Tyly tuomio: Suomella ei ole mitään

voe.voe

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riiiiiitttää

      Näyttäkää nyt neuvotteluissa kyntenne, älkääkä hyväksykö lisärahan antamista. muuten olette täysin munattomia koko sakki. Suomi heti eropaperit vetämään, katsotaan tarvitaanko Suomea siellä ja voitaisiin pyytää muutama kymmenen miljardia Kreikalle maksetuista rahoista ja myös muillekkin eläteille maksettuja rahoja.

    • delta

      Kuinka Suomessa voi olla niin, ettei tänne saada sellaisia valtiomiehiä, jotka ymmärtävät oman asemamme.
      Onko tämä koko halvatun sakki niin täysin tolloja kaikki tyynni, että kuvittelevat olevansa napoja siellä ytimessä.
      Johan tämä suuruudenhullu Lipponen näki unta, että on EU:n presidentti, mutta näkisin että tällaiset visiot kuuluvat hiekkalaatikolla leikkiville lapsille, joiden mielikuvituksella onkin lupa laukata, ettei oikein aikuinen mies häpeä tuoda suuruudenhullua toiveajatteluaan julkisen median ja kansan riepoteltavaksi.
      Suomessa on asiat nyt ajettu sille mallille, että täällä ei ole varaa hoitaa sairaita, ei kohta maksaa niitä luvattuja työeläkkeitä eikä varmasti työttömyyskorvauksiakaan kaikkinielevän Kreikka mamu huuman takia.
      Liikuntakyvyttömät, yksin asuvat vanhukset passitetaan sairaalan poliklinikalta kotiin lääkemääräyksen kanssa, kuuluuko tämäkin siihen EU-Kreikka pakettiin.
      Koskaan ei tulla Kreikasta sijoituksia takaisin saamaan eikä mamutus loppumaan, molemmat tulevat nielemään vielä paljon paljon suurempia summia.
      Kannattaisi jokaisen käydä allekirjoittamassa se irti EU:sta aloite https://www.kansalaisaloite.fi/fi/, että jollain lailla saisimme äänemme kuulluksi ja mahdollisesti vielä joskus itse omille veroeuroillemme vastinetta saamaan.
      Täällä on kohta pakko jo yksityisten ihmisten alkaa noudattaa samaa linjaa, ottaa lainaa, jättää maksamatta ja vaatia vain lisää lainaa.
      Kuka tulisi takuuttamaan vai aletaanko takuuttamaan toinen toisiamme ikäänkuin ketjukirjemallilla.

      • öööööhööööö

        Lipponen nyt on täys urpo, mutta hän onkin demari.


      • tolloja ovat, mutta hyvä palkka niillä on(!)


    • Hyvä-niin

      Ei ole koko aikana ollut

      • suomi.ulos.ja.heti

        EU:sta on tullut viestiä, ettei EeUuta voida kuvitella ilman Kreikkaa mutta ilman Suomea kyllä. Että Suomi viidenneksi suurimpana maksajana 5 milj. asukasta, Saksa neljänneksi suurin maksaja 80 milj. asukasta, on niin vähäpätöinen ja -arvoinen, että Kreikka menee Suomen edelle, että heilahtaa. Suomen rahoja ei siellä tarvita, Kreikan velatkin ovat arvostetummat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe