Liian kireä tai löysä liitos

UteliasAatu

Yleensä varoitetaan tekemästä sähkörasiassa liitäntää liian löysänä ja myös liian kireänä. Liian löysä ymmärretään, mutta mikä tuossa liian kireässä on se juttu? Sekö että kiristetään hampaat irvessä johto lähes poikki vai voiko liitos olla liian kireä silloinkin kun johto on puoliksi litistetty? Johdon pinta-ala ei kai muutu jos johto litistyy vaikkapa puoleen väliin.

9

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remppamies1

      Jaaha, et keksinyt järkevämpää kysymystä, jos olisit tehnyt jotain remppaa tietäsit miksi EI kannata JENKOJA VÄÄNTÄÄ hajalle, siinä raja sulle ;)

    • asdasg

      Ohuet johtimet saattaa ainakin litistyä lähes poikki, jos liitinruuvi on sellainen, että johdin puristuu suoraan ruuvin alle, eikä välissä ole mitään laattaa. Ja kyllähän ne kierteet saattaa mennä myös, jos liikaa kiristää.

      • UteliasAatu

        Tukesin ohje
        "Huonossa liitoksessa johdin tai johtimet on kiinnitetty joko liian löysästi tai liian kireälle. Kummassakaan tapauksessa virta ei kulje suunnitellusti."

        antaa vaikutelman että virta ei kulje jos liitäntä on liian kireä. Pitäisi kirjoittaa esimerkiksi, että "liiallisen kiristämisen vuoksi rikottu liitin tai johto ei johda virtaa suunnitellusti". Kireys sinänsä ei ole huono asia jos ei rikota mitään.


      • kireyskin.on.huono
        UteliasAatu kirjoitti:

        Tukesin ohje
        "Huonossa liitoksessa johdin tai johtimet on kiinnitetty joko liian löysästi tai liian kireälle. Kummassakaan tapauksessa virta ei kulje suunnitellusti."

        antaa vaikutelman että virta ei kulje jos liitäntä on liian kireä. Pitäisi kirjoittaa esimerkiksi, että "liiallisen kiristämisen vuoksi rikottu liitin tai johto ei johda virtaa suunnitellusti". Kireys sinänsä ei ole huono asia jos ei rikota mitään.

        "Kireys sinänsä ei ole huono asia jos ei rikota mitään."
        Jaa nytkö sä sitten muka tiedätkin miten asia on, vaikka ensin kysyit.


    • tutkijat

      Liikaa kiristetyssä liitoksessa johtimen poikkipinta-ala pienentyy metallin pursutessa ulos liitoksesta. Tämä saattaa aiheuttaa kuormitusvirran vaikutuksesta liitokseen liiallista lämpenemistä. Lämpenemisen seurauksena johdineristykset haurastuvat ja saattavat murentua pois, tai liiallinen lämpeneminen voi aiheuttaa myös suoranaisen tulipalon.
      Rakennustulipalojen hälytystehtäviä on n. 2600 kappaletta vuosittain, jotka aiheutuvat joko virheellisistä sähköasennuksista, viallisista sähkölaitteista tai sähkölaitteen virheellisen käytön seurauksena.
      Huonot liitokset jakorasiassa, sähkökeskuksessa tai vika kaapeloinnissa aiheuttaa n. 220 hälytystehtävää vuosittain.

      • UteliasAatu

        Onko siis niin että metalli menee jotenkin tiiviimmäksi? Maallikosta kuitenkin näyttää siltä että kun ylhäältä painetaan metallijohtoa ruuvilla, se pullistuu sivuille saman verran mitä menee lyttyyn, niin että poikkipinta-ala pysyy samana. Johto ei ole enää pyöreä vaan soikea.


      • 15217

        Ylikireässä liitoksessa ei ole muuta vaaraa kuin liittimen tai johdon rikkoontuminen. Jos liitos ruuvataan hampaat irvessä kiinni, murtuu johdin. Murroskohdan resistanssi saattaa kasvaa ja johdin kuumentua paikallisesti.
        Suurempi ongelma on liitoksen ylimenoresistanssi löysässä tai hapettuneessa liitoksessa. Huonot liitokset tahtovat lämmetä suurilla kuormilla.


      • sähvö
        UteliasAatu kirjoitti:

        Onko siis niin että metalli menee jotenkin tiiviimmäksi? Maallikosta kuitenkin näyttää siltä että kun ylhäältä painetaan metallijohtoa ruuvilla, se pullistuu sivuille saman verran mitä menee lyttyyn, niin että poikkipinta-ala pysyy samana. Johto ei ole enää pyöreä vaan soikea.

        Kyllä se johdin ylikiristettäessä menee lyttyyn myös pituussuunnassakin, eli poikkipinta pienenee. Sähkön kulkuun tällä ei kuitenkaan ole suurta vaikutusta koska virta pystyy kulkemaan myös liittimen rungon kautta. Suurempi haitta on heikompi mekaaninen kestävyys, johdin katkeaa helposti.


    • sopiva_

      Liitos vaatii oikean momentin.
      Liian tiukalle väännetty ei palaudu vaan jää "lyttyyn" eikä myötäile kuorman lämpölaajenemien mukana.
      Normihommissa tässä tuskin huolta mutta alumiinikaapeli on arka asiasta.
      Jokunen vuosi ameriikan maalla yritettiin kieltää alumiinikaapelin käyttö kiinteistöasennuksissa. Vakuutusyhtiöt oli liemessä kun asennuksissa käytettiin epäsopivia kalusteita alukaapeleihin.
      Siellä maassa kun juostaan isommilla virroilla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2217
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      38
      1786
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1547
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1289
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1277
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1102
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1033
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      994
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      708
    Aihe