Moi
Minkälainen tv kannattaa ostaa? Aiemmin on ollut tv ja erillinen Topfieldin tallent.digibox, joka rikki (ei tallentanut vuoteen).
Tuntuu, että pää menee sekaisin eri vaihtoehdoista. Mitä ominaisuuksia tv:n tulisi sisältää: tallennusboksi, netti jne?
Ja missä hinnoissa ovat? Onko joku selkeesti hyvä kokonaisuus, jota joku suosittelisi (esim Sonylta)?
Mikä tv kannattaa ostaa?
3
246
Vastaukset
- kannattaa.kokeilla
Pääsetkö kokeilemaan kauppaan eri merkkejä ja itse testaamaan, löydätkö mieleisesi tv:n, jota tykkäät käyttää ja jonka käyttöä et hirveästi joutuisi opettelemaan? Merkeistä suosittelen Panasonicia käytön selkeyden perusteella.
- jotaki
Jos meinaat korvata tallentavan digiboksin TV:n USB-tallennuksella, niin TV:ssä pitäisi käytännössä olla vähintään 2 viritintä. Sellaiset mallit ovat yleensä turhan kalliita. Jos TV:llä pystyy tallentamaan vain yhtä kanavaa kerrallaan eikä katsomaan toista, niin ainakin tarvitaan sitten tavallinen (ei tallentava) digiboksi sen kanssa. Itselläni USB-kovalevylle tallennus Nelonen HD -kanavalta on hyödyllinen käytettäessä Elisa Viihdettä, jolla sitä kanavaa ei voi tallentaa.
Sony ja Panasonic ovat hyväksi todettuja merkkejä. Hiljattain Tekniikan maailman Ultra HD vertailussa Panasonic oli muistaakseni ykkönen. Itse saattaisin valita myös LG:n. Kiertäisin kauempaa Samsungit ja Philipsit. Tämän foorumin seurailun yhteydessä olen lukenut Samsungin joidenkin TV-mallien käyttöohjetta ja ne antavat todella huonon kuvan koko TV-merkistä. Sekavaa tekstiä ilman kunnollisia kuvia. Sekin kertoo aika paljon, että Samsungin arvokkaimmissakaan malleissa ei ole ollut aina toimivaa kuvasuhdeautomatiikkaa. Aikoinaan omassa kuvaputki-Sonyssani se toimi mallikkaasti jo vuonna 2003 ja nykyisessä Panasonicin plasma-TV:ssä 4:3-kuva näkyy oikeassa suhteessa automaattisesti, kun on valittu 4:3-tila. Siinä tilassa myös 16:9-kuva näkyy oikein, joten se tavallaan vastaa automaattitilaa. Ilmeisesti enemmistö käyttäjistä tykkää jostain käsittämättömästä syystä katsoa vanhaa 4:3-kuvaa venytettynä koko laajakuvaruudulle ilman mustia reunuksia, joten myös Panasonicissa automaattimoodi tekee niin.
Philips on aina ollut erikoinen oman tiensä kulkija. Tekee varmaan ihan laadukkaita laitteita moneen käyttöön, mutta osa ratkaisuista on todella erikoisia ja epästandardeja. Tälläkin foorumilla moni ei ole meinannut saada kuvaa näkyviin ollenkaan HDMI-liitännästä. Jotain ihme säätöjä tai profiileja tehtävä... Ei hyvää päivää! Sama oli VHS-nauhureissa kauan sitten.
Suosittelen ostamaan mahdollisimman ison telkun, jos haluat katsoa jo nyt HD-lähetyksiä tai jopa Blu-ray-kuvaa. HD-kuvalla tavallisella n. 3 metrin katseluetäisyydellä ja normaalinäöllä sopiva koko on 55-tuumainen. Mutta kohtuus kaikessa tietenkin, "liian isolla TV:llä" huonolaatuinen SD-lähetys näyttää häiritsevän surkealta. - Televisiota
Kiitos hyvästä vastauksesta!
Monta huomiota tuli. Ainakin, että pitää voida tallentaa useampaa kanavaa samanaikaisesti.
Nykyisen boxin kautta voi edelleen katsoa kanavia ja vanhoja tallennuksia, mutta ei tallenna enää (katkaisee kesken, joskus sekunttien joskus muutaman minuutin kuluttua aloittamisesta).
Sony 42 tuumainen on nykyinen tv, joka tarkoitus korvata isommalla ja monipuolisemmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4613927Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181672- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991398Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 521286
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441069
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331057