Kauniaisten Työväen Akatemiaan ja kansanopistot

välivuodellepuuhaa

Hei,
onko teillä kokemusta paikasta tai muusta kansanopistoista? Millaiset päivät ovat ja minkälaista asuminen kampuksella on? Erityisesti kiinnostaa saako asunnoista lähteä ja tulla miten haluaa vai onko ns. "kotiintuloajat". Jossain asuntolassa ainakin täällä meillä päin on sellaset, mutta käsittääkseni tämä asuntola tarkoitettu nuoremmille amislaisille/lukiolaisille, jotka tulevat kauempaa eikä sinne juuri oteta täysi-ikäisiä.

Miten Akatemiaan päätetään opiskelijat? Kaikki pääsee ilmottautumisjonossa niin kauan kun paikkoja riittää, paikkaan jotain haastatteluja ym. vai sisään otetaan koulumenestyksen perusteella? Itse kiinnostunut kauppatieteistä, toiveessa taloustieteitä lukemaan 2016.

Soittelen varmaan huomenna tai lähipäivinä sinne, mutta jos täältä joltain tietoa löytyy niin oisi mukava :)

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opistolla

      Olen opiskellut vuoden eräässä toisessa kansanopistossa, ja ei siellä ainakaan asuntoloissa ollut täysi-ikäisille mitään rajoituksia. Ihan tavallisesti siellä sai asua (paitsi joskus piti tyhjentää huone viikonlopuksi, jos lähti pois ja oli tulossa viikonloppukurssilaisia, ja vuokraa maksettiin viikoittain eikä kuukausittain).

    • melkekaikki

      Työväen Akatemiaan ja muihin kansanopistoihin otetaan halukkaat ilmoittautumisjärjestyksessä.

    • marika454

      Oon opiskellut Kauniaisissa. Siellä ihan jees meininki. Mut otettiin silloin ilmoittautumisjärjestyksessä kun kieliä luin. Kyllä ihan hyödyllinen välivuosi, riippuu linjasta toki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      169
      3633
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3130
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      71
      3078
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe