Yritin lähettää kaverille viestiä, jonka liitteenä on 41 Mt:n kokoinen tiedosto, mutta viesti ei mene perille, vaan saan sen takaisin maininnalla, että tiedosto on liian iso. Kyseessä on pdf-tiedosto, jos sillä on merkitystä. Onko mitään konstia saada viesti lähetettyä ? Ja kiitos, jos voisitte selittää mahd. yksinkertaisesti, en osaa enkä ymmärrä mitään tietoteknisiä termejä ja kommervenkkejä kovinkaan hyvin.. kiitos !
Liian iso tiedosto
18
2113
Vastaukset
Laita piveen ja lähetä linkki.
- fdsafdsa
Tiedoston pakkaaminen ja jako niin moneen osaan kuin tarve vaatii - vaikka .arj tiedostoina.
- kumipääkottarainen
Lähetä Skypellä, käytä pilvipalveluita kuten OneDrive, GoogleDrive, DropBox jne ja lähetä ystävällesi linkki tiedostoon tai pistä usb-tikulle ja lähetä etanapostilla.
- KukkaMarjaHelena
Kiitos vastanneille mutta voisitteko kertoa, mikä tarkoittaa ja miten toimii pilvipalvelu ?
- helppohomma
Teet tilin Onedriveen: https://onedrive.live.com/about/fi-fi/
Ja lataat sen sinne linkki sähköpostiin. Helppoa ja ei vie tilaa postista. - M-Kar
Todennäköisesti tiedoston sisällä on kuvia jotka vie tilaa paljon. Ratkaisuna olisi se, että pakkaat tiedostossa olevat kuvat ennen kuin tallennat PDF:ksi: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13676196
Sähköpostiliitteenä kun lähettää, olisi toivottavaa saada kuva alle 10Mt kokoon. Ohjetta voi vähän soveltaa, että se on vaikka A4 tuloste niin skaalaa valokuvamaiset kuvat vaikka 150dpi kokoon (pistettä tuumalle) ja jpeg laatuvipu kohtaan 90.
A4 mitat kun on 210x297mm ja tuuma 25,4mm niin pystyasennossa oleva A4 paperille tulostettava kuva olisi 1240x1754.- älkääuskokohäntä
Mitään ei tarvitse eikä kannata pakata.. Laatu vaan huononee..
- M-Kar
älkääuskokohäntä kirjoitti:
Mitään ei tarvitse eikä kannata pakata.. Laatu vaan huononee..
Tarkkuuden pudottaminen 150dpi heikentää kyllä laatua. 300dpi:ssä jos pitää niin tarkkuus ei helposti havaittavasti heikkene, teoriassa kyllä. Samoin jos jpeg laatuvivun pitää 90 tai ei ainakaan laske sitä alemmaksi mitä se ollut kuvissa, niin laatu ei ihmisen havaittavasti heikkene.
Jos kuvat on kaaviomaisia tai vastaavaa grafiikkaa joita tallennetaan PNG muodossa, niin niitä voi myös pakata häviöttömästi tiiviimpään tilaan. Temppu onnistuu jos kuva tallennettu kolmella värikanavalla mutta värien määrä on alhainen tai sitten ihan vaan zlibin parametreja ja PNG:n suotimia säätämällä. Tähän on sellainen työkalu kuin optipng.
Lopuksi jos tiedosto on vielä iso, sitä voi ehkä saada pakattua entisestään tai vähintäänkin pilkottua 7-zip:llä. LZMA algoritmi pakkausvivut täysillä ja antaa sen pilkkoa 10M palasiin.
- Posteljooni
Jos tarkoitus on todellakin lähettää sähköpostissa jokin iso tiedosto vastaanottajalle, niin on syytä ensin selvittää (kysymällä tai itse testaamalla), kuinka ison liitteen lähettävä sähköpostipalvelu hyväksyy, ja sitten myös selvittää, kuinka ison liitteen vastaanottavan puolen sähköpostipalvelu kykenee vastaanottamaan (s.o, avaamaan). Jompi kumpi (tai kumpikin) noista rajoista voi osoittautua yllättävän pieneksi.
Ison tiedoston pilkkominen (jonkin apouohjelman avulla) pienemmiksi palasiksi voi osoittautua toimivaksi ratkaisuksi, mutta samalla tietenkin työmäärä kasvaa jonkin verran.
Mahdollisen kuvamateriaalin pakkauskertoimen muuntaminen johtaa (ainakin .jpg-pakkauksessa) helposti laadun tuntuvaan heikkenemiseen. Graafisten esitysten pakkaamiseen kannattaakin nykyisin etusijassa käyttää jo aiemmin mainittua PNG-pakkausta.- vääräkeino
Eieiei.. Kylläpä te olette harvinaisen tyhmää sakkia..
Ei niitä suuria tiedostoja sähköpostilla lähetetä vaan pilvipalveluiden kautta.. Mikä tässä on niin hankala ymmärtää? - M-Kar
Niin kauan kun JPEG:n laatuvipu on 90 tai parempi niin ei havaitse. Tarkkuuden pudotus voi tuntua jos on 150dpi tulosteessa. 300dpi:ssä ei enää oikein huomaa.
- M-Kar
vääräkeino kirjoitti:
Eieiei.. Kylläpä te olette harvinaisen tyhmää sakkia..
Ei niitä suuria tiedostoja sähköpostilla lähetetä vaan pilvipalveluiden kautta.. Mikä tässä on niin hankala ymmärtää?Kaikkia tiedostoja ei ehkä haluta näyttää koko maailmalle vaan pitää salassa. Muista myös että ne pilvipalvelut sitten tarvitsee yleensä käyttäjätilien luomista myös vastaanottajalta.
- eitarvitsekaan
M-Kar kirjoitti:
Kaikkia tiedostoja ei ehkä haluta näyttää koko maailmalle vaan pitää salassa. Muista myös että ne pilvipalvelut sitten tarvitsee yleensä käyttäjätilien luomista myös vastaanottajalta.
Ei niitä näytetäkään maailmalle. Pilvipalvelusta voi rajata näkyvyyden vain linkin saaneille..
- M-Kar
eitarvitsekaan kirjoitti:
Ei niitä näytetäkään maailmalle. Pilvipalvelusta voi rajata näkyvyyden vain linkin saaneille..
Pilvipalvelun tarjoaja näkee sen ja toisekseen jos sitä rajataan niin siihen sitten tulee yleensä käyttäjän todennus ja vastaanottaja joutuu tekemään jotain Microsoft tilejä.
- eitarvitsekaan
M-Kar kirjoitti:
Pilvipalvelun tarjoaja näkee sen ja toisekseen jos sitä rajataan niin siihen sitten tulee yleensä käyttäjän todennus ja vastaanottaja joutuu tekemään jotain Microsoft tilejä.
Niin näkee sähköpostin tarjoaja.. Salata näitä ei kannata paitsi ehkä sellaisia mitkä julkisuudessa voisi aiheuttaa paljon haittaa.
- Laturilasse
Voiko pilvipalveluun ladata miten suuren tiedoston hyvänsä?
Kunkin pilvipalvelun dokumenteissa on kerrottuna suurin mahdollinen tiedostokoko ja pilvisäilön kokonaistilavuus. Monissa ilmaispalveluissa on myös siirtorajat X Mt/kk esimerkiksi.
- helppoa_heinän_teko
Iso tiedostot mountataan. Hommaa joku ohjelma netistä millä voit mountata sen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762240Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391792Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141563Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371295Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631287Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191106Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631041- 611006
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja107722