Huomio Hämeenlinnan pyörävarastovarkaat

Narauta_varas

Nummella mm Loimalahdentie 2 pyörävarastosta lähtenyt kesäkuun aikana lukkojen takaa lukittuja pyöriä varkaiden matkaan. Yksi pyöristä, on valkoinen naisten cresent.
Mikäli joku sellaistakin kaupittelee, ilmoita poliisille. Tuollainen ammattimainen ryöstely lukkojen takaa on niin halveksuttavaa hommaa, ettei sanat riitä kertomaan.
Ostakaa saatanan epärehelliset retkut omat pyöränne ja tai menkää kunnon töihin! Tälläinen työkseen varastelu ei ole ihmisen hommaa, varastella toisten työllään hankkimia polkupyöriä.
Tiedoksi Nummen ja Loimalahden alueelle, lukituilla pyörillä ja pyörävarastoilla ei ole sillä alueella enää mitään virkaa.

12

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyörällä

      Onpa tosi kurjaa! :(
      Olen kanssa omakohtaisesti kokenut saman! Kaksi lukittua pyörääni on viety! Kauppakeskus linnan pyörätelineestä ja linnan puistosta!
      Enää ei voi Hämeenlinnassa jättää pyöräänsä edes lukittuna pariksi tunniksi telineeseen! Vaikka ei olis edes arvokas pyörä, niin on kuitenkin ainoa ja tarpeellinen kyllä ihan itsellekkin.

    • Fobbamies12

      Se on vaan se kun pyöriä ei tajuta lukita oikein. Ensinnäkin, vaikka on pyörävarasto niin pyörä tulisi sielläkin lukita, ja vielä mahdollisimman hyvin.
      Kadulle/yleiseen telineeseen jos jätät niin pyörä tulee ehdottomasti lukita pyörän omalla lukolla (jos on), vaijerilukolla eturenkaasta, vahvalla ketjulla rungosta johonkin tolppaan/tankoon yms. Vain kunnon lukitus pelastaa pyörän.

      • Eliminoitavaksi

        Tosiasiassa ainoa oikea ratkaisu siihen mikä lopettaisi pyörä ja autovarkaudet, asuntomurrot ym. Olisi ensisijaisesti vaan, ihan armotta eristää kokonaan ja lopullisesti muusta maailmasta, nämä kieroutuneet varkaat, jotka epärehellisesti ja suunnitelmallisesti hankkivat rahaa.
        Oikeat työt ei tälläisille kelpaa, eikä niistä saatu palkka. Mutta ahkerasti työkseen varastavat toisten menopelejä, oikein pakettiautokin hommattu ryöstelyyn avuksi. Jossakin piilopaikoissa sitten naamioivat varastamiaan hiukan erinäköisiksi ja jotkut menee halpaan ja vielä ostaa roistolta varastetun pyörän. Koskaan ei kannattaisi ostaa pyörää muualta kuin liikkeistä. Näin olisi varkaiden ihan turha netissä ja muualla myydä pöllimiään menopelejä ym.
        Eihän tälläiset varkaat voi ymmärtää, miltä toisista tuntuu, kun oikealla työnteolla on hankkinut jotain, pyörän, tai auton ja sitten joku älykääpiö tulee ja varastaa sen. Mitä tuollaisten vajakkejen päässä voi liikkua, muuta kuin täitä?
        Kameravalvontaa tarvitaan jo näköjään pyörävarastoihinkin, että tälläiset ammattivarkaat saadaan kiinni.


      • Inhottavaa

        Nummella asuu tunnetusti joukko säännöllisesti huumeita käyttäviä ja jostain niittenkin reppanoitten on hankittava rahaa. Ajattelevat varmaan, että vakuutushan ne varkaudet korvaa - niin kuin korvaakin. En ikimaailmassa haluaisia asua Nummella tai Jukolassa - tai Hirsimäessä. Kamalia alueita.


      • Aluerasistille
        Inhottavaa kirjoitti:

        Nummella asuu tunnetusti joukko säännöllisesti huumeita käyttäviä ja jostain niittenkin reppanoitten on hankittava rahaa. Ajattelevat varmaan, että vakuutushan ne varkaudet korvaa - niin kuin korvaakin. En ikimaailmassa haluaisia asua Nummella tai Jukolassa - tai Hirsimäessä. Kamalia alueita.

