Pahviin valkoinen vedenkestävä pinnoite

Sionnach

Hei

Olen aikeissa suojata kesäksi katoksen alle pahvilla tiiliseinän, joka korventaa koko taloa sisälle. Haluaisin käyttää siihen ihan tavallista pahvilaatikkopahvia ja pinnoittaa sen jollakin valkoiseksi ja vedenkestäväksi.

Mitä voisi käyttää? Värillistä liimaa, värillistä lakkaa, maalia tai jotain muuta?

7

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sionnach

      Tai siis ehkä pikemmin roiskeen/kosteuden kestäväksi. Onhan pahvit katoksen alla.

    • Okt-asuja

      Ei talon ulkosivuverhous, jonka takana on aasianmukainen tuuletusrako, huoneita lämmitä, vaikka kyseessä olisi tiiliseinä. Katonkautta se lämpö, HUONON, ja puutteellisen yläpohjan erstyksen vuoksi sisään pääsee, ja vastaavasti talvella ulos.
      Sekä että pidetään, ovia/ ikkunoita aukis, jotka vain pahentavat tilannetta. Eipä tämänkesän helteistä ole silti tainnut suurempaa riesaa olla?!

    • Herää_pahvi

      Eipä taida onnistua. Ilmankosteus ulkona jo kostuttaa tavallisen pahvin. Maali, kylläste tai liima ei muodosta täysin ehjää kalvoa pahvin pinnalle, kyllä siihen pinnoitteeseen aina mikrohuokosia jää. Tällainen pinta kyllä kastuu roiskevedestä.

    • Pahvi.paavo

      Pahvikin kestää kun kesti auton keulallakin 4 kk maskin ulkopuolella 2 euron spray maalilla maalattuna herää pahville tiedoksi. Kuitenkin laittaisin ite sellaista pimennyskangasta jota esim rullaverhoissa käytetään. Löytyy valkoisena.

    • Sionnach

      Kyllä se seinä kuumentuu. Tiilet seinässä ovat tulikuumia samaten seinä on lämmin sisäpuolelta samasta kohtaa.

      Nyt mulla on ollut heijastava styroksi siinä, mutta se ei pysy paikallaan ja on liian kapea peittämään seinää. Tehonnut on sekin.

      Kiitos vinkeistä. Tuo pimennys kangas voisi kans toimia. Mietin myös jos laittaisi euro- tai FIN-lavoja siihen ja maalaisi ne valkoiseksi. Pitää vielä miettiä.

      Ja kuuma tulee vaikkei hellettä olekaan, jos aurinko vaan pääsee seinää paistamaan. Tiilet kuumentuvat heti. Tummanpunaista huokoista kun ovat. Onneksi olen vain vuokralla.

      • Timprailija

        tulikuuma seinä?? tiiliverhouksen takan on ilmarako, ja jos se toimii, tiieln tausta viilenee myös. Senjälkeen on rakenteena tuulensuojalevyt, sekä erstysvillat, höyrysulku sisäverhous. Jos se tuosta läpi tulee, niin että seinä on lämmin selkeästi, on talo susi!


      • 2546873

        Etsi sellainen materiaali joka heijastaa sen auringonlämmön pois eikä "ime" itseensä.....joissakin pimennysverhokankaissa on tuo ominaisuus, mutta ne on sitten hinnakkaampia...valkoinen maalikaan ei välttämättä toimi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1609
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe