syökö västäräkin poikanen yölläkin?

serkukset

Minä ja mun serkku löydettiin niiden pihalta västäräkin pesä jossa on 6 munaa. Eikä emoja ole näkynyt missään pitkään aikaan. Ajattelimme ottaa ne sisälle ja lämmittää niitä ja jos ne kuoriutuu mitä niille pitää syöttää ja syökö ne yölläkin ja nukkuuko ne koskaan?

5

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.tule.toimimaan

      Unohtakaa koko juttu. Jos olette häirinneet lintujen pesärauhaa, niin saatatte olla jopa syyllisiä siihen, että linnut pesän hylkäsivät. Joka tapauksessa munat ovat nyt jo mennyttä kalua eikä niistä mitään kuoriudu. Jollei munien kuoleminen ollut jo syykin pesän hylkäämiselle, niin nyt ne ainakin ovat kuolleet, sillä munat kuolevat helposti, jos niitä ei vähään aikaan haudota ja pääsevät siksi viilenemään liikaa.

      Teistä ei lintuja edes olisi kasvattamaan, se täytyy teidänkin ymmärtää heti kättelyssä. Poikaset syövät taukoamatta öitä lukuunottamatta ja lisäksi niiden puhtaanapidosta on huolehdittava, ne on opetettava lentämään ja varmistettava, että ne pärjäävät luonnossa. Yksityishenkilöt eivät lain mukaan edes saa ottaa luontokappaleita hoteisiinsa.

    • hyyppänä

      Mikä nyt sitten on "pitkään aikaan" ja laskitteko munat ennen vai jälkeen sen, kun totesitte, ettei emolintuja näy enää?

    • Voivoi

      Jos näette vahingossakin linnunpesän, on sen luota syytä siirtyä mahdollisimman nopeasti pois. Jos olette kyttäilleet pesää lähietäisyydeltä voi hyvinkin olla, että lintu on hylännyt pesän teidän takianne. Munien ja poikasten hoitaminen asianmukaisesti on äärettömän tarkkaa ja vaatii laitteita (hautomakone/lämpövalot ym) sekä taitoa ja ymmärrystä poikasten käsinruokinnasta. Antakaa siis olla, ja muistakaa seuraavan kerran olla häiritsemättä pesintää.

    • M.0.T

      Idiootit vaan kärkkyy ilmaisia lemmikkejä...

      • N.O.T

        Sinä tässä olet täysi idiootti. Aloittajat ovat satavarmasti vielä lapsia, joten mieti vähän ja jätä haukkuminen vähemmälle. Siitä on aivan liikaa esimerkkejä, mitä nettikiusaaminen varsinkin lapsilla ja nuorilla voi pahimmillaan saada aikaiseksi.

        Jos olit itse täydellinen lapsikulta, joka ei mitään typerää koskaan tehnyt, niin varmasti olet vieläkin niin täydellinen, että osaat tukkia suusi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      19
      2626
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      209
      1941
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1708
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1551
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1466
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      204
      1324
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1236
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1147
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1035
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      917
    Aihe