen rungon kautta. Suurempi haitta on heikompi mekaaninen kestävyys, johdin katkeaa helposti.
- sopiva_
Liitos vaatii oikean momentin.
Liian tiukalle väännetty ei palaudu vaan jää "lyttyyn" eikä myötäile kuorman lämpölaajenemien mukana.
Normihommissa tässä tuskin huolta mutta alumiinikaapeli on arka asiasta.
Jokunen vuosi ameriikan maalla yritettiin kieltää alumiinikaapelin käyttö kiinteistöasennuksissa. Vakuutusyhtiöt oli liemessä kun asennuksissa käytettiin epäsopivia kalusteita alukaapeleihin.
Siellä maassa kun juostaan isommilla virroilla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691309En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5531198- 531135