        Hei sinä ahdasmielinen aluerasisti.
        Näillä alueilla on myös ihan siistejä omakoti ja rivitaloja, joissa asuu ihan kunnollisia ihmisiä, kuten muissakin kaupunginosissa. Kyseistä roskasakkia asuu usein vain alueen vuokrataloissa, eikä niissäkään kaikki asukkaat ole tälläisiä retaleita. Joten, ota paremmin näistä asioista selvää, turhaa yleistää tuohon malliin. Mitäpä jos vähän matkustelisit enemmän maailmalla, ettei asenteet olisi noin ahtaita.


      • TÄLLAISIA

        Mitäpä jos "Aluerasistille" opettelisit kirjoittamaan suomen kieltä. Ovatko koulut jääneet kesken sinulta niin kuin muiltakin Nummen roska-asukkailta? ...TÄLLAISIA ei tälläisiä... Oletko itse matkustellut ihan Ruotsissa asti? Heh!!!


      • Palstakyttääjälle
        TÄLLAISIA kirjoitti:

        Mitäpä jos "Aluerasistille" opettelisit kirjoittamaan suomen kieltä. Ovatko koulut jääneet kesken sinulta niin kuin muiltakin Nummen roska-asukkailta? ...TÄLLAISIA ei tälläisiä... Oletko itse matkustellut ihan Ruotsissa asti? Heh!!!

        Ei netissä, eikä mielipidepalstoilla ole välttämätäntä olla äidinkielentaitoinen. Missään ei ole sellaista sääntöä, vaikka pilkun-nussijoita seilaakin kyyläämässä näitä palstakommentteja, nenäkkäine huomautuksineen. Jokainen lukutaitoinen saa useampien kirjoittajien kommenteista selvää, vaikka niitä ei kirjoiteta pilkuntarkkasti, mikäli sisältö on muuten selvää.
        Lehtien mielipidepalstoille kirjoittaessakin, ohjeissa ilmoitetaan, että virheet tarvittaessa korjataan.
        Sopiihan se täälläkin, joten eikun vaan huomauttelija, alahan sinä korjailemaan, kun ei näy muutakaan hommaa olevan kun kyttäillä kuinka kommentit on kirjoitettu. Korjaa kaikki, ettet vaan menetä näiden takia yöuniasi.
        Itse et ole tainnut ehtiä edes Ruotsiin ahkeralta palstakyttäämiseltä ja pilkun-nussimiseltasi. Suosittelen pientä hermolepoa ja lomaa, alota vaikka Ruotsista.


    • Suomenäärioikeisto

      Hei, Suomen Äärioikeisto on kiinnostunut nummelaisista pyörävarastoista yleensä. Kertoisitteko hieman mistä saattaisi olla kyse? Ei tietenkään kannata mennä sellaisiin yksityiskohtiin, joista helposti tunnistaa.

      Terv.: Suomen Äärioikeisto

      • Mene_oikaisuun

        Joku tosi väärä ja kieroutunut kirjoittelee äärioikeiston nimissä.


      • Suomenäärioikeisto

        Hei, Suomen Äärioikeisto on kiinnostunut tosi vääristä ja kieroutuneista yleensä. Kertoisitteko hieman mistä saattaisi olla kyse? Ei tietenkään kannata mennä sellaisiin yksityiskohtiin, joista helposti tunnistaa.

        Terv.: Suomen Äärioikeisto


    • MuutenPöllitään

      Eikös stadissa ole ollut jo iät ajat tapana viedä se pyörä parvekkeelle...
      Täälläkin vain rauhallisimmissa taloissa säilyy pyörät, mutta niistäkin voi välillä joku viedä. Kaupungin vuokratalot on ihan omaa kastia.

    • Hankkikaa_elämä

      Mitä tässäkin keskusteluketjussa tekee taas, nämä nettiturhakkeet heittelemässä sekaan, muka nokkelia kommentejaan. Henkisesti lasten tasolle jälkeenjääneet reppanat. Kova on huomion ja pätemisentarve.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe