Onko päivän retki Phi Phille turhan lyhyt vai kannattaisiko saarella yöpyä? Olisiko suositella edullista mutta siistiä hotellia? Vai onko Koh Lanta parempi saariretki kohde?
Ao Nangista Phi Phille
11
111
Vastaukset
- amks
Tehtiin päiväretki Koh Lantalta Phi Phille ja jotenkin jäi kaivelemaan mieltä, että joskus olis kiva myös yöpyä Phi Phillä... Päivällä kuitenkin melkoinen turistimassa saapuu päiväksi viettämään aikaa Phillä eli jos yöpyisi, voisi illemmalla olla rauhallisempaa... Tiedä sitten...
Maisemat aivan mahtavat eli kiva olis päästä vielä joskus paremmin kiertelemään paikkoja Phillä.
Koh Lanta aivan ihana paikka. Mielestäni hyvä paikka rauhalliseen, rentoon lomailuun. Siellä viihtyy rennolla menolla pidempäänkin kuin vain päiväretkeä ajatellen. Mulle Lanta mieleisempi paikka kuin Ao Nang, mutta näistähän ei ole yhtä oikeaa mielipidettä =)
Hyvää lomaa joka tapauksessa... Toivottavasti itsekin taas pian pääsisi! - varoitan
yöbileet rannalla on kokemisen arvoinen tapahtuma, mutta meteli on kauhea, stereot soittaa kuin helvetin esikartanossa. Krabilla ja Phuketissa tuollaista ei näe.
- saarelle
Kuulostaa siltä että molemmat saaret olisi upea kokea mutta aika ei kyllä molempiin riitä. Phi Phi vaikuttaa päivisin niin kauniilta että olisi se kyllä hienoa nähdä! Onko Phillä hotelleja hieman syrjemmässä, joissa myös nukkuminen onnistuisi? Vaikka meneehän sitä yksi yö nukkumattakin :) Pystyykö Phillä snorklaamaan rannasta??
- Muutamavuosisitten
Suosittelen ehdottomasti yöpymään Phi Phiillä. Päiväreissulla ei oikein ehdi nähdä mitään. Olen ollut Phi Phiillä kaksi kertaa yötä. Ekalla kerralla yksi yö vähän syrjemmässä Andaman beach resortissa ja tokalla kerralla kaksi yötä Phi Phi hotellissa keskustassa huone merelle päin. Jälkimmäisestä tykättiin. Onhan hotelli hieman kulunut jo, mutta oli silti viihtyisä ja hyvällä paikalla. Melu ei kuulunut lainkaan ainakaan meidän huoneeseen. Päivällä tutustuimme saareen ja teimme retkiä pitkähäntäveneellä lähisaarille.
- Saraaaa123
Ite yövyn tällä hetkellä Viewpointin läheisyydessä Phi Phillä ja täällä on useita majapaikkoja. Meteli ei oo kuin yhtenä yönä haitannu ja sekin johtui naapureista. Saari on aivan erilainen päivisin ja öisin!
- Pirjo80
Jos vain mahdollista, jää Phi Phille yöksi, silloin pääset nauttimaan sen rauhaisasta myöhäisillasta ja yöstä. Lähes kaikki turistit näet poistuvat saarelta yöksi.
Ao Nangissakin on sitten kiitettävästi katseltavaa ja koettavaa, kuten alla olevalta sivulta selviää:
http://thaimaahan.net/kohteet/ao-nang/ - Manse76
Päiväretki kannattaa tehdä koska sen saa mielestäni halvalla, ja näkee kaiken "oleellisen" snoklauksineen... Mutta olen poikennut saarella omatoimisesti Ao nangista lautalla ja yöpynyt view pointin vieressä mahtavasta näköalasta nauttien huikean auringonlaskun kera, tästä on jo pari vuotta, tuolloin yöllä jumputti basso vain kahteen =D Kokemisen arvoinen ehdottomasti, hotellin saa helpoiten ja halvimmiten paikanpäällä ja näkee heti millainen tarjonta on...
- mihinyöksi
Kuinka pitkä matka Long beachilta on "keskustaan"/palveluihin ja onko kulkureitit kohtuu kuntoiset? Emme kaipaa koko yön biletystä mutta haluaisimme senkin puolen saaren elämästä nähdä. Vai olisiko parempi majoittua Tonsaissa?
- tiedoksivaan
Mielipiteitä on erilaisia tässä yksi. Mikäli ei harrasta laitesukellusta tai snorklausta
se yksi yö Phi Phi llä riittää. Mikäli haluaa bilettää voi olla pidenpäänkin, lieveilmiönä
korkeat hinnat mölyävät Venäläiset, Britit ja Aussit. Nuo maisema tietenkin ovat komeita samanlaisi vieläpä komeampia löytyy Lantan lähistöltä esim. Koh lipe ja Koh Mook.- pääseekö
Tiedätkö tehdäänkö ao nangista retkiä lipelle ja mookiin?
- tiedoksivaan
Paikallisista matkatoimistoista kannattaa kysellä, tehtiin reissu vuonna 10 pikaveneellä. Reissun hintaa en tarkalleen muista, sen takia sitä en sano eipähän
tule keneläkkään huomautettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762240Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391792Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141563Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371295Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631287Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191106Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631041- 611006
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja107722