Mikä tv kannattaa ostaa?

Televisiota

Moi

Minkälainen tv kannattaa ostaa? Aiemmin on ollut tv ja erillinen Topfieldin tallent.digibox, joka rikki (ei tallentanut vuoteen).

Tuntuu, että pää menee sekaisin eri vaihtoehdoista. Mitä ominaisuuksia tv:n tulisi sisältää: tallennusboksi, netti jne?

Ja missä hinnoissa ovat? Onko joku selkeesti hyvä kokonaisuus, jota joku suosittelisi (esim Sonylta)?

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa.kokeilla

      Pääsetkö kokeilemaan kauppaan eri merkkejä ja itse testaamaan, löydätkö mieleisesi tv:n, jota tykkäät käyttää ja jonka käyttöä et hirveästi joutuisi opettelemaan? Merkeistä suosittelen Panasonicia käytön selkeyden perusteella.

    • jotaki

      Jos meinaat korvata tallentavan digiboksin TV:n USB-tallennuksella, niin TV:ssä pitäisi käytännössä olla vähintään 2 viritintä. Sellaiset mallit ovat yleensä turhan kalliita. Jos TV:llä pystyy tallentamaan vain yhtä kanavaa kerrallaan eikä katsomaan toista, niin ainakin tarvitaan sitten tavallinen (ei tallentava) digiboksi sen kanssa. Itselläni USB-kovalevylle tallennus Nelonen HD -kanavalta on hyödyllinen käytettäessä Elisa Viihdettä, jolla sitä kanavaa ei voi tallentaa.

      Sony ja Panasonic ovat hyväksi todettuja merkkejä. Hiljattain Tekniikan maailman Ultra HD vertailussa Panasonic oli muistaakseni ykkönen. Itse saattaisin valita myös LG:n. Kiertäisin kauempaa Samsungit ja Philipsit. Tämän foorumin seurailun yhteydessä olen lukenut Samsungin joidenkin TV-mallien käyttöohjetta ja ne antavat todella huonon kuvan koko TV-merkistä. Sekavaa tekstiä ilman kunnollisia kuvia. Sekin kertoo aika paljon, että Samsungin arvokkaimmissakaan malleissa ei ole ollut aina toimivaa kuvasuhdeautomatiikkaa. Aikoinaan omassa kuvaputki-Sonyssani se toimi mallikkaasti jo vuonna 2003 ja nykyisessä Panasonicin plasma-TV:ssä 4:3-kuva näkyy oikeassa suhteessa automaattisesti, kun on valittu 4:3-tila. Siinä tilassa myös 16:9-kuva näkyy oikein, joten se tavallaan vastaa automaattitilaa. Ilmeisesti enemmistö käyttäjistä tykkää jostain käsittämättömästä syystä katsoa vanhaa 4:3-kuvaa venytettynä koko laajakuvaruudulle ilman mustia reunuksia, joten myös Panasonicissa automaattimoodi tekee niin.

      Philips on aina ollut erikoinen oman tiensä kulkija. Tekee varmaan ihan laadukkaita laitteita moneen käyttöön, mutta osa ratkaisuista on todella erikoisia ja epästandardeja. Tälläkin foorumilla moni ei ole meinannut saada kuvaa näkyviin ollenkaan HDMI-liitännästä. Jotain ihme säätöjä tai profiileja tehtävä... Ei hyvää päivää! Sama oli VHS-nauhureissa kauan sitten.

      Suosittelen ostamaan mahdollisimman ison telkun, jos haluat katsoa jo nyt HD-lähetyksiä tai jopa Blu-ray-kuvaa. HD-kuvalla tavallisella n. 3 metrin katseluetäisyydellä ja normaalinäöllä sopiva koko on 55-tuumainen. Mutta kohtuus kaikessa tietenkin, "liian isolla TV:llä" huonolaatuinen SD-lähetys näyttää häiritsevän surkealta.

    • Televisiota

      Kiitos hyvästä vastauksesta!

      Monta huomiota tuli. Ainakin, että pitää voida tallentaa useampaa kanavaa samanaikaisesti.
      Nykyisen boxin kautta voi edelleen katsoa kanavia ja vanhoja tallennuksia, mutta ei tallenna enää (katkaisee kesken, joskus sekunttien joskus muutaman minuutin kuluttua aloittamisesta).

      Sony 42 tuumainen on nykyinen tv, joka tarkoitus korvata isommalla ja monipuolisemmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      904
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      882
    Aihe