Mulla on nyt Elisan ISDN-liittymä ja tilasin ADSL:n. Onko homma niin simppeli, että nappaan ISDN-boxin johdon irti puhelinpistokkeesta, tyrkkään ADSL-boxin johdon tilalle ja homma pelittää? Samassa pistorasiassa ei ole puhelinta kiinni.
Tarkoituksena on irtisanoa ISDN-liittymä heti kun saan ADSL:än pelittää. Onko kokemuksia muilla ISDN:stä vaihtamisesta ADSL:ään? Onko ilmennyt ongelmia?
Kiitos avusta.
Elisa ISDN:stä Elisa ADSL:ään??
8
1443
Vastaukset
- Elisa haisee!!!
Joo lue alempaa Elisa haisee!!!
- roope
Miltä se teillä haisee? Meilläpäin tuoksuu kanelilta ja piparilta.
- Harri
Ensin pitää poistaa tuo ISDN liittymä. Et muuten saa ASDL liittymää toimimaan. ISDN ja ADSL eivät toimi yhtaikaa.
- ISDN-mies
Kuinka kauan puhelinsoitosta menee aikaa, että saavat sen ISDN-liittymän siellä poistettua vai onnistuuko saman tien?
Mites muuten, tuleeko sieltä joku firman edustaja hakemaan tän ISDN-boxin pois kun se on Elisalta vuokralla?
- Roope
Eipä onnistu kytkeä ADSL:ää töpseliin, jossa on aiemmin toiminut ISDN! Tutkipa pistokkeen johdotuksia, niin havaitset itsekin asian. Homma hoituu, jos avaat ISDN-sovittimen ja liität uuden töpselin näihin kahteen sovittimeen menevään piuhaan.
- ISDN-mies
Niin voitko hieman Roope tarkentaa muutamaa seikkaa?
Eli siis silloin kun tilasin ISDN:n, asentaja teki ISDN-boxia varten seinään pistokkeen. Eikö se ole ihan samanlainen kuin tavallinen puhelinpistoke, että siihen vois vaikka kytkeä puhelimen kiinni?
Eikö sen homman pitäisi mennä niin, että irtisanoo digitaalisen ISDN-liittymän, jotta analogiseen puhelinliittymään voi kytkeä ADSL-liittymän? Tarkotus on siis irtisanoa heti tää ISDN-liittymä kun ilmottavat, että ADSL-liittymä on avattu.
En oikein ymmärtäny tota, että avaisin ISDN-sovittimen ja liittäsin uuden töpselin juttua...
siis pitäisi liittää uuteen töpseliin 2 ISDN-boxiin menevää piuhaa? Miksi?
Sitten viel semmonen kysymys, että mikä virka noilla parilla analogiasovittemella on tossa ISDN-boxista, jotka siitä roikkuu?
Kiitti jos viittit vastata etkä menettäny hermojas tyhmiin kysymyksiin. Ei vaan huvittais tilata mitään asentajaa rahastamaan. Kiitos!- Anonyymi
niin kyllä se pistoke seinässä on samanlainen isdn,adsl ja perus pots liittymässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niin kyllä se pistoke seinässä on samanlainen isdn,adsl ja perus pots liittymässä.
Saitko hyvät runkut kun onnistuit nostamaan ikivanhan ketjun esiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061