Lomamatkalle Lieksaan shoppailemaan

reissaajat

hei kaikille!
olemme perheen kanssa lomamtkalla ja ajattelimme poiketa Lieksaan shoppailemaan ja katselemaan nähtävyyksiä.
Onko siellä nyt kova turistisesonki käynnissä?
t. perhe Savonlinnasta

17

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siismitäh

      Lieksaan shoppailemaan???

    • persiestä

      Siellä ei ole kuin mamuja, homoja ja rasisteja. Eikä kauppoja missä hoppailla.

    • Setätoruunyt

      No niin Partsikan pöterö. Ota lääkkees ja mee maate. Et ole Savonlinnassa ikinä ees käyny.

      • surkeataloitukset

        Joo sama aloittaja"tulen töihin" lomamatkalle" jne


      • Porukkahajoamispisteessä

        Lieksalaiset eivät itsekkään enää usko kenenkään tulevan Lieksaan minkään perässä. Huonoksi on mennyt kun vainoharhaisesti käydään nettisivullakin kaikkien kimppuun.


    • ei-kannata-enää-tulla

      Muita sloituksia reissaajilla ovat olleet: tulen marjastamaan, tulen kalastamaan, tulen metsästämään, tulen tanssimaan.

    • Lieksalainen

      Talvella Lieksa nukkuu, mutta nyt on katukuvassa vilskettä ihan mukavasti. Kaupunkihan herää eloon vasta 24.7. alkavalla Vaskiviikolla, joka on kansainvälinen musiikkifestivaali.

      • vilivoo

        Eilen aamupäivällä oli vilskettä keskustassa, kun ne kaikki kuusi rollaattorimummoa olivat yhtäaikaa lähteneet käymään pankkiasioillaan ja maitopurkin ostossa! Ihan piti silmiään hieraista moisen vilskeen johdosta.
        Uusia Afrikan tuliaisia, urospuolisia, oli ilmaantunut puolenkymmentä, odottelivat rakennustoimiston aukeamista. Lienevätkö olleet rakennuspuolen inssejä, jos vaikka työnhaku lie ollut mielessä. Tai talon piirustusten teettäminen tai tonttien kysely.
        Kaikki muut lieksalaiset olivat varmaan työn tiimellyksessä ja suurin osa eläkeikäisistä vietti aamupäiväänsä Osuuspankissa istuskellen ja kuulumisia vaihtaen sekä virkailijoille kertoillen, millainen ilma on tänään.
        Ne muutama työtön käänteli kylkeään vällyjen välissä muikistellen miten sietämättömän ihanaa ja huoletonta elämä voikin olla.
        Siinäpä vilskeet eilispäivältä.


      • aaaaaaaaaaaaaaaaa
        vilivoo kirjoitti:

        Eilen aamupäivällä oli vilskettä keskustassa, kun ne kaikki kuusi rollaattorimummoa olivat yhtäaikaa lähteneet käymään pankkiasioillaan ja maitopurkin ostossa! Ihan piti silmiään hieraista moisen vilskeen johdosta.
        Uusia Afrikan tuliaisia, urospuolisia, oli ilmaantunut puolenkymmentä, odottelivat rakennustoimiston aukeamista. Lienevätkö olleet rakennuspuolen inssejä, jos vaikka työnhaku lie ollut mielessä. Tai talon piirustusten teettäminen tai tonttien kysely.
        Kaikki muut lieksalaiset olivat varmaan työn tiimellyksessä ja suurin osa eläkeikäisistä vietti aamupäiväänsä Osuuspankissa istuskellen ja kuulumisia vaihtaen sekä virkailijoille kertoillen, millainen ilma on tänään.
        Ne muutama työtön käänteli kylkeään vällyjen välissä muikistellen miten sietämättömän ihanaa ja huoletonta elämä voikin olla.
        Siinäpä vilskeet eilispäivältä.

        Liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekkkkksssssaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


    • liiteri

      Lidlissä kannattaa käydä

    • Ähääts

      Tyylin paikasta saa läskeille, runsashikisille naisille asusteita, kokoa xxxxl! Hinnat voitte todeta vasta paikan päällä!

    • Ryttyläisen-arkki

      Kannattaa myös käydä ihailemassa Lieksan sataman liepeillä köhöttävää Suomen ainoaa kuivalla maalla olevaa sisävesiautolauttaa. Tänä vuonna laivan omistaja ansaitsee avustuksilla 75 000 euroa kun pitää laivansa poissa vedestä.

      • reissaajat

        Lieksa vaikuttaa mukavalta ja ystävälliseltä kaupungilta. Homoja vaikuttaa olevan katukuvassa. Jätämme lasten vuoksi tällä kertaa reissuun väliin.


    • yh-äippä

      "Perhe Savonlinnasta" ja Lieksaan shoppailemaan ;D

    • saakli

      Onhan täällä alkamassa vaskiviikko ja sitä myöden turisteja ja iloista väkeä. Muutama kiva liike shoppailuun. Teretulemast.

      • palataanpa-aiheeseen

        Nyt ei ole kyse Tallinnasta eikä Tallinnan kaubamajasta vaan Lieksasta.


    • pysy-siellä

      janottaako vanha suola ex lieksalaista näätää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      177
      2321
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      40
      1817
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1632
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1334
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1321
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1121
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1068
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1027
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      757
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      45
      703
    Aihe